Gjatë dy përpjekjeve të Florentino Perez si Real Madrid president, klubi ka qenë i njohur për blerjen e lojtarëve të shkëlqyeshëm sesa zhvillimin e tyre.

Duke mbikëqyrur dy epoka të nënshkrimeve në Galactico, duke përfshirë si David Beckham, Luis Figo, Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema, klubi shkoi në një rrugë në verën e vitit 2020 – hera e parë në 40 vjet ata nuk bënë asnjë verë të vetme nënshkrimi

Ndërsa disa lojtarë u dërguan larg me faturën e pagave në mendje, mund të ketë besim se të tjerët në librat e tyre do të vijnë mirë dhe do të ndikojnë në të ardhmen. Ja se si po kalojnë shtatë lojtarët e tyre të huazuar në 2020-21.

Dani Ceballos

Një fitues i Kampionatit Evropian me Spanjën në nivelin nën-19 dhe nën-21, Ceballos u ngjit në nivelin e të moshuarve me disa paraqitje të shkëlqyera në Real Betis përpara se të siguronte një lëvizje në Bernabeu në 2017.

Me atë histori, disa folën për Ceballos si njeriun që transformoi mesfushën e Arsenalit. Nuk ka funksionuar mjaft në atë mënyrë, dhe ai e ndan mendimin disi, por bëri aq sa të kthehej në Emirates për një hua të dytë të njëpasnjëshme.

Asnjë lojtar i Arsenalit nuk ka bërë më shumë pengesa sesa lojtari i Los Blancos këtë sezon, ndërsa vetëm Kieran Tierney ka krijuar më shumë shanse nga loja e hapur.

Dani Ceballos dhe Eddie Nketiah

LEXO: Me dy trajtime dhe një kthesë, Dani Ceballos personifikoi Arsenalin e Arteta

Reinier

Pjesë e kontingjentit të ri brazilian së bashku me Rodrygo dhe Vinicius Junior, mesfushori sulmues 18-vjeçar po vazhdon zhvillimin e tij në Borussia Dortmund këtë sezon.

Workedshtë punuar mjaft mirë për të tjerët si Jude Bellingham dhe Jadon Sancho, por ai duhet të ketë durim. Të gjitha tetë paraqitjet e tij konkurruese kanë qenë të shkurtra nga pankina, gjithsej më pak se 100 minuta në Bundesliga dhe Champions League.

Sipas raporteve, Madridi po kërkon ta përfundojë marrëveshjen herët dhe të dërgojë brazilianin në huazim te Real Valladolid.

Gareth Bale

Dikur lojtari më i shtrenjtë në botë, Bale mund të ketë pritur të luajë më shumë se një rol shumë të vogël në kthimin e tij në klub ku ai u vendos për herë të parë si një super yll.

Ai sigurisht nuk do të kishte ëndërruar të luante në Marine të nivelit të tetë, ndërsa ishte jashtë në kurset e golfit me diell të Madridit.

Shumica dërrmuese e paraqitjeve të tij Spurs këtë sezon kanë ardhur në garat e kupave, me vetëm një fillim në Premier League deri më tani. Ka një ndjenjë që ai ka humbur avantazhin fizik që e lejon atë të fillojë nga java, jashtë java, por ai është padyshim një lojtar i dobishëm i skuadrës.

Brahim Diaz

Ish starleta e Manchester City, Diaz, kurrë nuk i fitoi mundësitë në Madrid pasi u transferua në klub dy vjet më parë. Ai po e gjen veten me më shumë kohë loje në një AC të ringjallur të Milanit, duke bërë 20 paraqitje në të gjitha garat.

Ai nuk e ka ndezur vendin, por ai po bën përshtypje në heshtje me lë të kuptohet se për të përmbushur potencialin për të cilin flitej se kishte ndërsa ishte në City. Raportet e fundit nga media italiane sugjerojnë që klubi dëshiron ta nënshkruajë atë përgjithmonë.

Borja Mayoral

Sulmuesi i diplomuar i Akademisë, Borja Mayoral është tani në huazimin e tij të katërt larg nga klubi i tij i djalërisë. Në moshën 23 vjeç, ka pikëpyetje nëse ai do të ketë ndonjëherë përparim në kryeqytetin spanjoll.

Sidoqoftë, ai po ecën mjaft mirë me mundësitë e kufizuara në Romë, duke shënuar gjashtë gola në të gjitha garat me një normë prej një në 120 minuta. Rezervë për njeriun kryesor Edin Dzeko, ai është duke u treguar i dobishëm në mes të një programi plot tension.

“Borja është një lojtar i ri me të cilin duhet të kemi durim ndërsa ai përshtatet,” tha trajneri i Romës Paulo Fonseca në nëntor pasi ai shënoi dy gola në një fitore 5-0 ndaj CFR Cluj.

Takefusa Kubo

Mediat spanjolle ishin karakteristikisht plot debate për mungesën e kohës së lojtarit të ri japonez shumë të vlerësuar gjatë gjysmës së parë të sezonit si huazim në Villarreal të Unai Emery.

Ai bëri vetëm dy starte në La Liga, me paraqitjet e tij gjithsej vetëm 293 minuta në kampionat, për Nëndetësen e Verdhë. Kishte më shumë mundësi për tu gjetur në fazën e grupeve të Ligës së Evropës, ku ai ra në sy duke bërë tre asistime dhe duke shënuar një gol nga pesë fillime.

Kjo nuk ishte mjaft e mirë për klubin e tij prindëror, i cili e ka tërhequr atë dhe e kanë dërguar në Getafe për pjesën e mbetur të fushatës. Ai ka bërë vetëm një paraqitje të shkurtër zëvendësuese deri më tani, por sigurisht ka bërë një përshtypje të mirë të parë.

LEXO: ‘Japanese Messi’ Takefusa Kubo i duheshin vetëm 30 minuta për të shkëlqyer në Getafe

Jezus Vallejo

Mesfushori spanjoll rrallëherë ka pasur një vështrim në klubin e tij mëmë në vitet e fundit, ndërsa huazimi i sezonit të kaluar te Wolves rezultoi në vetëm dy paraqitje në ekipin e parë.

Pas Molineux, ai kaloi pjesën e mbetur të fushatës në paketën surprizë të sapo-promovuar Granada dhe është përsëri atje këtë sezon.

Jo vetëm që e ndihmoi ta drejtojë klubin në futbollin e Europa League, por ai i ka ndihmuar ata gjatë fazës së grupeve këtë sezon me një përplasje të Raundit 32 me Napolin. Paraqitja e tij e fundit ishte ajo që duhej harruar ndërsa dërgoi një humbje 4-0 ndaj Barcelonës.


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu