Dritarja e ardhshme e transferimeve të janarit mund të shënojë fundin e një viti të shkurtër dhe të hidhur të karrierës së Christian Eriksen, pasi shefi ekzekutiv i Interit Giuseppe Marotta pranoi që krijuesi danez mund të largohej nga klubi vetëm një vit pas lëvizjes së tij nga Tottenham Hotspur.

CEO i Inter tha këtë javë: “A është Eriksen në treg? Unë do të thoja kështu, po. Ai nuk është funksional për planet tona dhe ai kishte vështirësi këtu në Inter. Unë mendoj se është e drejtë që Christian shkon për të gjetur më shumë hapësirë”.

Nuk është sekret se e para Spurs playmaker ka luftuar për të ringjallur karrierën e tij që nga kalimi i tij në veshjen e Serie A. Eriksen nuk mund të ndihmojë në parandalimin e largimit të Interit nga skuadra Liga e Kampioneve në fillim të këtij muaji, pasi ata gjithashtu nuk arritën të kualifikohen për ngushëllimin e një vendi në Europa League duke përfunduar në fund të grupit të tyre.

Duke pasur parasysh pagat e tij të larta, kuptohet që ai mund të duhet të largohet fillimisht diku në huazim, megjithëse Inter kuptohet që preferon një marrëveshje me një detyrim për të blerë, në krahasim me thjesht opsionin për të.

Këtu renditim klubet e lidhura deri më tani, dhe sa të përshtatshëm do të ishin ata për mesfushorin krijues të përjashtuar.

FBL-ENG-PR-TOTTENHAM-MAN UTD
Pogba dhe Eriksen luftojnë për topin, pasi do të kishin një vend fillestar në Old Trafford | ADRIAN DENNIS / Getty Images

United kishte më parë kanë qenë të sigurt e tërheqjes së një marrëveshje për Eriksen në verën e 2019, por përsëri janë lidhur me një lëvizje për Danezin kohët e fundit këtë javë.

Por marrëveshja duket e diskutueshme. Duke u mbushur 29 vjeç në shkurt, Eriksen është sigurisht një ulës i Bruno Fernandes, i cili ka qenë padyshim interpretuesi më i mirë i kampionatit që nga ardhja e tij në Old Trafford në Janaury 2020.

Me Donny van de Beek ende duke gjetur këmbët, dhe Paul Pogba duke filluar të gjejë një formë, duket sikur shtimi i Eriksen do të ishte më shumë një pengesë sesa një ndihmë.

Vlerësimi i përshtatshmërisë: 2/10

Marcelo, Christian Eriksen
Imazhe TF / Imazhe Getty

Duke pasur më parë një marrëveshje verbale në vend për të nënshkruar playmaker, Zinedine Zidane vendosi të tërhiqej nga një marrëveshje për të nënshkruar Eriksen, para se të kalonte në Inter.

Ndjenja e mesfushës së tij tashmë të pajisur mirë, ka pasur pak ndryshime dhe një ‘lëvizje ëndërr’ e parë më parë në Los Blancos duket si e vështirë për kurrë më parë për Eriksen.

Vlerësimi i përshtatshmërisë: 3/10

Ai nuk do të ishte i pari që shkëmbeu në anën e kuqe të Londrës Veriore
Ai nuk do të ishte i pari që shkëmbeu në anën e kuqe të Londrës Veriore | Julian Finney / Getty Images

Kjo do të ishte, në mos asgjë tjetër, mjaft qesharake. Por në të vërtetë ka kuptim më shumë sesa një fetë.

Ka pasur zhurma të një largimi që nga nëntori, me ato të Mikel Arteta Arsenali gjoja ofroi mundësinë për të nënshkruar danezin për një marrëveshje me çmim të prerë me vlerë rreth 12 milion.

Me Mesut Ozil që ka qenë plotësisht i ngrirë në Arsenal, ata kanë shumë nevojë për një krijimtari, të cilën Eriksen me siguri mund ta sigurojë.

Sidoqoftë, pasi kishte kaluar shtatë vjet në rivalët e ashpër Spurs, duke shënuar 69, duke asistuar një tjetër 89 dhe duke u bërë një favorit i fortë i tifozëve në këtë proces, nuk dihet nëse danezi do të ndërronte me kënaqësi besnikërinë e tij në Londër.

Vlerësimi i përshtatshmërisë: 6/10

Christian Eriksen
A mundet që Eriksen së shpejti të jetë në të verdhë në Dortmund? | Imazhe TF / Imazhe Getty

Me kohën e kufizuar të lojës, perspektiva për të luajtur për Borussia Dortmund emocionuese gjithashtu përfaqëson një mundësi tërheqëse për danezin, mes raporteve nga Italia.

Shumë më sulmues se skuadra e ngurtë e Interit, ai e gjen veten duke luajtur për momentin nën urdhërat e lehjeve të Antonio Conte, Futbolli i rrjedhës së lirë të BVB me siguri do t’i shkonte për shtat ..

Mendimi i Erling Haaland dhe Jadon Sancho që garojnë në një Eriksen përmes topit do të shqetësonte çdo skuadër.

Vlerësimi i përshtatshmërisë: 7/10

Christian Eriksen
Eriksen i tregon PSG-së se çfarë mund të kenë në ditët e tij Spurs | Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images

Duke ofruar një opsion tjetër krejtësisht për klubet e Premier League të Arsenalit dhe Man Utd, shansi për të luajtur në PSG mund të jetë një joshës për Eriksen.

Jo vetëm që do të thotë se ai nuk do të kthehej në Angli me bishtin e tij midis këmbëve pas vetëm një viti, por ai do të kishte një shans të mirë për të fituar sende argjendi për herë të parë që nga viti 2013.

Me opsionet e mesfushës së Julian Draxler, Ander Herrera dhe Leandro Paredes larg klasit botëror, Eriksen me siguri do të merrte një vështrim, veçanërisht me shefin e vjetër Mauricio Pochettino të vendosur për të zëvendësuar Thomas Tuchel sëpatë së fundmi.

Kjo mund të jetë një ndeshje e bërë në parajsë.

Vlerësimi i përshtatshmërisë: 8/10

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu