Mesfushori i Mumbai City ka qenë ndër më të mirët në vend tani. A është ai më i miri? Le të hedhim një vështrim në statistikat nga Opta

Mumbai City FC kryeson renditjen e Superligës Indiane (ISL) këtë sezon me 33 pikë nga 15 ndeshje. Skuadra e Sergio Lobera ka pësuar vetëm dy humbje në këtë fushatë, të dy ndaj NorthEast United.

Duhet të theksohet se në të dy këto humbje, Ahmed Jahouh dhe Rowllin Borges nuk luajtën së bashku si një çift i mesfushës për 90 minuta. Jahouh u përjashtua në hapjen e sezonit para pjesës së parë dhe Borges u pezullua për ndeshjen e dytë kundër NorthEast.

Përderisa Jahouh konsiderohet vendimtar për ekipin e Lobera, Borges është rritur ngadalë por gradualisht në shtat dhe e ka çuar lojën në nivelin tjetër. Në fakt, asnjë mesfushor indian ose më mirë lojtar jashtë fushës nuk po ka llojin e ndikimit që ai ka pasur këtë sezon.

Ndërkombëtarja indiane deri më tani është paraqitur në 14 ndeshje për Ishujt, duke gjetur pjesën e prapme të rrjetës një herë duke siguruar një për shokët e tij të skuadrës.

Ish lojtari i Sporting Clube de Goa ka numrin më të madh të prekjeve për ndeshje këtë sezon. Në 14 ndeshje, ai ka grumbulluar 1015 prekje në krahasim me 1070 nga mbrojtësi i plotë Ashis Rai i Hyderabad FC. Borges është gjithmonë pranë për të marrë një pasim dhe është i njohur për kontrollin e tij në top në situata të ngushta.

Lojtar Ekip Lojërat e Luajtura Prekjet Prekje / Lojëra
Luajtur (%)
Rowllin Borges Qyteti Mumbai 14 1015 72.5
Asish Rai Hyderabad 15 1070 71.3
Akash Mishra Hyderabad 15 1014 67.6

Kur bëhet fjalë për saktësinë e pasimit, ai është i treti në listë, por është thelbësore të theksohet se ai ka luajtur pothuajse dyfishin e numrit të minutave kur krahasohet me Lenny Rodrigues. Chinglensana Singh ka saktësinë më të mirë të pasimit megjithatë, duhet nënvizuar se ai luan një qendërmbrojtës në krahasim me vendosjen në mes të parkut.

Lojtar Ekip Kalon Pasime të Suksesshme Saktësia e kalimit
Chinglensana Singh Hyderabad 633 538 85
Lenny Rodrigues Goa 472 401 85
Rowllin Borges Qyteti Mumbai 856 725 84.7

Borges ka përfunduar 725 nga 856 pasimet e tij në tentativë, e dyta në ligë. Përsëri, vetëm Bedia ka përfunduar më shumë pasime sesa ish-lojtari i NorthEast United (873).

Pavarësisht se luante si mesfushor mbajtës, Borges është përfshirë shumë në ndërtimin e sulmeve në Mumbai City. Diapazoni i tij i kalimit dhe aftësia e tij për tu ngritur dhe zbritur vazhdimisht në fushë kanë qenë një pasuri e madhe për ekipin e Lobera.

Nuk është befasi ta shohësh atë duke udhëhequr tryezën kur bëhet fjalë për pasimet më të suksesshme në pjesën e kundërshtarit mes lojtarëve indianë. Dhe kur merrni parasysh lojtarët me minimumi 200 pasime të suksesshme në gjysmën e kundërshtarit, Borges ka edhe saktësinë e dytë më të mirë të pasimit, vetëm prapa Seriton Fernandes të FC Goa i cili është një mbrojtës i djathtë.

Lojtar Ekip Pasime të Suksesshme
në gjysmën e opozitës
Kalimi i Saktësisë në
gjysma e opozitës (%)
Rowllin Borges Qyteti Mumbai 275 77.7
Akash Mishra Hyderabad 229 71.3
Seriton Fernandes Goa 213 79.8

Dhe nuk është veç aftësia e tij kaluese. Pozicionimi mbrojtës dhe puna e Borges ka qenë gjithashtu shembullor, duke formuar një mburojë efektive për vijën e pasme të Mumbai City. Kjo pjesë e lojës së tij theksohet nga fakti se ai ka bërë më shumë përgjime mes të gjithë mesfushorëve në kampionat këtë herë.

Lojtar Ekip Përgjimet
Rowllin Borges Qyteti Mumbai 34
Cole Alexander Odisha 30
Hernan Santana Qyteti Mumbai 28

Dhe nuk është vetëm përgjimi i topave të lirshme dhe prishja e lojës, ai gjithashtu ka statistikat e dyta më të mira për rikuperimin e topit mes mesfushorëve indiane.

Lojtar Ekip Rikuperimet
Lallianzuala Chhangte Chennaiyin 79
Rowllin Borges Qyteti Mumbai 77
Suresh Wangjam Bengaluru 71

Nuk ka dyshim që Goan është mesfushori më i mirë për momentin në Indi.

* Të gjitha statistikat janë nga Opta dhe janë korrekte si përpara ndeshjes midis NorthEast United vs FC Goa në 4 Shkurt 2021.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu