Unenëse do të hartonit një listë të lojtarëve që meritojnë të shkojnë në Kupën e Botës në Katar në 2022, Jan Oblak do të ishte afër majës.

Atletico Madrid dhe Sllovenia numri një, i cili përfundoi i treti në çmimet e Portierit më të Mirë të FIFA-s për vitin 2020, ka qenë në formë fantastike këtë sezon si për klubin ashtu edhe për vendin.

Ana e tij e klubit Atletico Madrid janë ulur bukur në krye të LaLiga Santander dhe kanë sfiduar për tituj gjatë gjithë kohës së tij në kryeqytetin spanjoll.

Me vendin e tij, megjithatë, Oblak është ende për të shkuar në një turne të madh. Sllovenia nuk janë kualifikuar për një konkurs të tillë që nga kalimi në Kupën e Botës 2010, para se të fillonte karriera ndërkombëtare e 28-vjeçarit.

Fillimi i ndritshëm i Sllovenisë në kualifikimet e Kupës Botërore

Sidoqoftë, kjo mund të ndryshojë. Sllovenia sapo kanë fituar kualifikuesin e tyre fillestar të Kupës së Botës kundër Kroacia 1-0, duke sjellë Oblak në gjashtë fletë të pastra me radhë me kombëtaren.

Një portier i OblakNjerëzit e natyrshëm do të kishin aspirata për të luajtur në fazën më të madhe të futbollit – Kupën e Botës – dhe forma e tij e fundit do të sugjeronte që ai të ketë një shans të madh për t’u kualifikuar në këtë fushatë.

Sllovenia morën fillimin e përsosur në grupin e tyre kualifikues dhe, kur ne shikojmë anët e tjera atje me ta, ju do t’i pëlqeni shanset e tyre për të rezervuar vendin e tyre në Katar vitin e ardhshëm.

Sllovenët do të ndiejnë se mund të përparojnë nga një grup ku janë skuadrat e tjera Kroacia, Malta, Qipro, Sllovakia dhe Rusia.

Përfshirja e një lojtari të klasit botëror mund të bëjë ndryshimin kur bën oferta për të luajtur në turne të mëdha dhe besimin e shtuar për të pasur një lojtar të Oblakdo të vendoset cilësia midis shkopinjve Matjaz Kekështë Sllovene pala në vend të mirë.

Ne kemi parë në të kaluarën se si një lojtar i lartë mund të bëjë ndryshimin në fatin e një skuadre kombëtare, me dy shembuj të fundit Gareth Bale me Uellsit dhe Cristiano Ronaldo me Portugalia.

Shumë pak nuk do të pajtoheshin me këtë Oblak meriton të paraqitet në turneun më prestigjioz në futboll. Le të shohim nëse ai dhe Sllovenia mund ta bëjë atë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu