GM Wesley Pra përsëriti suksesin e tij në Skilling Open ndërsa mundi Magnus Carlsen në finalen e së dielës në turneun Opera Euro Rapid. GM Teimour Radjabov shpejt erdhi i treti pasi fitoi të dy ndeshjet kundër GM Maxime Vachier-Lagrave.

Opera Euro Rezultatet e Shpejta Wesley So

Carlsen vs Pra

“Së pari, unë do të doja t’i kërkoja falje Magnus për gjysmë shkatërrimin e ditëlindjes së tij,” kështu filloi intervista e tij pasi ai fitoi Skilling Open në 30 nëntor 2020 – gjithashtu kundër Carlsen, i cili mbushi 30 vjet atë ditë.

Pasi mundi edhe njëherë Carlsen në finalen e Opera Euro Rapid, Grandmasteri Amerikan përfundoi intervistën e tij me një linjë të ngjashme: “Unë do të doja t’i kërkoja falje Magnus për shkatërrimin e Shën Valentinit!”

Do të doja t’i kërkoja falje Magnus për shkatërrimin e Shën Valentinit!
—Wesley Pra

Carlsen e bëri jetën mjaft të vështirë për veten e tij në ndeshjen e parë, ku ai luajti një sakrificë që u dënua botërisht nga komentuesit. Marrja e h4 ashtu është një lëvizje tipike në lojërat me plumb, bazuar në idenë e thjeshtë se mbrojtja është më e vështirë sesa sulmimi. Në një lojë të shpejtë, ajo nuk duhet të funksionojë – dhe nuk ka funksionuar.

Kështu quhet fitimi i ndeshjes së parë një “pikë kthese kritike” në ndeshje. “Padyshim, të fitosh ndeshjen e parë është e madhe, vetëm për të bërë presion ndaj kundërshtarit tënd. Pas kësaj, gjithçka që duhet të bëj është të përpiqem të mbaj me pjesët e zeza, gjë që nuk është aspak e lehtë. Unë mendoj se Magnus bëri rrëmujë në hapje.”

Pas një barazimi në ndeshjen e dytë, Carlsen humbi një numër mundësish për të goditur, gjë që e bëri atë një përvojë zhgënjyese, siç shpjegoi në një intervistë çuditërisht të gjatë (dhe karakteristikisht të sinqertë) më pas:

“Padyshim, humbja është në rregull nga Wesley. Ai padyshim që kishte turneun më bindës që po vinte deri më sot, por unë ndjehem sikur humba shumë shanse sot. Kjo është pjesa zhgënjyese. Veçanërisht, në disa pika, unë nuk i besoj intuitës time dhe unë i besoj disi më shumë atje, sepse ai po luante kaq shpejt dhe me siguri sa nuk munda ta bëja veten të besoja se ai po mungonte shumë gjëra. Kryesisht në ndeshjen e tretë, dua të them. Unë me të vërtetë duhej të kishte marrë shanset e mia atje “.

Finalja e Magnus Carlsen Opera Euro Rapid
Magnus Carlsen, i irrituar që nuk i beson intuitës së tij. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Fitorja më e qartë në atë ndeshje të tretë ishte 18 … Nxg2, por Carlsen e lejoi atë si një “shans aksidental” ndërsa më shumë u pendua që nuk sakrifikoi peshkopin e tij në h3 disa lëvizje më parë:

Gjithashtu në ndeshjen e katërt, Carlsen mori një pozicion shumë premtues. Ai tha: “Unë përfundimisht mund të ndieja që pozicioni im ishte duke fituar dhe do të duheshin vetëm disa lëvizje të sakta për të fituar.”

“Unë mendoj se kisha një pozicion shumë të keq në një moment,” ra dakord kështu. “Unë e kam analizuar këtë linjë para turneut, por nuk mund ta kujtoj saktësisht se ku përfundoi analiza ime.”

Momenti kryesor ishte lëvizja 23, ku Carlsen përsëri nuk shkoi për lëvizjen që i erdhi për herë të parë në mendje.

“Intuita ime ishte duke bërtitur se 23.Kh1 fiton. Thjesht duke bërtitur. Gjëja është, ajo fiton, dhe nuk është shumë e vështirë.”

(A jeni dakord me kampionin e botës? Si një ushtrim mësimi, ju mund të dëshironi ta provoni vetë para se të lexoni më tej!)

Carlsen vazhdoi: “Nëse shoh 23.Kh1 mendoj se të paktën duke folur praktikisht loja ka mbaruar. Nëse ai nuk mund të bëjë asgjë menjëherë këtu ai ka vdekur. Strategjikisht ai është shkatërruar absolutisht pasi sulmi im është thjesht i pandalshëm. Kjo ishte me të vërtetë e dobët “

Intuita ime po ulërinte që fiton 23.Kh1. Thjesht duke bërtitur.
—Magnus Carlsen

Chess.com Lojë e Ditës Dejan Bojkov

“Bigshtë e madhe, është e madhe. Totalshtë krejtësisht e papritur”, tha Pra më pas. “Të mundësh Magnus në çdo ndeshje është një nder i madh dhe është një kënaqësi e vërtetë ta bësh këtë sepse thjesht duke luajtur atë tashmë të jep shumë përvojë dhe shumë nder dhe gjëra të tjera. Ta rrahësh atë dy herë në një ndeshje është thjesht e padëgjuar, me të vërtetë “.

Të mundësh Magnus në çdo ndeshje është një nder i madh.
—Wesley Pra

“Urime për Wesley,” tha Carlsen. “Pavarësisht nga mundësitë që pata sot, nuk i shfrytëzova dhe në turne në tërësi ai ishte më i mirë kështu që ai meritonte të fitonte.”

Fituesi theksoi se niveli në finale ishte “shumë i ulët” me “shumë gabime dhe gabime”. Përveç formatit të ashpër të turneut (nëntë ditë pa një ditë pushimi), Kështu që kishte një shpjegim tjetër të mundshëm: “Unë kisha ftohur më herët dhe nuk ndihesha aq mirë, por mendoj se e njëjta gjë vlen edhe për Magnus!”

Ajo që duhet të ketë ndihmuar është që So filloi lojërat e tij në 10 të mëngjesit, i cili, siç theksoi më herët, është një kohë e përshtatshme për të pasi ai tenton të zgjohet rreth tetë të mëngjesit.

Wesley So Opera Euro Rapid finale
Wesley Kështu mund të luante lojërat e tij në një kohë të përshtatshme. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Kështu që dha një reflektim të bukur dhe të përgjithshëm të lojës së tij në vitet e fundit: “Në fund të ditës, unë thjesht dua të jem në gjendje të luaj një shah të mirë dhe të mos bëj ndonjë gabim. Mbaj mend para katër, pesë vjetësh që ishte gol në çdo ndeshje që kam luajtur, por më pas kam humbur motivimin. Shpresojmë se do të kthehemi në pikën ku mund të shmang luajtjen e disa lojërave të këqija. Dua të them, në vitet e fundit kam pasur shumë lojëra të këqija. Disa nga ato ishin mjaft të sikletshme kështu që unë i përdor ato si motivim për të punuar më shumë “.

Në vitet e fundit, kam pasur shumë lojëra të këqija. Disa prej tyre ishin mjaft të turpshëm, kështu që unë i përdor ato si motivim për të punuar më shumë.
—Wesley Pra

Siç u tha, Carlsen gjithashtu ofroi disa njohuri për lojën e tij: “It’sshtë e qartë nga shfaqja sot dhe gjithashtu nga disa ditë të tjera që ndërsa me siguri ka disa gjëra të mira në lojën time, unë nuk i besoj vetes plotësisht. Kjo tregon në momente kritike. Hardshtë e vështirë të thuash se çfarë saktësisht mund të bëj për këtë në këtë moment. Wesley është shumë i fortë, por siç mund ta shihni sot ai është gjithashtu jashtëzakonisht i mposhtur. ”

Ai bëri me dije që pas një rënieje ai ishte në rrugën e kthimit: “Unë nuk ndihem sikur kam nevojë veçanërisht për një pushim masiv ose ndonjë gjë tjetër. Unë nuk ndihem gati aq i zhgënjyer sa pas disa turneve të fundit.”

Nuk ndihem gati aq i zhgënjyer sa pas disa turneve të fundit.
—Magnus Carlsen

Radjabov vs Vachier-Lagrave

Përplasja e Radjabov me Vachier-Lagrave ishte një përshkim në ditën e dytë. Në ndeshjen e parë, MVL gaboi një peng në një mënyrë të thjeshtë dhe gabimi i tij në lojën e dytë nuk ishte asgjë më pak se një gabim rishtar.

Radjabov sugjeroi që kundërshtari i tij duhet të jetë i rraskapitur, megjithëse nuk mund të përjashtohet as mungesa e motivimit. Nuk është saktësisht e qartë pse këto ngjarje në Champions Chess Tour kanë ndeshje për vendin e tretë, siç theksoi Radjabov në transmetim, veçanërisht kur luhet njëkohësisht me finalen e madhe.

MVL me sa duket kishte mjaft nga ato Anti-Grunfeld të luajtura nga Radjabov ndërsa ai vendosi për Mbrojtjen Hollandeze në ndeshjen një. Hedhja e atij pengut në e4 nuk ishte e shkëlqyeshme, por Vachier-Lagrave mbrojti me kokëfortësi dhe në të vërtetë mund të kishte tërhequr lojën pak para fundit.

Opera Maxime Vachier-Lagrave Euro e Shpejtë
Maxime Vachier-Lagrave nuk ishte vetë ditën e fundit. Foto: Maria Emelianova / Chess.com.

Gabimi i MVL në ndeshjen dy, megjithatë ishte i pafalshëm.

“Unë nuk e di saktësisht se çfarë ka ndodhur,” tha Radjabov. “Unë mendoj se ai ishte me të vërtetë i frustruar ose ndoshta i lodhur pas të parit. Ishte krejtësisht tërheqëse, unë isha gati të ofroja në barazim ose thjesht të përfundoja [the game] në barazim. Por ai sapo e mori rookun në g5 siç e keni parë atje dhe sapo hyri në lojën fundore të pengut “.

Teimour Radjabov Opera Euro Rapid
Teimour Radjabov, vendi i tretë në Opera Euro RapidFoto: Maria Emelianova / Chess.com.

Nëse po pyesni veten kur është ngjarja e radhës me master të mëdhenj, përgjigja është: fundjava që vjen! Më 19-21 Shkurt, FIDE Online World Championship Corporate Chess Championship do të luhet, me të dy kompanitë e famshme dhe lojtarët e famshëm që marrin pjesë, duke përfshirë … Carlsen.

Të gjitha Lojërat Finale, Dita 2

Opera Euro Rapid u zhvillua nga 6-14 shkurt. Faza paraprake ishte një vrapim i shpejtë me 16 lojtarë (15 + 10). Tetë lojtarët më të mirë përparuan në një nokaut gjashtë-ditor që përbëhej nga dy ditë ndeshje të shpejta me katër ndeshje dhe thyerje me barazim (5 + 3) dhe armageddon (Bardha ka pesë minuta, Black me katër pa rritje). Fondi i çmimit ishte 100,000 $ me 30,000 $ për vendin e parë.


Raportet e mëparshme:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu