Futbolli ka ardhur së shpejti i trashë dhe i shpejtë, dhe nuk po ngadalësohet së shpejti.

Këtë fundjavë, ka shumë lojëra tërheqëse për të zhytur dhëmbët tuaj, me përplasje të ashpra, me temperament të nxehtë në të gjithë Evropën.

Këtu është orari që duhet të ndiqni.

Filloni fundjavën tuaj me një udhëtim në nivelin e dytë anglez, ku ndjekësit e promovimit Middlesbrough do të presin një skuadër të Brentford që garon për titullin e kampionatit.

Vizitorët nuk kanë humbur në 19 ndeshjet e tyre të fundit në kampionat, por Boro do të shpresojë të kapë krahët e tyre në të njëjtën mënyrë që bënë kur barazuan me udhëheqësin Norwich javën e kaluar.

Një fitore për Boro mund t’i fusë ata në gjashtë më të mirët, por humbja mund t’i shohë ata të rrëzohen deri në të dhjetën. Thatshtë kaq e ngushtë në garën e promovimit.

Nëse i hidhni sytë nga Turqia, do të gjeni atë që mund të përfundojë të jetë loja më e zjarrtë e fundjavës – derbi Intercontinental.

Rivalët e harkut Fenerbahce dhe Galatasaray do të drejtohen të Shtunën, dhe ndërsa zvogëlimi i madhësisë së turmës nuk do të krijojë atmosferën që i takon ndeshjes, intensiteti i lojtarëve duhet ta kompensojë atë.

Fenerbahce ulet i pari në Super Lig, me kundërshtarët e tyre tre pikë prapa. Galatasaray ka diferencë golash në favor të tyre, kështu që një fitore do t’i çonte ata në krye.

Nëse Juventus duan të kthehen në rrugën e tyre Seria A garën për titull, ata duhet të fillojnë të fitojnë lojëra si këto.

Skuadra e Andrea Pirlo aktualisht qëndron me një pikë prapa Romës së vendit të tretë me një lojë në dorë, kështu që një fitore këtu do t’i kthente ata menjëherë në kuadër për të fituar një titull të dhjetë radhazi.

Sidoqoftë, një rezultat i dobët do ta shihte Romën të ngjitet larg, dhe Juventusi mund ta përfundojë fundjavën dhjetë pikë prapa udhëheqësit AC Milan nëse gjithçka tjetër shkon keq.

Manchester United janë në ndjekje të rivalëve të tyre midis qyteteve Qyteti në tryezën e Premier League, por për ta bërë këtë, ata do të duhet të kalojnë nëpër Everton së pari

Me vetëm një humbje në 15 ndeshjet e tyre të fundit, United vjen në këtë në një formë mbresëlënëse, por as Evertoni nuk është në gjendje të keqe.

Njerëzit e Carlo Ancelotti janë rikuperuar nga fundi i tyre i ndërlikuar deri në vitin 2020 dhe ngadalë kanë filluar të duken si skuadra që pushtoi Premier League nga stuhia në fillim të këtij sezoni. Ju nuk do të dëshironi ta humbisni këtë.

Thirdshtë e treta vs e katërta në Superligën e Grave si Arsenal përgatituni për të pritur Manchester City të Dielën pasdite.

Këto dy skuadra u takuan përsëri në dhjetor, dhe ishte City që doli në krye falë një fituesi në minutën e 94-të nga Caroline Weir.

Me Chelsea dhe Manchester United duke mbledhur fitoret, asnjëra palë nuk ka mundësi ta humbasë këtë dhe të mbetet prapa në garën për titull.

Nëse shikoni vetëm një ndeshje këtë fundjavë, ndoshta dëshironi të siguroheni që është kjo.

Liverpool dhe Manchester City kanë qenë dy skuadrat më të mira në Angli në vitet e fundit, kështu që kjo ndeshje gjithmonë dukej si një vendimmarrës i titullit, megjithëse rrethanat tani janë pak më ndryshe.

City po kërcënon të ikë me titullin tashmë, ndërsa Liverpool e di që një humbje këtu mund t’i shohë ata të largohen nga katërshja e parë. Piketat vështirë se mund të jenë më të larta.

Le Classique ka shpërthyer me dramë për disa vite tani, dhe takimi i së Dielës midis Marsejës dhe PSG premton të jetë më i njëjti.

Pati një grindje masive kur të dy palët u takuan përsëri në shtator, dhe këto tensione u transferuan në finalen e Janarit në Trophee des Champions.

Armiqtë e vjetër Neymar dhe Alvaro u përplasën në fushë gjatë lojës dhe në Twitter pas saj, kështu që padyshim nuk ka humbur asnjë dashuri në këtë.

Ne kemi parë disa derbi në këtë listë tashmë, por a do të mbajë ndonjë derbi mes Quique Setien Barcelona dhe Real Betis?

Të dy palët kanë lëvizur nga magjitë e tyre me Setien, dhe të dy po përpiqen të bëjnë rrugën e tyre më lart La Liga. Për Betis, ka të bëjë me kualifikimin në Ligën e Kampionëve, ndërsa Barça po përpiqet me dëshpërim të mbyllë hendekun për liderët Atletico Madrid.

Skuadra e Ronald Koeman ka humbur vetëm një herë në 15 ndeshjet e fundit dhe duket se do të gjejë hapin e parë, por Betis nuk do t’i bëjë gjërat më të lehta për ta.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu