24-vjeçarja vazhdoi formën e saj të shkëlqyeshme përpara pasi skuadra e saj pretendoi një fitore jashtë fushe në ndeshjen e kampionatit

Yetunde Adeboyejo ishte në shënjestër për Bnot Netanya pasi ata mundën Hapoel Be’er Sheva 5-3 në një lojë izraelite Ligat Al të Premten.

Para ndeshjes, Nigeriani nuk kishte gjetur pjesën e prapme të rrjetës në tre ndeshje që nga skuadra e saj në fitoren 4-0 ndaj Hapoel Petach Tikva.

Të premten, 24-vjeçarja u dorëzua fillimi i saj i nëntë i fushatës aktuale për veshjen izraelite dhe ajo shtoi numrin e saj, duke i dhënë fund thatësirës së saj.

Pas një disfate 3-0 në Maccabi Emek Hefer, Bnot Netanya po kërkonte të tërhiqej kundër Be’er Sheva, i cili pësoi një humbje të ngushtë 1-0 ndaj Maccabi Kishronot Hadera javën e kaluar.

Në kërkim të një kthimi në rrugën e fitores, Hanna Medison Adler u dha mysafirëve epërsinë e hershme me përpjekjen e saj në minutën e 21-të.

Sidoqoftë, epërsia nuk arriti më vonë pasi Kathleen Eduarda Souza Cruz da Silva barazoi çështjet për nikoqirët katër minuta më vonë.

Sekonda më vonë, Rachel Shteinshnaider rikuperoi epërsinë e miqve, por Arava Shahaf u përgjigj për mikpritësit ndërsa shënoi golin e barazimit në minutën e 33-të.

Sidoqoftë, Hannah Massagki rihapi epërsinë me një gol kur goditi dy minuta më vonë për t’u dhënë mysafirëve epërsinë 3-2 në pushim të pjesës së parë.

Pas rifillimit, Adler shënoi golin e saj të dytë dhe të katërtin kur zgjati epërsinë e vizitorëve në minutën e 57-të, para se Nigerian Yetunde të shtonte të pestën e tyre të ndeshjes 13 minuta më vonë.

Pavarësisht se Michelle Francini Montero Venegas tërhoqi një prapa në minutën e 78-të, vizitorët mbajtën epërsinë e tyre me dy gola për të kërkuar fitoren.

Adeboyejo i Nigerisë zgjati për Netanya dhe tani ka shënuar dy herë në nëntë ndeshje, ndërsa bashkatdhetari Effiom Mabel ishte në veprim për 67 minuta.

Portieri i Zambias, Hazel Nali luajti gjatë gjithë kohës për Be’er Sheba, së bashku me Bekimin e Ganës Agbomadzi, por ata nuk mund ta ndihmonin skuadrën e tyre të shpëtonte nga një humbje tjetër në shtëpi.

Ky rezultat e pa Bnot Netanya të shkojë i treti në regjistër me 18 pikë nga nëntë ndeshje, ndërsa Hapoel Be’er Sheva është i teti me tetë pikë nga numri i njëjtë i ndeshjeve në sezonin aktual.

Në ndeshjet e tyre të radhës, Netanya viziton Maccabi Kishronot Hadera në 18 Mars, ndërsa Be’er Sheva viziton ASA Tel Aviv në të njëjtën ditë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu