Brighton & Hove Albion nuk janë mjaftueshëm klinikë.

Mosmarrja e shanseve ka qenë historia e sezonit 2020/21 të pulëbardhave dhe shkon shumë përpara drejt shpjegimit pse një skuadër që është e aftë të luajë futboll, e cila mund të shkojë deri te këmbët me skuadrat më të mira në Premier League është e 17-ta. në tabelë me vetëm dy fitore në bord.

Fairshtë mjaft e qartë se ajo që i duhet Graham Potter është një sulmues për të vendosur topin në pjesën e prapme të rrjetës. Shefi i Brighton hezitoi të thellohej në tregun e transferimeve për të gjetur një të tillë në verë. Ai hodhi poshtë idenë e nënshkrimit të asaj që ai e përshkroi si një qendër sulmuesi ‘plumb argjendi’ për para të mëdha, në vend të kësaj duke thënë se ai dëshiron të përmirësojë prodhimin e opsioneve ekzistuese të Pulëbardhës.

Danny Welbeck
Brighton nënshkroi Danny Welbeck në një transferim falas në verë pas lirimit të tij nga Watford | Mike Hewitt / Getty Images

Potter nuk ka arritur ta bëjë atë. Në vend të kësaj, Neal Maupay pësoi një thatësirë ​​tre-mujore, gjatë së cilës ai u përjashtua plotësisht nga skuadra për çështje disipline. Aaron Connolly ka një gol në emrin e tij gjatë gjithë sezonit. Që nga nëntori, Leandro Trossard ka parë një hije të talentit që ai ishte pas bllokimit dhe në fillim të 2020/21 dhe Alireza Jahanbakhsh mezi e kishte parë një vështrim.

Brighton nënshkroi Danny Welbeck, por kjo ishte një transferim i kryer vetëm pasi dritarja ishte mbyllur dhe ish-sulmuesi i Anglisë ishte liruar nga Watford. Ishte një marrëveshje e lindur nga lehtësia më shumë se gjithçka tjetër. Welbeck kishte nevojë për një klub, Brighton kishte nevojë për përforcime, këtu është një kontratë njëvjeçare e stimuluar nga performanca e cila është pa rrezik për të dy palët.

Welbeck ka dy gola në emër të tij, ka treguar shkëlqim të vetes së tij të vjetër dhe të paktën duket se di të përfundojë një shans. Koha e tij e lojës duhet të menaxhohet me kujdes dhe megjithatë ai nuk i ka adresuar me të vërtetë problemet që ka Brighton kur bëhet fjalë për vendosjen e topit në pjesën e prapme të rrjetës.

Glenn Murray
Glenn Murray ka bërë vetëm një fillim në huazim në Watford në gjysmën e parë të sezonit të Kampionatit 2020/21 | Richard Heathcote / Getty Images

Kjo është arsyeja pse tani ka një zhurmë në rritje midis mbështetësve të Brighton për kthimin e Glenn Murray. 37-vjeçari u bashkua me Watford në huazim për sezonin, por mezi ka pasur një nuhatje në Vicarage Road me ish-shefin e Hornets Vladimir Ivić duke i dhënë Murray vetëm një fillim të Kampionatit dhe katër paraqitje zëvendësuese. Murray ende nuk do të shfaqet nën funksionin më të ri në karrigen e nxehtë të rrugës Vicarage, Xisco.

Sipas raporteve, Watford janë vendosur të shkurtojnë humbjet e tyre në Murray dhe të ndërpresë kredinë e tij herët. A mund të çojë kjo në një kthim romantik në Amex dhe një këndim të fundit për golashënuesin golashënuesi i dytë më i lartë i të gjitha kohërave në largimin e tyre për sigurinë e Premier League?

Jose Izquierdo, Aaron Ramsdale
Alireza Jahanbakhsh godet me bar nga tre jardë larg Brighton kundër Sheffield United | Pishinë / Getty Images

Nuk është e vështirë të shohësh pse disa tifozë të Brighton e shohin Murray si përgjigjen.

Merrni Barazimi i pulëbardhave 1-1 me pjesën e poshtme të Sheffield United për shembull. Connolly sfidoi ligjet e gjeometrisë duke drejtuar një kryq të lartë dhe të gjerë nga dy jardë në mes të një goli të hapur. Në sekondat e fundit, Alireza Jahanbakhsh vendosi një goditje me kokë të lirë kundër traversës nga tre jardë. Ata janë vetëm dy shembuj të llojit të shanseve që lista aktuale e sulmuesve të Brighton nuk është në gjendje të heqë se cilin Murray do të hante për mëngjes.

Plakja kurrë nuk ka ndikuar në aftësinë e Murray. Edhe kur ai firmosi për herë të parë për Brighton në janar 2008 për 300,000 £ nga Rochdale, ai kurrë nuk u mbështet në ritmin. Loja e tij ka qenë gjithmonë në lidhje me mbajtjen e lojës, inteligjencën dhe të qenit në vendin e duhur në kohën e duhur. Që ai shënon kaq shumë gola është për shkak të aftësive të tij si përfundues. Në fushatën 2018/19, Murray ishte sulmuesi i tretë më klinik në Premier League, duke lënë larg 24.1% të shanseve që ai kishte. Vetëm Anthony Martial dhe Sadio Mane ishin më vdekjeprurës; Shkalla e konvertimit e Murray e vendosi atë përpara Mo Salah, Sergio Aguero dhe Pierre-Emerick Aubameyang.

FBL-ENG-PR-BRIGHTON-Ujqërit
Duke gjykuar nga sa pak lojë ai i dha Glenn Murray në sezonin 2019/20, Graham Potter nuk ishte një tifoz i sulmuesit veteran | ADRIAN DENNIS / Getty Images

Për çfarëdo arsye, Potter kurrë nuk e mori me të vërtetë Murray pas emërimit të tij si shefi i pulëbardhave në maj 2019. Murray u përdor mezi në sezonin 2019/20 nga Brighton, pavarësisht nga fakti se ai tregonte vlerën e tij sa herë që u thirr. Në raste të rralla Potter e filloi atë në gjysmën e dytë të sezonit, ai shënoi një barazim të vonë për të shpëtuar një barazim 3-3 në West Ham United në shkurt dhe ngacmoi Maupay ndërsa Brighton barazoi 1-1 me formën e Southampton në korrik . Murray dhe Maupay së bashku i shkaktuan shenjtorëve probleme të vërteta atë natë, duke e bërë gjithnjë e më të çuditshme që vështirë se iu dha një mundësi një partneriteti potencialisht të fuqishëm midis të dyve.

Disshtë mospëlqimi i Potter ndaj Murray që e bën të pamundur shpresën e një përralle të kthehet. Një nga vendimet më qesharake taktike të marra nga Potter në mbretërimin e tij deri më tani – dhe ka shumë konkurrencë për atë vlerësim – doli në Bournemouth Janarin e kaluar, kur ai goditi Solly March dhe Leandro Trossard si anësorë jashtë dhe jashtë për të dhënë krosime për Aaron Connolly ndërsa Murray mbeti një zëvendësues i papërdorur. Fakti që Potter preferonte të mbështetej në aftësinë ajrore të sulmuesit 5’6 sesa tregonte aftësitë e njeriut të Murray.

Që madje flitet për Murray që është njeriu për të ndryshuar sezonin e Brighton nuk reflekton mirë në transfertat e klubit në departamentin e sulmuesve. Kjo natyrisht nuk është asgjë e re; që kur Gus Poyet lejoi Murray të largohej për Crystal Palace në verën e 2011, pulëbardhat janë përpjekur ta zëvendësojnë atë me pak ose aspak sukses.

Brighton & Hove Albion v Wolverhampton Wanderers - Premier League
Glenn Murray shënoi 36.1% të golave ​​të Brighton në Premier League në sezonet 2017/18 dhe 2018/19 | Steve Bardens / Getty Images

Leonardo Ulloa plotësoi boshllëkun për 18 muaj midis janarit 2013 dhe shitjes së tij në Leicester City në verën e vitit 2014. Brighton edhe pse kurrë nuk gjeti me të vërtetë një trashëgimtar të Murray deri sa të nënshkruante vetë Murray nga Bournemouth në 2016. Potter mund të ketë vendosur që ai ta bëjë mos e vlerësoni veteranin, por edhe ai nuk ka qenë në gjendje të gjejë askënd për të shënuar golat që Murray bëri kur gjuajti Brighton në ngritje në detyrë dhe më pas i mbajti ata në avion të nivelit të lartë pothuajse i vetëm nën drejtimin e Chris Haughton. Gjatë sezoneve 2017/18 dhe 2018/19, Murray shënoi 36% të golave ​​të pulëbardhave në fluturimin e parë – shuma më e lartë që ka një lojtar gjithnjë kontribuar në një ekip të vetëm që nga viti Premier League u formua në 1992.

Kur shihni rezultatet e Murray në shifra të forta, të tilla si 36% ose shkalla e tij e kthimit prej 24.1%, filloni të kuptoni pse tifozët e Brighton po pyesin nëse përgjigja për problemet e tyre të shënimit mund të mos gjendet me një lojtar që klubi i tyre tashmë zotëron.

Fatkeqësisht për ata që pine për një kthim romantik, është mendimi i vetëm një njeriu që ka rëndësi – Potter – dhe ai e ka bërë të qartë pozicionin e tij ndaj Murray.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu