Me Boris Johnson që zbaton një bllokim të rreptë kombëtar, a do të pezullohet edhe një herë Premier League?

Futbolli i Premier League u pezullua për tre muaj pas shpërthimit të Covid-19 në Mars 2020, me distancimin shoqëror të zbatuar për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Lidhja rifilloi në verën e vitit 2020, por fundi i fundit të vitit 2020 ka parë nivelet më të larta të infeksionit në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar – së bashku me një tendosje më të re, më infektive të virusit – dhe spitalet bëhen gjithnjë e më të mbipopulluara.

Kryeministri Boris Johnson tani ka njoftuar një bllokim të ri kombëtar të Tier 4 Anglia. Por a do të vazhdojë Premier League dhe futbolli i nivelit të lartë?

Do Premier League dhe Kupa FA vazhdoni gjatë bllokimit të nivelit 4 të Mbretërisë së Bashkuar?

Si Premier League ashtu edhe FA Cup pritet të vazhdojnë gjatë bllokimit kombëtar të Anglisë në Tier 4, pasi ato janë klasifikuar si sporte “elitare” dhe u është dhënë një përjashtim nga rregullat.

Johnson njoftoi masa më të rrepta bllokimi për Anglinë në 4 Janar, duke e zhvendosur vendin në nivelin më të lartë të alarmit të koronavirusit të Tier 4 duke filluar në mëngjesin e 6 Janarit.

Johnson deklaroi në konferencën e tij se ishte bërë “e qartë se duhet të bëjmë më shumë” për të sjellë “nën kontroll” variantin e ri Covid-19 dhe për të ndihmuar shpërndarjen e vaksinimit në MB.

Kyçja pritet të qëndrojë në vend të paktën deri në shkurt.

Kjo do të thotë që kufizimet më të ngushta të bllokimit që nga marsi do të zbatohen dhe shkollat ​​do të mbyllen, megjithëse futbolli elitar do të luhet ende – megjithëse prapa dyerve të mbyllura edhe një herë.

Katër zyrtarët kryesorë mjekësorë të MB thanë se niveli i alarmit duhet të zhvendoset në nivelin më të lartë, duke paralajmëruar që NHS të mbingarkohet rëndë.

Ata thanë: “Rastet po rriten pothuajse kudo, në pjesën më të madhe të vendit të nxitur nga varianti i ri, më i transmetueshëm. Ne nuk jemi të sigurt se NHS mund të trajtojë një rritje të mëtejshme të qëndrueshme në raste dhe pa veprime të mëtejshme ekziston një rrezik material që NHS në disa zona të mbingarkohet gjatë 21 ditëve të ardhshme. “

Megjithëse numri i rasteve pozitive Covid-19 brenda Premier League është rritur në javët e fundit, me disa ndeshje të tilla si Manchester City – Everton shtyhet për shkak të shpërthimeve të koronavirusit brenda kampeve, futbolli i nivelit të lartë do të mbetet i paprekur.

Premier League

Testimet rigoroze dhe planet për flluska sociale kanë kontribuar në Premier League që këmbëngul se ata nuk do të duhet të pezullojnë sezonin për herë të dytë.

“Premier League nuk ka diskutuar ndaljen e sezonit dhe nuk ka në plan ta bëjë këtë,” kampionati tha ne nje deklarate me 30 Dhjetor.

“Lidhja vazhdon të ketë besim në protokollet e saj Covid-19 për të mundësuar që ndeshjet të luhen siç është planifikuar, dhe këto protokolle vazhdojnë të kenë mbështetjen e plotë të Qeverisë.

“Me shëndetin e lojtarëve dhe stafit përparësi, League është gjithashtu plotësisht mbështetëse se si klubet po zbatojnë protokollet dhe rregullat.”

Aktualisht mbetet e paqartë, megjithatë, se si bllokimi do të ndikojë në futbollin jo-elitar në të gjithë Anglinë.

“Unë mund t’i them po Premier League, mendoj, me autoritet,” kishte Johnson u tha gazetarëve në tetor pas njoftimit të bllokimit të dytë në lidhje me lejimin ose jo të sportit për të vazhduar.

Oliver Dowden, Sekretari i Shtetit për Dixhitale, Kulturë, Media dhe Sport, konfirmoi se aktiviteti sportiv i nivelit të lartë nuk do të detyrohej të ndalet.

“Ndryshimet do të thotë që njerëzit duhet të punojnë nga shtëpia kur është e mundur,” shpjegoi Dowden në Twitter në atë kohë.

“Por kur kjo nuk është e mundur, udhëtimi në një vend pune do të lejohet – p.sh. kjo përfshin sport elitar (por jo shterues) që luhet me dyer të mbyllura, prodhim filmi dhe TV, punëtorë të telekomit.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu