Youri Mulder, i cili luajti së bashku me holandezin gjatë magjisë së tij të parë në Vetlins-Arena, thotë se ai është në gjendje të shkëlqyeshme për të ndihmuar ekipin të shmangë rënien.

Klaas-Jan Huntelaar është krahasuar me AC Milan sulmuesi Zlatan Ibrahimovic nga ish-shoku i tij i skuadrës Youri Mulder pasi u kthye në Schalke për pjesën e mbetur të fushatës 2020-21.

Huntelaar u bashkua përsëri me Schalke nga Ajax me një kontratë afatshkurtër në fillim të kësaj jave , pasi ishte larguar nga Eric ten Hag duke filluar XI në Johan Cruyff ArenA pas mbërritjes së Sebastian Haller në Amsterdam nga West Ham.

37-vjeçari tani do të ketë për detyrë të ndihmojë klubin gjerman të largojë kërcënimin e rënies dhe mund të jetë në linjë për të bërë debutimin e tij kur ata të presin Këln të Mërkurën në mbrëmje.

Schalke gjithashtu kishte Huntelaar në librat e tyre midis 2010 dhe 2017, gjatë së cilës kohë ai shënoi 126 gola në 240 paraqitje, duke u bërë golashënuesi i dytë më i lartë në historinë e klubit.

Holandë ndërkombëtar i ka gjurmuar hapat e tij pas katër vjetësh në Ajax ku ai e çoi numrin e përgjithshëm të karrierës së tij në 364 gola, me shtatë nga ato përpjekje që erdhën në gjysmën e parë të fushatës 2020-21.

Huntelaar ka provuar se ai ende mund të dorëzojë mallrat në të tretën e fundit pavarësisht viteve të tij të përparimit, ashtu si Ibrahimovic ka bërë që kur u kthye në Milano në janar 2019.

Mulder, i cili luajti së bashku me holandezin gjatë magjisë së tij të parë në Vetlins-Arena, mendon se kolegu i tij i vjetër është në të njëjtën gjendje të mirë si sulmuesi veteran suedez pasi ndoqi përparimin e tij nga afër në Eredivisie.

“Përveç dëmtimit të vogël të viçit që e shqetësonte për herë të fundit, ai është dukur shumë mirë kohët e fundit,” i tha ish-frontmani i Schalke Qëllimi dhe SPOX . “Ai pothuajse dukej si Zlatan Ibrahimovic! Shumë i stërvitur, jashtëzakonisht ambicioz, u shfaq në lojëra me një vullnet të pabesueshëm dhe mbi të gjitha ai dukej i aftë si një atlete.

“Fizikisht nuk shoh ndonjë problem me të.”

I pyetur nëse Huntelaar mund ta ndihmojë Schalke të mposhtë rënien në maj, Mulder u përgjigj: “Po, mendoj kështu. Mund të përdoret çdo ndihmë. Nëse shikoni statistikat, Schalke është shumë më i mirë për sa i përket mundësive të golave ​​sesa golat e shënuar. Kjo tregon se ata kanë nevojë për sulm.

“Unë kam parë Huntelaar shumë herë gjatë vitit të kaluar dhe ai shënoi shumë mirë. Shtatë gola në 383 minuta flasin vetë. Sigurisht, është një kampionat më i dobët, por ai e di Bundesliga shumë mirë dhe rreziku i tij i golit është ende i padiskutueshëm.

“Në Hollandë, njerëzit po pyesin se çfarë dëshiron ai në Schalke sepse ai është lloji i lojtarit që është më i fortë rreth kutisë dhe Schalke përqendrohet në mbrojtje, por këta njerëz gjithashtu nuk e kuptojnë se çfarë do të thotë për një zemër të Schalke të ndihmojë Schalke “

Schalke është fundi i renditjes së Bundesligës dhe shtatë pikë larg safet, por Christian Gross ka akoma 18 ndeshje të mbetura për të kthyer fatin e skuadrës së tij.

Mulder mendon se Huntelaar është kthyer në Gelsenkirchen për shkak të dashurisë së tij për klubin sesa për përfitimet personale, me sulmuesin që ndërroi një jetë më të thjeshtë në Ajax për një periudhë të dytë të vështirë dhe potencialisht zemërthyer me Blue Blues.

“Për mua, kjo është gjëja më e bukur. Ai nuk e bën atë për vete, ndoshta për ta bërë veten të pavdekshëm. Ai po e bën atë vetëm për të ndihmuar që Schalke të mos zbresë,” shtoi ai. “Unë gjithashtu mund të identifikohem shumë mirë me këtë dashuri klubi. Nëse ish-klubi juaj po përballet me probleme të tilla, dikush do të jetë i lumtur t’ju ndihmojë.

“Do të kishte qenë më e lehtë për të të qëndronte me Ajax. Atje ai luan në një ekip të shkëlqyeshëm, shënon shumë gola bazuar në kohën e tij të lojës, mund të bëhet përsëri kampion dhe gjithashtu të luajë ndërkombëtarisht, por ai vendos gjithçka në lojë për të ndihmuar Schalke It’sshtë një gjest fisnik i tij – por unë mund ta kuptoj dhe do të bëja të njëjtën gjë “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu