Portieri mbresëlënës i ri i Leeds, Illan Meslier refuzoi mundësinë për të nënshkruar për Chelsea përsëri në verën e vitit 2018, ka zbuluar agjenti i tij.

Meslier ka treguar pjekuri të shkëlqyeshme si të bardhët‘portieri numër një’ në moshën e re 21 vjeç. Në fakt, ai festoi ditëlindjen vetëm të martën, duke e bërë ngritjen e ekipit të tij të fundit edhe më të lavdërueshëm.

Në të vërtetë, ai është portieri i parë në historinë e Premier League që mban tetë fletë të pastra para ditëlindjes së tij të 21-të. I riu francez u bashkua me Leeds në një hua fillestare nga Lorient, përpara se ta bënte lëvizjen të përhershme verën e kaluar. Leeds vështirë se do të shpenzojë një shumë prej 5 milion € më të zgjuar.

I tillë ka qenë progresi i tij, që agjenti i tij beson se ai tashmë po tërheq vëmendjen e disa goditësve të mëdhenj.

Sidoqoftë, mund të ketë qenë një rrugë shumë e ndryshme për karrierën për Meslier me agjentin e tij që shpjegon pse një qasje nga Chelsea u refuzua përsëri në 2018.

Siç u zbulua nga agjenti i tij, Xavier Fluery, plani i Chelsea për Meslier ishte ta nënshkruante atë dhe ta huazonte atë. Sidoqoftë, kjo konsiderohej se nuk ishte në interesin e tij më të mirë në atë kohë.

“Të dy unë dhe Illan besonim se kishte më shumë mundësi që Illan të luante në ekipin e parë në Lorient sesa në Monaco ose Chelsea”, tha Xavier Fleury për LUFCFANZONE podcast. “Ne e dinim se kishte shumë interes, por edhe Monaco edhe Chelsea donin Illan për të ardhmen.

“Për shembull, megjithëse bisedimet nuk arritën kurrë në një fazë konkrete, Chelsea donte të blinte Illan dhe ta dërgonte atë në hua për një numër vitesh.

“Për shkak të kësaj, ne menduam se nuk ishte një ide e mirë sepse Illan kishte nevojë të vendosej në një klub dhe të luante. Kjo nuk do të kishte qenë rasti.

“Si portier, duhet të jesh numri një. Nëse nuk jeni atëherë mund të uleni në stol për vite me rradhë.

“Të largohesh për Chelsea ose Monaco për më shumë para, por të mos luash futboll të ekipit të parë dhe të jesh larg familjes së tij nuk ishte një ofertë e mirë për Illan. Në atë kohë, ai kishte futboll të rregullt të ekipit të parë në rrugën e tij në Lorient.

“Me siguri ka disa klube të mëdha që janë të interesuar dhe ndjekin Illan, por tani ai është në Leeds.”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Meslier e do Leeds

Fleury është i vendosur pavarësisht nga interesi në rritje për klientin e tij, Meslier është më se i lumtur në Leeds.

“Ai po fillon, dhe kjo është përfundimi – më së shumti që mund të kërkojmë. Ai e do klubin dhe ai është vendosur me të vërtetë mirë ”, shtoi Fleury.

Illan Meslier Leeds United TEAMtalk

“Unë mendoj se nëse Leeds mban drejtorin sportiv, trajnerin dhe lojtarët vazhdojnë të përmirësohen vit pas viti siç po bëjnë, unë mendoj se presidenti (Andrea Radrizzani) mund të ketë të drejtë. Leeds mund të jetë shpejt në Ligën e Kampionëve.

“Nëse Leeds është në Ligën e Kampionëve, mendoj se do të ishte më bukur që Illan të sfidonte për trofe në një klub si Leeds, në krahasim me fitimin e ligave në klube si Real Madrid, Juventus ose Bayern.

“Futbolli ka të bëjë me emocionet. Ju mund të thoni në rregull unë do të luaj për Real Madrid, Bayern ose Juventus, por ka të bëjë me arritjen e diçkaje që nuk pritet. Të bëje atë në Leeds me Bielsa do të ishte e mahnitshme dhe nuk ka asnjë mënyrë të mendosh për t’u larguar. ”

LEXO MË SHUMË: Bamford përgjigjet me gëzim për të folur që Erling Haaland po nënshkruan për Leeds

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu