Mbrojtësi i Blues vështirë se është paraqitur gjatë vitit të kaluar dhe tani po shtyn drejt derës së daljes në kërkim të një kohe më të rregullt të lojës

AC Milan kanë regjistruar interesin e tyre për nënshkrim Chelsea qendërmbrojtësi Fikayo Tomori edhe pse ata përballen me konkurrencë nga një numër klubesh në Anglia dhe jashtë vendit.

Newcastle dhe Leeds janë ndër ata që mendohet se janë të interesuar të nënshkruajnë 23-vjeçarin edhe pse ata do të preferonin një hua fillestare , me gjigandët italianë që konsiderojnë një marrëveshje të përhershme.

Në të vërtetë, për Milanin, Mbrojtësi i Strasburgut Mohamed Simakan ka qenë shënjestra kryesore por skuadra e Ligue 1 po zgjat për një tarifë rekord klubi, me RB Leipzig gjithashtu që tregon një interes.

Tomori është i hapur për një lëvizje jashtë shtetit pasi ka konsideruar një kalim në Rennes gjatë verës , me mbrojtësin e gjithanshëm që dëshiron të largohet nga Chelsea pasi nuk ka filluar një ndeshje që nga shtatori.

Frank Lampard, ndërkohë, është i etur të shkurtojë skuadrën e tij dhe është i gatshëm të lejojë Tomori të largohet nga Stamford Bridge.

Duke folur pas një fitore 4-0 ndaj ekipit Morecambe në Ligën e Dytë Kupa FA – një lojë që pa Tomori të bënte paraqitjen e tij të parë në më shumë se tre muaj ndërsa ai doli nga stoli – Lampard tha: “Situata me Fikayo është e hapur për momentin, në atë që ai mund të shkojë në huazim për të marrë ndeshje.

“Por ky do të duhet të jetë vendimi i duhur për të dhe klubin. Kështu që ndërsa isha duke kërkuar ta filloja atë sot, unë gjithashtu po shikoja atë (potencialin për një lëvizje huazimi), dhe ne duhet të bëjmë të drejtën vendime për ne, për klubin dhe për të.

“Qëndrimi i tij ka qenë fantastik sa i përket punës, trajnimit çdo ditë dhe mënyrës se si është.”

Përparimi i ekipit të parë të Tomori në Chelsea sezonin e kaluar e pa atë të shpërblehet me debutimin e tij në Angli por që atëherë ai ka rënë poshtë urdhrit të pecking për klubin dhe vendin.

Ai kishte qenë më parë në huazim me Lampard në Qarku Derby pasi parashikon me Qyteti i Hull dhe Brighton.

Largimi gjithnjë e më i mundshëm i Tomorit do të thotë që Antonio Rudiger do të qëndrojë në Londrën perëndimore gjatë afatit kalimtar të janarit, megjithë shqetësimet e tij për mungesën e kohës së lojës.

Sidoqoftë, Chelsea është i hapur të lejojë Kepa Arrizabalaga dhe Marcos Alonso të largohen, por pagat e tyre të larta mund të provojnë një pengesë.

Ka qenë një dritare e ngadaltë transferimi në janar për shumicën e klubeve më të mira të Evropës që vazhdojnë të luftojnë me efektet ekonomike të krizës Covid-19, me Blutë që kanë luftuar për të shkarkuar disa nga lojtarët e tyre me fitime të larta deri më tani.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu