Krijuesit e Akullores kanë qenë në një drejtim të gabuar në Premier League pasi ata kanë zgjedhur vetëm tetë pikë nga nëntë ndeshjet e tyre të fundit

Azam FC do të përballet me Magereza FC në Kupa e Mburojës në Kompleksin Sportiv Chamazi të Shtunën ndërsa synojnë të kthehen në rrugët e fitores.

Që nga ndarja me Aristica Cioaba për rezultate të dobëta, Krijuesit e Akullores do të shpresojnë të marrin një fitore në raundin e tretë të konkursit të brendshëm.

Pasi Cioaba u largua, George Lwandamina u emërua por mbretërimi i tij nuk ka arritur të marrë shpejtësinë me fitoret në Premier League. Ata patën një humbje 1-0 ndaj Mtibwa Sugar, dhe një barazim 1-1 kundër JKT Tanzani kohët e fundit

Këshilli Komunal Kinondoni (KMC FC) i dënoi ata me një humbje 1-0 përpara se të zbresin në Yanga me të njëjtën diferencë. Humbja në Yanga shënoi fundin e mbretërimit të Cioaba përpara se të emërohej ish-trajneri i Zesco United.

Lwandamina filloi me një barazim 1-1 kundër Biashara United përpara se të regjistronte një bllokim kundër debutuesve të kampionatit Gwambina FC.

Ndeshja e tretë përfundoi me një barazim tjetër pasi pjesëmarrësit e Kupës së Konfederatës Caf Namungo FC fituan një pikë me një barazim 2-2.

Ndeshja e fundit në kampionat gjithashtu pa Ice-cream Makers të zgjedhin një pikë pas një rezultati 2-2 kundër Ruvu Shooting. Ndeshja në shtëpi e Kupës së Mburojës, pra, u jep atyre një mundësi për të luftuar për një fitore; një rezultat që ka qenë mjaft i pakapshëm.

Ndërkohë, Namungo do të argëtojë Green Warriors në ndeshjen e tyre përkatëse Shield Cup ndërsa ata luftojnë për të përparuar dhe ndoshta tejkaluar arritjen e bërë në turneun e fundit. Ata lundruan gjatë gjithë rrugës përpara se të binin në Simba në finale, por fituan një vend fole kontinentale për herë të parë ndonjëherë.

Një tjetër skuadër e Premier League që do të jetë në veprim është Mtibwa Sugar pasi të dielën do të përballen me ekipin e Divizionit Dy Geita Gold.

Simba, kampionët në fuqi, do të jetë në shtëpi kundër Maji Maji FC të Dielën. Do të jetë detyra e parë e brendshme për Wekundu wa Msimbazi që kur morri pjesë në Caf Liga e Kampioneve raundi i parë kundër Platinum FC të Zimbabvesë ku u mundën 1-0 në Harare.

Premier League shkoi në një pushim për të lejuar lojërat e Kupës së Mburojës si dhe për të lëshuar lojtarë në ekipin kombëtar për turneun e Kampionatit të Kombeve Afrikane në Kamerun.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu