Luiz Suarez, horri i fundit në futboll, lojtari më i ndyrë në lojë dhe sulmuesi me talent të shkëlqyeshëm sapo ka mbushur 34 vjeç.

Karriera e tij ka qenë plot ngritje dhe ngritje. Për çdo gol të lë pa frymë, ka pasur një polemikë epike, për secilin trofe, një çështje disiplinore.

Sidoqoftë, një gjë është e sigurt. Lojtarë si Suarez nuk vijnë shpesh. Për të thekur talentin e tij mercurial, 90 minuta vendosi të kujtojë pesë momentet më të mira të karrierës së tij … deri më tani.

Luis Suarez
Suarez nuk mund të ndalet së shënuari gjatë kohës së tij në Ajax | Bryn Lennon / Getty Images

Para se të bëhej një emër i njohur në të gjithë Evropën, Suarez preu dhëmbët në Eredivisie.

Një magji mbresëlënëse në Groningen e bindi Ajax të nënshkruante atë me një kontratë pesë-vjeçare në 2007 dhe nuk iu desh shumë për të filluar kthimin e kokës.

Në dy sezonet e tij të para për de Godenzonen, ai arriti përkatësisht 17 dhe 22 gola, duke grumbulluar një numër të ngjashëm asistimesh në secilën fushatë gjithashtu.

Sidoqoftë, Suarez e ruajti formën e tij më të mirë për mandatin 2009/2010. Atë sezon ai arriti një 49 gola qesharakë dhe 24 asistime në vetëm 48 ndeshje. Kjo mesatare arrin 1.5 gola për çdo paraqitje. Numra vërtet marramendës.

Luis Alberto Suarez - Futbollist
Suarez u bë një hero për rolin e tij në triumfin e Uruguajit | Buda Mendes / Getty Images

Uruguaji ishin larg favoritëve për të shkuar në Copa America 2011.

Pavarësisht se zotëron një skuadër që përmban lloje të tilla Edinson Cavani, Diego Godin dhe një Diego Forlan i moshuar, Argjentina dhe Brazili të dy mburren me mosmarrëveshje më të shkurtra me gazetarët në të gjithë botën.

Me ndihmën e një Suarez në formë, La Celeste arriti të fitonte trofeun e tyre të parë kontinental në 16 vjet.

Sulmuesi i tyre yll luajti në të gjashtë ndeshjet, duke shënuar të dy golat në një fitore 2-0 gjysmëfinale ndaj Perusë. Heroikët e tij vazhduan në finale edhe kundër Paraguait, ku ai shënoi dhe asistoi ndërsa skuadra e tij shëtiti në një fitore 3-0.

Për çudi, ai u emërua lojtari i turneut.

Luis Suarez
Suarez mbahet mend mirë nga besimtarët e Anfield | Alex Livesey / Getty Images

Para bëmave të pabesueshme të Jurgen Klopp, më e afërta Liverpool kishte ardhur në përfundim të thatësirës së tyre të titullit në fluturim të lartë erdhi gjatë sezonit 2013/2014.

Tani, kjo skuadër e Reds nuk ishte askund aq e stërvitur sa akuzat e Klopp, por në Suarez ata kishin një nga ndërruesit më të parezistueshëm të lojës në Premier League historia

Gjatë asaj fushate, Suarez shënoi 31 gola dhe shënoi 17 asistime në vetëm 35 ndeshje. Kjo përfshinte dy hat-trick dhe katër gola në një ndeshje kundër një të moshuari të dobët Norwich City.

Forma e tij e përtejme e ngriti Liverpoolin në krye të tabelës, tre pikë larg rivalëve të tyre më të ngushtë me tre ndeshje për të luajtur. Edhe pse nuk përfundoi mirë, tifozët e Reds do ta kujtojnë gjithmonë Suarez si njeriun që guxoi ata të ëndërronin.

Finalja e Ligës së Kampionëve - "Barcelona v Juventus"
Suarez luajti në rolin kryesor në trefishin | Imazhe VI / Imazhe Getty

Pa Suarez, Barcelona nuk do të kishte fituar trefishin në sezonin 2014/2015.

Nuk ishte vetëm vëllimi i dukshëm i kontributit të tij – ai regjistroi 48 gola në vetëm 43 ndeshje – por gjithashtu aftësia e tij për të dalë në momente vendimtare.

Ai shënoi një skuadër në fazën e raundit të 16 dhe çerekfinale të Champions League, si dhe shënoi në finale, dhe gjithashtu ofroi një asistim në finalen e Copa del Rey kundër Athletic Bilbao.

Diku tjetër, ai shënoi fituesin në Klasikon e dytë të sezonit, një rezultat që i dha Barçës vrullin për të kapërcyer vijën.

Luis Suarez
Suarez ishte sulmuesi më i mirë në planet në 2016 | David Ramos / Getty Images

Gjatë këtij artikulli, ne tashmë kemi lëshuar disa statistika të shkëlqyera mendje-përtypëse, por të gjitha ato zbehen në parëndësi kur krahasohen me sezonin 2015/2016 të Suarez.

Ndjekja e një fushate fituese të trefishtë ishte gjithmonë e vështirë për Barça. Edhe pse ekipi i tij do të kthente vetëm dy trofe atë mandat, performanca personale e Suarez arriti lartësi të reja.

Në kohën kur ai shkoi në pushimet e tij verore, uruguajani kishte shënuar 59 gola në 53 ndeshje në të gjitha garat. Jo mjaft mbresëlënëse për ju? Po sikur të shtojmë edhe 24 asistimet e tij në përzierje?

Kjo fushatë ishte Suarez në rastin më të mirë të tij. Asnjë mbrojtës në futbollin botëror nuk mund të merrej me lëvizjen e tij, dhe portieri qëndroi zgjuar natën duke u shqetësuar se do të duhej të përballej me të një me një.

Nëse bëni një gjë sot, shkoni dhe shikoni një përpilim të qëllimeve nga ai sezon në YouTube. Ne ju premtojmë se nuk do të zhgënjeheni.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu