Dita e shtatë e Kualifikuesi Online i Kampionatit Amerikan dha një rezultat që mbase shumë nuk e prisnin, por që sigurisht do të kënaqte këdo që ka shijuar shahun me cilësi të lartë në këtë ngjarje. Me GM Elshan Moradiabadi dhe une jam Christopher Yoo duke vizatuar lojën e tyre, dhe GM Aleksandr Lenderman duke siguruar një fitore kundër GM Timur Gareyev, një kualifikues i qartë nuk doli nga ky raund. Në vend të kësaj, Yoo dhe Lenderman do ta luftojnë atë në një ndërprerës për të gjitha mermerët.

Si te shikosh?
Brezit do të zhvillohet në 2 pasdite me kohën e Paqësorit të Shtunën, 19 Dhjetor dhe transmetuar drejtpërdrejt në Chess.com/tv. Lojërat e turneut gjithashtu mund të gjenden ketu si pjesë e jona platformë e lojërave të drejtpërdrejta.


Transmetimi i drejtpërdrejtë i raundit të shtatë.

Vetëm një lojë do të luhet në formatin e armagedonit, ku lojtari me të bardhë duhet të fitojë, ndërsa një barazim është i mjaftueshëm që lojtari me të zezë të fitojë vendin e lakmuar në Kampionatin Amerikan të Shahut 2021.

White do të ketë 10 minuta për të luftuar për një fitore, dhe lojtarët do të ofrojnë kohën kur do të donin të luanin si të zezë; lojtarit me ofertën më të ulët do t’i jepen pjesët e zeza dhe do të luajë me kohën që ata ofrojnë.

Në ditëlindjen e tij të 14-të, IM i ri, i cili deri më tani është i pamposhtur në këtë ngjarje, do të përballet me një kundërshtar më me përvojë të vlerësuar mbi 100 pikë më të lartë se ai, dhe të gjithë sytë do të drejtohen tek ata gjatë kësaj loje që do të vendosë të gjitha.

Dhuratë një anëtarësim!

Sa për lojërat e tjera, GM Dariusz Swiercz dhe Robert Hess luajti një lojë interesante nga e cila Swiercz doli fituese, ndërsa GM Daniel Naroditsky dhe Andrew Tang mori një barazim pas lojës më të shkurtër të ngjarjes

Lenderman vs. Gareyev (1-0)

Ishte e qartë se të dy lojtarët po sulmonin për një fitore që nga hapja, nga e cila doli një lojë plot taktika dhe kompleksitet.

Gareyev shkoi për një Mbrojtja e Vjetër Indiane, dhe filloi të niste pengjet e tij pranë mbretit në Lenderman, i cili kishte marrë nën kontroll skedarin d duke dyfishuar rooksët e tij. Ky agresion në anën e mbretërve dha shpagim, pasi Gareyev ishte në gjendje të fitonte një avantazh të rëndësishëm dhe të bllokonte peshkopin e Lenderman në lëvizje 26. Sidoqoftë, ai gaboi duke mos e marrë copën. Kjo i dha Lenderman dhomën e nevojshme të frymëmarrjes për të gjetur lëvizjen mbresëlënëse 28.Na7 !.

Nga atje, Lenderman fitoi iniciativën dhe vendosi një përrua në rangun e shtatë, duke e lënë peshkopin e tij të varur; megjithë deficitin material, sulmi i tij ishte shumë i fortë për t’i bërë ballë pas kësaj. Megjithëse pozicioni ishte humbur tashmë për Gareyev, ai i befasoi të gjithë duke lejuar (ose gabuar?) Një mik në dy dhe duke dhënë dorëheqjen para se Lenderman të jepte goditjen e fundit.

Timur Gareyev. Foto (arkiv): Maria Emalianova / Chess.com.

Moradiabadi vs. Yoo (0.5-0.5)

Mund të ketë qenë Moradiabadi i cili ishte i pari pas kësaj loje, nëse nuk do të kishte humbur një shansin për të fituar.

Moradiabadi “kishte një pozicion të shkëlqyeshëm shumë herët”, tha Hess kur u bashkua me rrjedhën në Chess.com/tv pas lojës së tij. “Ai kishte një peshkop kundër kalorësit dhe kalorësi nuk kishte ndonjë vend të qëndrueshëm për të arritur”. Hess gjithashtu theksoi se Moradiabadi po luante shpejt në Hapja katalanase ai zgjodhi, ndërsa Yoo po e merrte kohën e tij.

Pavarësisht se ka luajtur lëvizje në kohë, të sakta dhe duke arritur një pozicion afër fitores në lëvizjen 30, Moradiabadi ka humbur me 30.Qd8 +? në vend të 30.Qd7 gati fitues. Përparësia humbi pas kësaj, dhe loja përfundoi shpejt si barazim.

Swiercz vs. Hess (1-0)

Megjithëse asnjë nga lojtarët nuk ishte në garë për vendin e parë, lojtarët luajtën një lojë mjaft të gjatë ku të dy orët e tyre zbritën në dy minuta.

Hess zgjodhi të luante një vijë të çuditshme në Najdorf, dhe Swiercz ishte në gjendje të përfitonte nga kjo për të fituar një avantazh të shëndetshëm; ai ishte në një shëmbëlltyrë të pastër në lëvizje 18. Nga atje, Swiercz nuk i dha Hess asnjë shans për shërim dhe gradualisht shndërroi avantazhin e tij. Vetë Hess e komentoi këtë duke thënë se ai “u dha dorëheqjen mendore shumë herët”.

Sidoqoftë, GM-të luajtën ndeshjen deri në lëvizjen 64 dhe u dhanë shikuesve një shans për të parë se si një profesionist shndërron avantazhin e një pengu të mbrojtur të kaluar.

Tang vs. Naroditsky (0.5-0.5)

Ajo që filloi si një pozicion me pamje të mprehtë shumë shpejt u shndërrua në një barazim, duke e bërë këtë lojën më të shkurtër të ngjarjes.

Naroditsky shkoi për një kapje të rrezikshme në b2 me mbretëreshën e tij, dhe vetëm në disa lëvizje Rangu i Tang po e vështronte atë në fytyrë. Pasi mbretëresha u zhvendos në sheshin e vetëm të sigurt, përroi i Tang erdhi pas tij dhe e ndoqi përsëri në vendin e tij të mëparshëm. Lojtarët e përsëritën këtë proces dy herë më shumë, dhe loja u tërhoq nga përsëritja teorike në lëvizjen 10.

Renditja përfundimtare

# Ushqyer Emrin Emri i përdoruesit Rtg Perfekt 1 2 3 4 5 6 7 8 Piket SB
1 Aleksander Lenderman @AlexanderL 2793 2796 ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 4.5 / 7 14.75
2 Christopher Yoo @ChristopherYoo 2803 2796 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 4.5 / 7 14.75
3 Elshan Moradiabadi @ Elshan1985 2810 2743 ½ ½ ½ ½ 1 0 1 4.0 / 7 13.25
4 Dariusz Swiercz @ daro94 2659 2763 ½ ½ ½ 0 ½ 1 1 4.0 / 7 12.25
5 Timur Gareyev @TimurGareyev 2452 2743 ½ 0 ½ 1 0 ½ 1 3.5 / 7 11
6 Daniel Naroditsky @DanielNaroditsky 2626 2718 0 ½ 0 ½ 1 ½ 1 3.5 / 7 10.5
7 Andrew Tang @ penguesm1 2849 2585 0 0 1 0 ½ ½ ½ 2.5 / 7
8 Robert Hess @GMHess 2664 2488 ½ ½ 0 0 0 0 ½ 1.5 / 7

* Vlerësimet e Chess.com

Kualifikuesi Online i Kampionatit Amerikan është një turne me tetë lojtarë, i luajtur 11-18 Dhjetor në Chess.com, me një ditë pushimi më 15 Dhjetor. Kontrolli i kohës është 90 minuta për të gjithë ndeshjen me një rritje prej 30 sekondash nga lëvizja një Fondi total i çmimeve është 10,000 dollarë. Fituesi do të sigurojë një vend në Kampionatin Amerikan të Shahut 2021.

Shikoni live break në tiebreaker Chess.com/tv. Loja do të fillojë në 2 pasdite me kohën e Paqësorit të Shtunën, 19 Dhjetor.


Raportet e mëparshme:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu