Shefi i Gunners mbetet i sigurt se një mesfushor i cili ka luftuar me dëmtime që kur u transferua në Angli do të sigurojë një vlerë të konsiderueshme për para

Mikel Arteta pret që Thomas Partey të sigurojë vlerë për paratë në Arsenal, me shefin e Gunners duke theksuar se një mesfushor prej 45 milion £ (62 milion dollarë) “e di sa kushtoi” dhe është plotësisht i vetëdijshëm për presionin nën të cilin ndodhet.

Reprezentuesi i Ganës u këput gjatë afatit kalimtar të verës në vitin 2020, me ata që ishin në Emirates Stadium duke ulur një shënjestër prej kohësh pas shumë vitesh duke e admiruar atë nga larg.

Partey ka bërë përshtypje kur thirret nga Arteta, por goditjet e çuditshme e kanë kufizuar përfshirjen e tij në futbollin anglez dhe 27-vjeçari është ende për të performuar në kulmin e fuqive të tij.

Çfarë është thënë?

Arteta u ka thënë gazetarëve të Partey dhe pritjes që e rrethon atë si një nënshkrim me para të mëdha: “Ai e di sa kushtoi dhe kjo shton pak presion.

“Kur nuk jeni në gjendje të luani, dëshironi të nxitoni dhe të bëni gjithçka më shpejt dhe t’u tregoni të gjithëve se sa i mirë jeni dhe të keni një ndikim të madh në ekip.

“Kjo krijon një farë ankthi me siguri. Pastaj aspekti fizik, kur shikon rezultatet që ai duhet të vendosë kur ai po luante në Spanjë ose tani, janë krejt të ndryshëm “.

A është Partey i lënduar aktualisht?

Një problem në ijë e mbajti Partey në 10 ndeshje për Arsenalin midis fillimit të dhjetorit dhe mesit të janarit.

Ai ka kuptuar në shtatë ndeshje që nga ajo mungesë e detyruar, duke bërë pesë startime në Premier League.

Thomas Partey, Mikel Arteta - Arsenal

Arteta e gjen veten pa ish-njeriun e Atletico Madrid edhe një herë, megjithatë, me një problem i hamstring u ngrit kundër Aston Villa vendosur për të mbajtur Partey jashtë një takimi në shtëpi me Leeds.

Menaxheri i tij ka thënë për të mos nxituar një njeri kyç mbrapa: “Shpresojmë që ne ende mund ta shohim Thomas përsëri dhe duke luajtur në nivelin që ai mund të bëjë.

“Herën e kaluar i dhamë më shumë kohë për t’u rikuperuar dhe ai u kthye në formë të mirë, por ai nuk ishte i aftë për ta mbajtur atë për 90 minuta.

“Kjo është arsyeja pse ne vazhdojmë ta nënshtrojmë atë dhe të përpiqemi ta mbrojmë atë. Unë mendoj se ai ka luajtur 90 vetëm një herë që kur u kthye nga dëmtimi.

“Tani ne duhet ta mbrojmë atë, të sigurohemi se ai është i aftë dhe i gatshëm të kthehet sa më shpejt që të jetë e mundur – por duke e ditur që edhe ne kemi nevojë për lojtarin edhe për një kohë të gjatë.”

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu