Adoleshenti i talentuar po bën një ndikim të moshuarve në nivelin e klubit dhe po bën thirrje të mëdha në skenën ndërkombëtare

Jamal Musiala po gjen shumë tituj në moshën 18 vjeç, me Joshua Kimmich në mesin e atyre që shohin “diçka të veçantë” në një starlet të Bayern Munchen që është “plot hile”.

Një ndikim i menjëhershëm është bërë nga i riu në një skenë për të moshuarit në nivelin e klubit, ndërsa është marrë vendimi për t’u zotuar për të ardhmen e tij ndërkombëtare në Gjermani mbi Anglinë.

Gjëra të mëdha priten nga adoleshenti për klubin dhe vendin, me shokët e skuadrës në Allianz Arena mes atyre që emocionohen nga potenciali i tij.

Çfarë është thënë?

Tha Kimmich TV Bayern nga Musiala: “Tashmë në seancat e tij të para të trajnimit me ne, mund të shihni se ai me të vërtetë mund të bëjë diçka të veçantë. Ai është plot hile, i paparashikueshëm dhe gjithashtu shumë dinamik kur bëhet fjalë për kontrollin e topit, veçanërisht me prekjen e tij të parë. Ai gjithmonë përpiqet ta çojë topin përpara.

“Kur mendoj se ku isha në moshën e tij, isha akoma në rini në VfB Stuttgart.

“Ai është shumë i avancuar për moshën e tij. Si person, ai është shumë i qetë dhe i rezervuar. Unë mendoj se ai mund dhe do të kërkojë të dalë edhe më shumë nga guaska e tij ndërsa vetëbesimi i tij rritet gjithashtu. ”

Pse po krijon një zhurmë të tillë Musiala?

Playmaker-i i lindur në Stuttgart e ka parë yllin e tij në rritje për disa vjet. Pasi ishte transferuar në Angli në moshë të re, ai ishte shpejt u kap nga peshat e rënda të Premier League Chelsea dhe u shtuan në radhët e tyre të akademisë.

Jamal Musiala Lazio Bayern Munchen

Ai ndërroi Londrën në perëndim për Mynihun në korrik 2019 dhe bëri harkun e tij konkurrues për Bayern 11 muaj më vonë.

Më 20 qershor 2020, Musiala u bë lojtari më i ri që përfaqësoi Bayern në Bundesliga të moshës 17 vjeç dhe 115 ditë, me golin e tij të parë që arriti në shtator.

Ai që atëherë ka shkuar të bëhet golashënuesi më i ri në Ligën e Kampionëve, pasi shënoi në fitoren 4-1 në 16 të fundit ndaj Lazio dhe pritet të shohë më shumë minuta gjatë pjesës së mbetur të fushatës.

Pse zgjodhi Musiala të luante për Gjermaninë?

I riu u gjend në një pozicion ku mund të zgjidhte midis tre kombeve.

Ai u kualifikua për në Gjermani përmes lindjes, përfaqësoi Anglinë në nivelet e të rinjve pasi vendosi shtëpinë atje dhe ishte i përshtatshëm për Nigeri përmes babait të tij.

Një vendim i madh në lidhje me besnikërinë ndërkombëtare u vu mbi supet e të rinjve, me Musiala që deklaroi në shkurt se ai do të angazhohej në Gjermani.

I tha ai Atletikës: “Kam menduar shumë për këtë pyetje. Çfarë është më e mira për të ardhmen time? Ku kam më shumë mundësi për të luajtur?

“Në fund, unë thjesht dëgjova ndjenjën që gjatë një periudhe të gjatë kohore vazhdimisht më thoshin se ishte vendimi i duhur për të luajtur për Gjermaninë, vendin ku kam lindur. Megjithatë, nuk ishte një vendim i lehtë për mua “

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu