Produkti i akademisë së Manchester City ka ndihmuar në mbështetjen e gjërave të pasme për Cottagers dhe mund të jetë e ardhmja për Super Eagles gjithashtu

Ekziston një masë e thjeshtë, nëse është paksa zvogëluese, e ndikimit që Tosin Adarabioyo ka pasur që prej zhvendosjes në Craven Cottage.

Kur Fulham siguroi një vend në Premier League duke zbritur Brentford në finalen e promovimit të play-off në Wembley në gusht, ata u instaluan menjëherë si favoritë (së bashku me skuadrën tjetër të promovuar West Bromwich Albion) për t’u kthyer nga kishin ardhur. Menjëherë, ata u nisën për të justifikuar atë prognozë, duke humbur katër ndeshjet e tyre të para në fluturimin e parë dhe duke pësuar 11 gola tërheqës të syve ndërsa ishin në të.

Më 5 tetor, një ditë pas humbjes së tyre ndaj Wolves, Manchester City i diplomuari i akademisë Adarabioyo u bashkua me klubin për një tarifë modeste prej 2 milion £. Trembëdhjetë ditë më vonë, pas pushimit ndërkombëtar të atij muaji, Anglia ndërkombëtar i të rinjve bëri debutimin e tij për Cottagers, duke luajtur në një barazim 1-1 kundër Sheffield United që i dha skuadrës Scott Parker pikën e parë në divizion.

Që atëherë, Fulham ka grumbulluar nëntë të tjerë, dhe ndërsa ata qëndrojnë në vendet e rënies, ekziston një demarkacion i qartë: zero pikë në katër para Tosin (BT), 10 pikë në 10 pas Tosin (AT).

Një masë më e sofistikuar vjen në formën e Golave ​​të Pritur të pranuar për ndeshje, të cilat kishin rënë nga 1.575 (BT) në 1.56 (AT) përpara barazimit të kësaj fundjave kundër Newcastle United.

Kjo vërtetohet edhe nga testi i syrit: Fulham duket një botë e hequr nga kaosi dhe pavendosmëria mbrojtëse që karakterizoi partneritetin e mëparshëm të Tim Ream dhe Michael Hector, dhe kjo pavarësisht nga riparimi i plotë i vijës së pasme.

Tosin Adarabioyo i Fulham & Liverpool

Në dëshminë e shfaqjeve të fundit, partneriteti i Adarabioyo dhe Joachim Andersen po bëhet edhe më i fortë.

Kundër kampionëve në fuqi të Premier League Liverpool, Fulham ishin të vendosur, duke dhënë pak larg dhe duke mbajtur vetë një kërcënim të rëndësishëm. Vetëm një penallti për një hendboll Aboubakar Kamara të pafat ua mohoi atyre të tre pikët në Craven Cottage, dhe 23-vjeçari ishte veçanërisht sfidues brenda zonës së tij të penalltisë për skuadrën londineze, duke kompletuar 11 hapësira të nivelit të lartë të lojës dhe dukej dominuese në ajri

Kjo pa dyshim që ka ardhur si një inkurajim i madh për Parker. Ndërsa arsimi i Adarabioyo në Manchester City të Pep Guardiola e ka mbushur atë me oodles të qetësisë në posedim, është në aspektet më themelore të mbrojtjes që bosi i Fulham sugjeroi se duhej të përmirësohej vetëm dy javë më parë.

Parker i tha Shoqatës së Shtypit, “Unë mendoj se ju patjetër që mund ta shihni ashtu siç është, ai është një qendër-gjysmë që luan me top, luan përmes vijave, bukur me top dhe i sigurt me topin, kështu që ekziston patjetër ai element mund të thuash se ai është shkolluar në një mënyrë të caktuar dhe ndoshta është ana tjetër për të cilën duhet të vazhdojmë të punojmë.

“Mbrojtja, buka dhe gjalpi i lojës së tij – dhe Tosin e bën këtë gjithashtu. Ai ka bërë jashtëzakonisht mirë, ai ka shumë ngarkesa në lojën e tij, ai mund të vazhdojë të rritet dhe të bëhet një qendër e gjysmës kryesore të Premier League. “

Scott Parker Fulham 2018-19

Parker do të ketë parë me kënaqësi shfaqjet e tij më të fundit atëherë, ashtu si tifozët nigerianë të futbollit kudo.

Përkundër përfaqësimit të Anglisë në nivelin e të rinjve, Adarabioyo mbetet i kualifikuar për Nigeria përmes prindërve të tij. Ai ka një admirues në trajnerin e Super Eagles Gernot Rohr, i cili thuhet se ka vendosur sytë e tij në mbrojtësin e 6ft 5in me synimin për ta përfshirë atë në skuadrën kombëtare.

Përtej thjeshtësimit të ndarjes së mundshme të opsioneve, është e lehtë të kuptohet pse, nga pikëpamja stilistike, Adarabioyo do të ishte kaq tërheqëse për përzgjedhësit e Nigerisë.

Për pjesën më të madhe, opsionet e mbrojtësit qendror të Rohr kanë tendencë të jenë shënjues fizikë, agresivë të njeriut: William Troost-Ekong, Kenneth Omeruo, Chidozie Awaziem dhe, në një masë më të vogël, Semi Ajayi të gjithë bien në këtë kategorizim të gjerë. Përjashtim nga rregulli është Rangers‘Leon Balogun, qetësia dhe stili i shtrirë i të cilit zbutet me trishtim nga prirja për dëmtim, si dhe nga fakti që ai është në vitin e tij të 33-të.

Me synimin për të mbajtur përpara dinamikën e trurit, plus një lojtar me dhurata të ngjashme është jashtëzakonisht i vlefshëm si një zëvendësim i drejtpërdrejtë për cilësinë e Balogun në zotërim dhe cilësitë e tij drejtuese. Adarabioyo, një lojtar i cili ka kapitenuar Anglinë në nivele të ndryshme të të rinjve tashmë, përshtatet në mënyrë të shkëlqyeshme.

Tre Luanët janë, sigurisht, të prishur për zgjedhje në këtë kohë në lidhje me mbrojtësit qendrorë, dhe kjo shumë mirë mund të hapë dyert për një ndërrim të kombësisë, veçanërisht me Kupën e Botës 2022 në Katar në horizont.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu