Vinçat e rinj do të marrin pjesë në një mini-turne në Dar es Salaam para se të drejtohen në veri për garën aktuale

Krye traineri i Ugandës U20 Morley Byekwaso ka theksuar se sulmuesit e tij do të jenë në krye të lojës gjatë turneut të Kupës së Kombeve të Afrikës në Mauritania në Shkurt.

Uganda është në Tanzani për një mini-turne përgatitor dhe do të përballet me nikoqirët të Mërkurën përpara se të luajë Namibia më vonë në 6 Shkurt.

“Ne kemi punuar mirë në departamentin tonë sulmues,” Byekwaso i tha faqes në internet të Fufa-s. “Ne duhet të praktikojmë më shumë në shënimin e golave ​​pasi do të na ndihmojë shumë në turneun përfundimtar.

“Ndeshja kundër Tanzanisë në mini-turne do të na ndihmojë të zbulojmë se sa punë është bërë në sulm. Nuk ka fitore që vjen pa shënuar.

“Djemtë e mi janë gjuetarë, ata janë të etur për gola dhe do të shënojnë. Tanzania do të jetë një provë e mirë. ”

Uganda do të niset për në Afrikën e Veriut në 10 Shkurt para fillimit të turneut katër ditë më vonë. Në grupin A, ata do të fillojnë me një ndeshje kundër Mozambikut më 15 shkurt përpara se të përballen me Kamerunin dy ditë më vonë.

Kampionët e Cecafa do të përfundojnë detyrat në grup me një ndeshje kundër nikoqirëve më 20 shkurt.

Kur e emëroi skuadrën e tij përfundimtare, Byekwaso mbajti 18 lojtarë që ishin pjesë e kualifikuesve në Tanzani. Lojtarët e rinj që u emëruan për t’u bashkuar me 18 janë Derrick Kakooza i Police FC, Davis Sekajja i Bright Stars, Andrew Kawooya i KCCA FC, portieri Delton Oyo i Busoga United FC, Simon Baligeya i Kibuli SS dhe Ivan Eyamu i Mbarara City.

Skuadra e plotë e Ugandës:

Portierë: Komakech Jack (18) (Ascent SA), Oyo Delton (Busoga United FC), Ssenyondwa Denis Kaala (SC Villa).

Mbrojtësit: Kizito Mugweri Gavin (SC Villa), Semakula Kenneth (Busoga United FC), Musa Ramathan (KCCA FC) Kafumbe Joseph (KCCA FC), Begisa James Penz (UPDF FC), Baligeya Simon (Kibuli SS), Abdul Azizi Kayondo (Vipers) SC)

Mesfushorët: Mugulusi Isma (Busoga United FC), Yiga Najib (Vipers SC), Bobosi Byaruhanga (Vipers SC) Sserwadda Steven (KCCA FC), Eyamu Ivan (Mbarara City FC), Kawooya Andrew (KCCA FC), Asaba Ivan (Vipers SC) , Ssekajja Davis (Bright Stars FC), Wabyoona Faisal (Big Talent SA).

Përpara: Bogere Ivan (Proline FC), Ssenyonjo Samuel (KCCA FC), Kakooza Derrick (Policia FC), Basangwa Richard (Vipers SC), Bukenya Joseph Kizza (KCCA FC), Ssali Alpha Thierry (Proline FC).Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu