Starleta e Borussia Dortmund Erling Haaland është sulmuesi më i kërkuar në futbollin botëror për momentin, dhe klubet më të mëdha të Evropës po bëjnë shaka për vendin e tyre në pjesën e përparme të radhës për të tërhequr ndjesinë norvegjeze.

20-vjeçari e ka marrë stuhinë e Bundesligës që nga lëvizja e tij nga Red Bull Salzburg në janar 2020, duke konfirmuar se ai është sulmuesi më vdekjeprurës dhe më produktiv që mund të blihen me para.

Erling Haaland
Haaland është i interesuar vetëm të bashkohet me gjashtë paditës të tij të mundshëm | Lars Baron / Getty Images

Dhe do t’ju duhet shumë e parave për të marrë shërbimet e tij, pasi Borussia Dortmund nuk do të heqë dorë nga hajmali i tyre pa luftë. Bild raporton se vetëm gjashtë nga peshat e rënda të Evropës – përfshirë tre anët e Premier League – janë klubet që Haaland do të konsiderojë t’i bashkohet.

Super-agjenti Mino Raiola pohoi më parë se 10 klube mund të lejojnë të nënshkruajnë yllin e Dortmund, por nuk janë vetëm paratë që i japin rëndësi vendimit të Haaland. Mrekullia është në kërkim të ‘paketës së përgjithshme’, e cila do ta ndihmojë atë të përmbushë potencialin e tij dhe të ngrejë trofetë që dëshiron, duke arritur gjithashtu objektivat e tij personal.

Dhe kjo lë vetëm gjashtë klube në garë, të paktën sipas këtij raporti, me Manchester City që kryeson. Qytetarët mbajnë shumicën e kartave në këtë garë, duke pasur parasysh pasurinë e tyre masive dhe mbështetjen financiare, si dhe duke u mburrur me një nga trajnerët më të mirë të lojës në Pep Guardiola, dhe aftësinë e tyre pasuese për të garuar për çdo trofe.

Pep Guardiola
Guardiola është një atraksion për Haaland | Pishinë / Getty Images

Qyteti gjithashtu do të shohin lidhjet e tyre familjare si një bonus, duke pasur parasysh babanë e Erling, Alfie, ka luajtur për Sky Blues nga 2000 deri në 2003. Haaland shihet si zëvendësimi perfekt i plakjes dhe i prirur për dëmtime Sergio Aguero, kontrata aktuale e të cilit pritet të skadojë ne verë.

Por Guardiola nuk është menaxheri i vetëm në vrapimin për në tokën e Haaland. Fqinjët Manchester United gjithashtu shpresojnë ta bindin atë për të ardhur në Angli, ndërsa Liverpool u përfshi gjithashtu në listë. Djajtë e Kuq kurrë nuk janë shmangur nga një nënshkrim i bllokut, dhe ata do të bëjnë bankën për lidhjen norvegjeze midis sulmuesit dhe Ole Gunnar Solskjaer për të ndryshuar marrëveshjen në favor të tyre.

Sa për të kuqtë, ata janë kufizuar të bëjnë mega marrëveshje për shkak të kufizimeve financiare dhe shpërthimit të koronavirusit, i cili i detyroi ata të tërhiqeshin nga gara për Chelsea ylli Timo Werner. Vetë Blutë janë një mungesë kryesore në listën e paraqitur nga Bild, por ata janë të vendosur të bëjnë përshtypje vetë Haaland.

90 minuta zbuluar në dhjetor se Blutë kanë pamjet e tyre në Haaland, dhe ata kanë mundësinë financiare për të konkurruar, si dhe dëshirën për ta zbritur atë.

Erling Haaland
Një luftë e tenderit mund të fillojë për Haaland | Lars Baron / Getty Images

Jashte nga Anglia, ka tre anët e tjera me një britmë të nënshkrimit të super yllit.

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus janë ato klube, megjithëse pikëpyetjet mbeten se si kampionët italianë dhe Barça do të ishin në gjendje të grumbullojnë para të nevojshme. Real kanë interes vetë, por nuk janë në një pozicion financiar aq të fortë sa kanë qenë në të kaluarën.

Mbetet për t’u parë nëse peshat e rënda të Evropës do ta luftojnë atë në një luftë ofertash këtë verë, ose nëse ata do të presin derisa një klauzolë lirimi prej 100 milion € të bëhet aktive në kontratën e tij në verën e 2022.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu