24-vjeçarja vazhdoi formën e saj të shkëlqyeshme përpara pasi skuadra e saj pretendoi një fitore jashtë fushe në ndeshjen e kampionatit

Yetunde Adeboyejo ishte në shënjestër për Bnot Netanya pasi ata mundën Hapoel Be’er Sheva 5-3 në një lojë izraelite Ligat Al të Premten.

Para ndeshjes, Nigeriani nuk kishte gjetur pjesën e prapme të rrjetës në tre ndeshje që nga skuadra e saj në fitoren 4-0 ndaj Hapoel Petach Tikva.

Të premten, 24-vjeçarja u dorëzua fillimi i saj i nëntë i fushatës aktuale për veshjen izraelite dhe ajo shtoi numrin e saj, duke i dhënë fund thatësirës së saj.

Pas një disfate 3-0 në Maccabi Emek Hefer, Bnot Netanya po kërkonte të tërhiqej kundër Be’er Sheva, i cili pësoi një humbje të ngushtë 1-0 ndaj Maccabi Kishronot Hadera javën e kaluar.

Në kërkim të një kthimi në rrugën e fitores, Hanna Medison Adler u dha mysafirëve epërsinë e hershme me përpjekjen e saj në minutën e 21-të.

Sidoqoftë, epërsia nuk arriti më vonë pasi Kathleen Eduarda Souza Cruz da Silva barazoi çështjet për nikoqirët katër minuta më vonë.

Sekonda më vonë, Rachel Shteinshnaider rikuperoi epërsinë e miqve, por Arava Shahaf u përgjigj për mikpritësit ndërsa shënoi golin e barazimit në minutën e 33-të.

Sidoqoftë, Hannah Massagki rihapi epërsinë me një gol kur goditi dy minuta më vonë për t’u dhënë mysafirëve epërsinë 3-2 në pushim të pjesës së parë.

Pas rifillimit, Adler shënoi golin e saj të dytë dhe të katërtin kur zgjati epërsinë e vizitorëve në minutën e 57-të, para se Nigerian Yetunde të shtonte të pestën e tyre të ndeshjes 13 minuta më vonë.

Pavarësisht se Michelle Francini Montero Venegas tërhoqi një prapa në minutën e 78-të, vizitorët mbajtën epërsinë e tyre me dy gola për të kërkuar fitoren.

Adeboyejo i Nigerisë zgjati për Netanya dhe tani ka shënuar dy herë në nëntë ndeshje, ndërsa bashkatdhetari Effiom Mabel ishte në veprim për 67 minuta.

Portieri i Zambias, Hazel Nali luajti gjatë gjithë kohës për Be’er Sheba, së bashku me Bekimin e Ganës Agbomadzi, por ata nuk mund ta ndihmonin skuadrën e tyre të shpëtonte nga një humbje tjetër në shtëpi.

Ky rezultat e pa Bnot Netanya të shkojë i treti në regjistër me 18 pikë nga nëntë ndeshje, ndërsa Hapoel Be’er Sheva është i teti me tetë pikë nga numri i njëjtë i ndeshjeve në sezonin aktual.

Në ndeshjet e tyre të radhës, Netanya viziton Maccabi Kishronot Hadera në 18 Mars, ndërsa Be’er Sheva viziton ASA Tel Aviv në të njëjtën ditë.