Ku qëndron zemra e sulmuesit në nivelin ndërkombëtar? Qëllimi hedh një vështrim në atë që është thënë

Pasi tregoi shumë premtime si i ri, Patrick Bamford më në fund është pjekur në një nga sulmuesit më të mirë në Anglia nën mbikëqyrjen me shqiponjën e trajnerit legjendar Marcelo Bielsa në Leeds United.

Duke arritur 16 gola në kampionat sezonin e kaluar, sulmuesi ka thyer shifra të dyfishta në Premier League dhe ka kontribuar me pjesën e tij të drejtë të asistimeve gjatë fushatës.

Forma e tij në sezonet e fundit ka çuar në thirrje që Gareth Southgate ta kapë atë për Anglinë në mënyrë që të lidhë një talent i cili gjithashtu mund të ketë të drejtë të luajë për Republika e Irlandës.

Qëllimi shqyrton pranueshmërinë ndërkombëtare të Bamford dhe nëse ai në fund të fundit do të luajë për Tre Luanët ose do të vendosë të hedhë pjesën e tij me Boys në Green.

A do të luajë Patrick Bamford për Anglinë apo Irlandën?

Preferenca e qartë në nivelin ndërkombëtar për Patrick Bamford është të luajë për të Anglia dhe sulmuesi ka kundërshtuar vëmendjet nga Irlanda në disa raste.

Në të vërtetë, ndërsa Bamford luajti për Irlandën në nivelin Under-18, ai ka qenë i përfshirë vetëm ndonjëherë në përbërjen e Anglisë nga 2010, duke luajtur për ekipet e tyre U18, U19 dhe U21.

Një karrierë ndërkombëtare me Tre Luanët në nivelin e lartë i është shmangur atij dhe, ndërsa ai përballet me ditëlindjen e tij të 28-të, është e drejtë të thuhet se po kalon koha që ai të gjejë një vend në ekipin e Southgate.

Ka pasur disa sugjerime që Bamford mund të fitonte një vend në Angli Euro 2020 skuadra, por nëse dëshiron të katapultojë veten në llogari, ai duhet të kapërcejë një numër lojtarësh.

Ai aktualisht është prapa Harry Kane, Marcus Rashford, Dominic Calvert-Lewin, Tammy Abraham, Callum Wilson dhe Danny Ings, kështu që do të duhet të bëjë përshtypje të vazhdueshme në mënyrë që të zëvendësojë ndonjë prej tyre.

Njerëz të ngjashëm me Kane, Rashford dhe Calvert-Lewin janë ndoshta të përfshira në gozhdë bazuar në formën dhe reputacionin e tyre, kështu që Bamford me siguri do të jetë në kërkim të fanellës së Ings, Abraham ose Wilson.

Çfarë ka thënë Patrick Bamford?

Bamford është pyetur për ambiciet e tij ndërkombëtare në një numër rastesh gjatë karrierës së tij dhe ai ka qenë mjaft i qartë se ku qëndrojnë besnikëritë e tij.

Në shkurt 2021, ai i tha Posta e diel: “Ideja e përzgjedhjes për në Angli është një ëndërr.

“E kam menduar para se të njoftohet skuadra e fundit dhe nuk kam fjetur si duhet një natë më parë sepse po pyesja nëse do të ndodhte apo jo.

“Unë jam ndoshta paksa poshtë rendit të pekingut, por thjesht duhet të vazhdoj të bëj gjërat e mia. Nëse do të kisha një kapak të Anglisë në të gjithë karrierën time, do të isha mbi hënë”.

Pak para kësaj, Bamford pranoi që një numër lojtarësh ishin ndoshta përpara tij në të menduarit e Southgate.

“Janë katër ose pesë sulmues që nuk kanë qenë të përfshirë me Anglinë më parë shumë herë që po bëjnë mirë”, tha ai.

“Do të jetë interesante të shohësh se kush thirret. Nëse e bëj ose jo, e di se kam bërë më të mirën. Kushdo që thirret e meriton plotësisht, e pavarësisht nëse jam unë apo ndonjë nga të tjerët.”

Bamford Leeds 2020

Në fillim të vitit 2019, ish-menaxheri i Irlandës, Mick McCarthy shpjegoi se ai kishte folur me Bamford për potencialisht të luante për Boys në Green, por Bamford i tha atij se donte të përqendrohej në futbollin e klubit.

Interesante, gjithashtu, McCarthy zbuloi se sulmuesi nuk kishte dokumentacionin e nevojshëm gjithsesi gati – ndoshta një sugjerim që ideja për të luajtur për Irlandën ishte larg nga mendimet e Bamford.

Bamford më pas drejtoi bisedën me McCarthy gjatë një pyetje-përgjigje me Yorkshire Evening Post më vonë atë vit.

“Disa nga gjërat që shkruhen në shtyp janë një ngarkesë mbeturinash,” tha sulmuesi i Leeds. “Unë i thashë Mick ‘shiko që kam pasur një dëmtim të keq vitin e kaluar dhe dua të përqendrohem në sezonin me Leeds’

“Unë nuk jam duke thënë jo, unë jam përqendruar vetëm te Leeds. Unë nuk kam mbyllur asnjë derë, nuk kam thënë po, nuk kam thënë jo.”

Çfarë kanë thënë të tjerët?

Në dimrin e vitit 2020, Kohet raportoi se shefi i Anglisë Gareth Southgate ishte “duke konsideruar” thirrjen e Bamford për ndeshjet ndërkombëtare të nëntorit kundër Irlandës, Belgjikës dhe Islandës.

Sidoqoftë, sulmuesi nuk u thirr, me Kane, Abraham dhe Calvert-Lewin që vlerësuan opsione të mjaftueshme në vijën përpara. Sidoqoftë, Southgate e pranoi që Bamford ishte në radarin e tij, duke vënë në dukje se sulmuesi i Leeds kishte “bërë shumë mirë” për anën e sapo promovuar.

Southgate tashmë ka punuar me Bamford me Anglinë, pasi kishte kapur sulmuesin gjatë kohës së tij si shef nën-21, kështu që ata dyshja janë njohur tashmë me njëri-tjetrin.

Në shtator të vitit 2020, shefi i sapoardhur Irlandez Stephen Kenny shpjegoi se ai nuk kishte folur me Bamford, por tregoi se ai ishte i hapur ndaj lojtarit që deklaronte për Boys in Green.

“Nuk do të ishte e drejtë të flisja për një individ dhe atë që do të prisja prej tyre kur nuk kam folur kurrë me ta,” tha Kenny në atë kohë.

“Nuk do ta dija plotësisht se si ndihen ata për identitetin e tyre kombëtar, kështu që nuk mendoj se është realiste për mua të bëj një diskutim të hapur për një person të tillë”.

Bosi i Irlandës ka thënë se, ndërsa ai “nuk është në biznesin e bindjes së lojtarëve për të qenë Irlandezë”, ai mbetet plotësisht i hapur për çdo lojtar të kualifikuar që deklaron për vendin.

Ish ndërkombëtar i Irlandës Kevin Kilbane i cili, si Bamford, ka lindur në Angli, ka qenë më pak i hapur ndaj perspektivës, duke përmendur pakënaqësinë e tij për lojtarët që janë të dyshimtë në lidhje me besnikërinë e tyre.

“Kam dëgjuar mbeturinat” Ata blejnë tek ne “, por realiteti është se ata kurrë nuk e panë veten me një këmishë jeshile dhe ne jemi opsioni i dytë,” tha Kilbane në Twitter.

“Unë sinqerisht nuk do t’i dëshiroja ata, përfshirë Bamford.”

Shpjegohet e drejta ndërkombëtare e Patrick Bamford

Patrick Bamford ka të drejtë të luajë për Anglinë nën Rregullat e pranimit të FIFA-s sepse ai është një shtetas britanik i cili ka lindur në Angli.

Nëse ai dëshiron të përfaqësojë Irlandën, ai do të duhet të plotësojë rregullat e FIFA-s për ndërrimin e ekipit kombëtar.

Bamford përfaqësoi Irlandën në nivelin U18 kur ai luajti për ekipin e Sean McCaffrey në 2010 – interesant, duke u paraqitur në një XI që përfshinte gjithashtu ndërkombëtarin aktual të Anglisë Michael Keane.

Sidoqoftë, lojërat U18 nuk konsiderohen ‘zyrtare’ nga FIFA dhe kështu shoqata e tij “e parë” është Anglia, pasi ka luajtur për Tre Luanët e rinj në konkurrencën zyrtare të UEFA-s.

Në mënyrë që të kalojë në Irlandë, ai do të duhet t’i shkruaj zyrtarisht FIFA-s duke kërkuar një ndryshim, duke i demonstruar Komitetit të Statusit të Lojtarëve të FIFA-s se ai kualifikohet.

Në rastin e Bamford, ai do të duhet të tregojë se ai është një qytetar irlandez duke prodhuar një pasaportë dhe të sqarojë se mbante kombësinë para se të luante për Anglinë në nivelin e të rinjve.

Lidhja e tij me Irlandën buron nga ana e familjes së nënës së tij, përmes gjyshërve të tij.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu