David Alaba po planifikon të ndryshojë pozicionin e tij kur largohet nga Bayern Munchen në verë, pretendon një raport.

Alaba ka konfirmuar se ai nuk do të zgjas kontratën e tij me Bayern, do të thotë këto janë muajt e fundit të magjisë së tij të gjatë me to.

Përfaqësuesi i Austrisë ka shijuar një karrierë të ngarkuar me trofe me gjigandët e Bundesliga. Tani, në moshën 28 ​​vjeç, ai po kërkon një sfidë të re.

Mundësia për të nënshkruar falas me cilësinë e Alaba-s është një mundësi tërheqëse për disa nga klubet më të mëdha të Evropës. Për shembull, Real Madrid dhe Paris Saint-Germain janë të etur ta nënshkruajnë atë.

Por ka edhe një shans që Alaba të përfundojë në Premier League. Ai është i admiruar nga Chelsea dhe Liverpool në veçanti.

Të dy klubet po kërkojnë të forcojnë mbrojtjen e tyre. Chelsea solli Thiago Silva në verë, por ka nevojë për një partner të qëndrueshëm për të, i cili më pas mund të bëhet pasardhësi i tij.

Sa i përket Liverpool, dëmtimet e lojtarëve kryesorë i shtynë ata të nënshkruanin Ozan Kabak dhe Ben Davies në janar. Sidoqoftë, Alaba do të ofronte një hap të rëndësishëm në klasë.

Por nëse ndonjëri nga klubet e Premier League dëshiron të nënshkruajë Alaba, ata do të jenë të intriguar për të mësuar planet e tij personale.

Sipas Le Parisien, Alaba dëshiron të luajë si mesfushor në klubin e tij të ardhshëm, jo ​​si mbrojtës.

Ylli i lindur në Vjenë ka luajtur kryesisht në mbrojtje gjatë gjithë karrierës së tij. Ai është i aftë të luajë si mbrojtës i majtë ose qendërmbrojtës.

Por ai gjithashtu është plotësuar si mesfushor mbrojtës me raste, dhe pretendohet se është roli në të cilin ai dëshiron të lëvizë.

Si mund të ndikojë kjo në interesin e Chelsea dhe Liverpool është e paqartë. Të dy duken të arsyeshëm mirë të pajisur në atë departament aktualisht.

Alaba në kontakt me Rudiger

Planet e mundshme të Chelsea për të nënshkruar me Alaba u rritën kohët e fundit kur mbrojtësi aktual Antonio Rudiger pranoi se kishte qenë në kontakt me austriakun.

Ky kontakt nuk kishte të bënte domosdoshmërisht me një transferim në Stamford Bridge. Sidoqoftë, nëse bisedimet do të bëheshin më serioze, gjermani mund të jetë në gjendje të ndihmojë.

“Nëse Chelsea do të vendoste për një nga tre lojtarët si një objektiv transferimi, unë do të isha në dispozicion për t’iu përgjigjur çdo pyetjeje,” tha Rudiger Bild e lidhjeve me Alaba, Jerome Boateng dhe Niklas Sule.

“Unë i njoh Jerome dhe Niklas shumë mirë dhe tashmë kam pasur kontakt me David Alaba.”

LEXO MË SHUMË: Ish lojtari i Chelsea kërkon Alaba të nënshkruajë

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu