Mbrojtësi i plotë duhej të rrinte jashtë për më shumë se një sezon në ATK dhe më vonë ATK Mohun Bagan para se të vinte oferta e Bengalit Lindor …

Transferimi i Ankit Mukherjee nga ATK Mohun Bagan në Bengalin Lindor në dritaren e janarit përfitoi jashtëzakonisht për Red and Golds pasi klubi po luftonte deri atëherë për të gjetur një mbrojtës të duhur të djathtë në radhët e tyre.

Në fazën fillestare të ligës, trajneri Robbie Fowler kishte eksperimentuar me disa lojtarë në atë pozicion mbi bazën e provës dhe gabimit. Deri në mbërritjen e Mukherjee, Surchandra Singh kryesisht luante si një mbrojtës i djathtë ose mbrojtës i djathtë por performanca e ish-lojtarit të Mumbai City nuk ishte në nivelin e duhur pasi ai nuk ishte një mbrojtës natyral dhe ishte më komod duke luajtur si një krah i djathtë.

Por transferimi i mbrojtësit Bengali nuk ishte vetëm i dobishëm për klubin, por gjithashtu ndihmoi lojtarin të ringjallte karrierën e tij. Oferta nga Bengali Lindor i dha shpirt karrierës së mbrojtësit i cili kishte luajtur vetëm një ndeshje në sezonet e fundit e gjysmë.

“Unë isha shumë i ngazëllyer kur mora ofertën nga Bengali Lindor sepse kam luajtur për herë të fundit nën Steve Coppell në ATK. Sezonin e kaluar kur skuadra fitoi titullin, unë nuk mora shumë lojë, luajta vetëm një ndeshje. Po prisja një mundësi. Unë shpresoja të luaja disa ndeshje në ATK Mohun Bagan këtë sezon, por nuk pata asnjë shans, kështu që kur ata ofruan erdhën, vetëm një gjë kishte në mendje dhe ajo ishte të dorëzoja, “tha futbollisti 24-vjeçar Qëllimi.

Ankit Mukherjee NorthEast United ATK ISL 5 12082018

Mukherjee, megjithatë, nuk kishte ndonjë ndjenjë të hidhur për ish-punëdhënësit e tij pasi ai kujtoi me dashuri kohën e kaluar në ATK dhe më pas ATK Mohun Bagan dhe sugjeroi se ishte një proces i mirë mësimi për të.

“Kur u bashkova me ATK FC në 2018 isha i mbingarkuar. Lojtarët të cilët i kam parë duke u rritur ishin shokët e mi të ekipit. Unë u zgjodha nga Mohammedan Sporting nga Sanjay Sen. Vetëm pasi u bashkova me ATK, unë mësova se si ishte futbolli i niveleve të larta në Indi. Mënyra se si punojnë lojtarët profesionistë, zakonet e tyre ushqimore, disiplina ishin gjërat që mësova ndërsa isha atje. Gjithashtu, unë kisha luajtur nën një trajner anglez (Coppell) kështu që e dija se çfarë do një trajner anglez (Fowler) nga unë. Tranzicioni ishte i qetë. ”

Ai gjithashtu falënderoi profesionistët e tij të moshuar në klub që i mësuan hilet e tregtisë.

“Sezonin e kaluar unë kam për të luajtur me lojtarë si Pritam Kotal dhe Prabir Das që luajnë në pozicionin tim. Kam mësuar shumë nga të moshuarit e mi. Këtë vit në ATK Mohun Bagan, unë u trajnova me Sandesh Jhingan i cili gjithashtu më mësoi shumë. Kështu që në përgjithësi më pëlqeu qëndrimi atje dhe mësova shumë, ”shtoi Mukherjee.

Ankit Mukherjee, Bengali Lindor

Ish mbrojtësi Mohammedan Sporting sugjeroi që ai ishte shumë i ngazëllyer për të punuar nën Robbie Fowler dhe përvoja e tij deri më tani ka qenë e shkëlqyer. Pavarësisht se është një super yll si lojtar, Mukherjee mendon se e trajton çdo lojtar me përulësi.

“Sigurisht që mezi prisja të luaja nën të (Robbie Fowler). Ai është një legjendë e lojës. Ai është një lojtar i shkëlqyeshëm dhe gjithashtu një qenie njerëzore shumë e mirë. Pavarësisht se është një lojtar kaq i madh, ai na trajton me përulësinë më të madhe ”.

Mukherjee gjithashtu shtoi, “Ai gjithmonë po na udhëzon dhe po ndan këshilla të rëndësishme për të përmirësuar lojën tonë. Gjithashtu, ai është shumë i afrueshëm. Ai gjithmonë na thotë se nëse përballemi me ndonjë problem brenda dhe jashtë fushës, mund t’i afrohemi dhe t’i themi në çdo moment në kohë “.

Pas përplasjes së tyre kundër Hyderabad të Premten, Red and Golds përballen me rivalët e tyre ATK Mohun Bagan në derbin e dytë të sezonit në Kolkata më 19 Shkurt.

Çdo futbollist aspirues dhe veçanërisht futbollistët bengalë ëndërrojnë të luajnë derbin Kolkata i cili është ndeshja më e madhe në futbollin indian. Ankit gjithashtu është i ngazëllyer për të bërë debutimin e tij në derbi, por ai gjithashtu përmendi që nuk po ndjen ndonjë presion shtesë përpara ndeshjes së madhe.

“Po, unë jam i ngazëllyer për derbin Kolkata, por nuk po ndiej asnjë presion. Sigurisht, është ëndrra e çdo futbollisti të luajë derbi. Shtë një lojë e veçantë, por ne do ta trajtojmë atë si çdo lojë tjetër dhe qasja do të jetë e njëjtë, për të luajtur mirë dhe për të fituar ndeshjen, ”tha mbrojtësi i Bengalit Lindor.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu