Mbrojtësi veteran i Cardiff City Sol Bamba është diagnostikuar me limfoma Non-Hodgkin, ka njoftuar klubi i kampionatit.

Mbrojtësi 35-vjeçar ka filluar kimioterapinë dhe do të mbështetet nga ekipi mjekësor i Bluebirds.

Bamba, i cili filloi karrierën e tij në Paris St Germain, ka bërë gjashtë paraqitje për Cardiff këtë sezon. Dalja e tij e fundit mes 117 gjithsej erdhi kundër Birmingham në Dhjetor.

Reprezentuesi i Bregut të Fildishtë ka luajtur për shumë klube gjatë një karriere të suksesshme. Pas një magji në Paris, ai shkoi në Dunfermline Athletic dhe më pas Hibernian në Skoci.

Një vit në Leicester City ndoqi para se ai të kalonte dy sezone të dëmtuara nga dëmtimet në Turqi me Trabzonspor. Afrikani luajti një ndeshje për klubin italian Palermo përpara se të kalonte me Leeds United.

Ai u bashkua me Cardiff në 2016 dhe ishte një rregullt në zemër të mbrojtjes për pjesën më të mirë të tre sezoneve. Bluebirds po luftojnë për t’u rikthyer në Premier League por Bamba beteja më e madhe është përpara.

Një deklaratë e klubit lexonte: “Ne jemi të pikëlluar të informojmë mbështetësit se Sol Bamba është diagnostikuar me limfoma Non-Hodgkin.

“Me mbështetjen e ngushtë të ekipit mjekësor të klubit, Sol ka filluar menjëherë një kurs të trajtimit me kimioterapi.”

Falënderime të larta për Bamba

Pastaj menaxher i Cardiff Neil Warnock me markë Bamba më mirë se Virgil van Dijk përsëri në 2017. Kjo është e hapur për debat, por ajo që është e sigurt është se sa i popullarizuar është ndaluesi i tërbuar me kolegët e tij.

Deklarata vazhdoi: “I admiruar universalisht nga shokët e ekipit, stafi dhe mbështetësit në kryeqytetin Uells, Sol ka filluar betejën e tij me shpirtra pozitivisht dhe do të vazhdojë të jetë një pjesë integrale e familjes Bluebirds.

“Gjatë trajtimit, Sol do të mbështesë shokët e tij të skuadrës në ndeshje dhe lojtarët tanë më të rinj brenda Akademisë, me të cilët do të vazhdojë zhvillimin e tij të trajnerit.

“Të gjitha azhurnimet e ardhshme mbi progresin e Sol do të sigurohen vetëm përmes kanaleve zyrtare të klubit. Ndërsa ne kërkojmë privatësi për të dhe familjen e tij në këtë kohë, mesazhet e mbështetjes që do t’i kalohen Sol mund të dërgohen në club@cardiffcityfc.co.uk. Ne jemi të gjithë me ju, Sol. ”

Neil Warnock Sol Bamba

Cardiff u eliminua nga Kupa e FA nga Nottingham Forest më 9 janar. Ata tani mund të përqendrohen në kampionat dhe të përpiqen të mbyllin hendekun në play-off.

Njerëzit e Neil Harris ulen në vendin e 15-të në renditje dhe janë tetë pikë larg Watford-it të vendit të gjashtë. Nuk është një hendek i pakapërcyeshëm për të kapërcyer, por ata kanë nevojë për të bashkuar një fitore.

Kjo mund të fillojë kur ata të mirëpresin Norwich City në Cardiff City Stadium të Shtunën. Bamba nuk do të luajë por prania e tij është e sigurt se do të frymëzojë shokët e tij të skuadrës.

LEXO MË SHUMË: Warnock përballet me luftën për mesfushorin

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu