Sulmuesi francez ishte jashtëzakonisht i qetë pas një elektrike disa javë para portës

Zinedine Zidane nuk ka ndërmend të pushojë Real Madrid sulmuesi Karim Benzema ndërsa u zotua ta lehtësonte ngadalë Eden Hazard në gjendjen e plotë të ndeshjes.

Benzema nuk arriti të regjistronte një goditje të vetme në portë Fitorja 2-0 e Madridit ndaj Celta VigoLa Liga të shtunën dhe dy herë humbi objektivin nga pozicionet e mira.

33-vjeçari ka filluar 15 nga 17 ndeshjet e Madridit në La Liga këtë sezon dhe vetëm portieri Thibaut Courtois dhe Raphael Varane kanë luajtur më shumë minuta.

Kur u pyet në një konferencë mediatike pas ndeshjes nëse Benzema, i cili ka shënuar tetë gola në La Liga, kishte nevojë për një pushim, pas një paraqitjeje pak të lodhur, Zidane nuk ishte dakord.

“Unë nuk mendoj se ai është i lodhur,” tha Zidane. “Unë mendoj se ai bëri mirë dhe unë e hoqi atë në mënyrë që një tjetër lojtar të mund të luante. Ne jemi në një magji të shkëlqyer. Ne po bëjmë gjërat e duhura dhe duhet të vazhdojmë kështu”.

Hazard erdhi nga pankina për një tjetër skuadër në fund të pjesës së dytë kundër Celta ndërsa ai rriti kthimin e tij nga fillimi i sezonit i dëmtuar.

“Ne do të shkojmë pak nga pak,” shtoi Zidane. “Pak nga pak, ju duhet të rikuperoni ndjenjat.

“Ne duhet ta marrim ngadalë dhe të mos detyrojmë asgjë. Ai duhet të kthehet në gjendjen e tij më të mirë dhe ta marrë ngadalë. Kjo është gjithçka që është”.

Zotërimi i Madridit kundër Celta ishte 41 përqind, e cila ishte më e ulta e regjistruar në një fitore nën Zidane në shtëpi në të gjitha garat.

Sidoqoftë, trajneri i Madridit ishte i kënaqur me mënyrën në të cilën skuadra e tij ishte në gjendje të menaxhonte ndeshjen kundër Celta.

“Ne luajtëm një lojë të plotë nga fillimi deri në fund,” shpjegoi Zidane.

“Ne e kontrolluam mirë ndeshjen, patëm një ekuilibër të mirë, kur bëhej fjalë për presion dhe marrjen e topit përsëri, ne bëmë gjithçka mirë.

“Ju duhet të kontrolloni kur skuadra rivale ka momente të forta në lojë, por ndjenjat janë të mira, nga nëntë ndeshje kemi fituar gjashtë dhe tre barazime”.

Golat nga Lucas Vazquez dhe Marco Asensio i dhanë fitoren Madridit pasi çifti asistoi njëri-tjetrin në atë që ishte dyshja e katërt për të kombinuar mes tyre në një ndeshje të vetme në La Liga këtë sezon.

Zidane shtoi: “Unë jam i lumtur për Asensio. Ai ka pasur një dëmtim të madh dhe tani është shumë më i mirë dhe po përmirësohet çdo herë.

“Vazquez është shumë i besueshëm, shumë i përfshirë dhe unë jam i lumtur për atë që po bën. Ne luajtëm një lojë shumë serioze. Jam i lumtur për të gjithë.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu