Toby Alderweireld ka lavdëruar menaxherin e Tottenhamit, Jose Mourinho, i cili mendon se është viktimë e suksesit të tij të jashtëzakonshëm.

Mourinho ishte një zgjedhje e diskutueshme për të zëvendësuar Mauricio Pochettino në Tottenham Hotspur Stadium. Taktiku Portugez kishte një histori suksesi, por ishte i njohur për përdorimin e taktikave mbrojtëse dhe një qasje të parë të sigurisë.

Opinioni ishte i ndarë nëse ai ishte i përshtatshmi i duhur për Spurs, me traditën e klubit për të luajtur futboll sulmues. Por 13 muaj më vonë, ish-shefi i Chelsea ka udhëhequr londinezët e veriut në katër të parët e ligës Premier.

Ata aktualisht janë të tretët, por mund të lëvizin mbi Everton dhe brenda tre pikëve të Liverpoolit të dielën.

Në rrugën e tyre qëndron Leicester i vendit të katërt, i cili, si Spurs, po kërkon të tërhiqet nga humbja herën e kaluar.

Ka prodhimet e një gare klasike, me dhelprat që strehojnë gjithashtu ambiciet e një kandidimi për titullin.

Alderweireld mendon se ngritja e Tottenhamit i takon shefit dhe beson se ai nuk vlerësohet aq sa duhet.

“Ai nuk e merr njohjen e merituar sepse është një menaxher kaq i pabesueshëm,” i tha ai beIN SPORTE. “Ju mund ta shihni ekipin dhe si na ka ndryshuar; mënyra se si luajmë futboll, mënyra se si fitojmë lojëra. Jam mirënjohës që punoj nën të ”.

Alderweireld përshëndet stilin pa kuptim

Spurs kanë pranuar vetëm 12 gola nga 13 dalje në top-fluturime këtë sezon. Kjo nuk është për t’u habitur duke pasur parasysh atë të Mourinhos njohuri mbrojtëse dhe aftësinë për të përcjellë mesazhin e tij te lojtarët.

Por ata gjithashtu kanë shënuar 25 gola në kampionat nga 13 ndeshje. Në Harry Kane dhe Djali Heung-min ata kanë dy nga më të mirët dhe më të shumtët në formë përpara në kampionat.

Dhe, larg negativitetit që shumë parashikuan, Alderweireld këmbëngul se lojtarët e duan mënyrën si funksionojnë tani.

“Ju mund ta shihni ekipin dhe si na ka ndryshuar; mënyra se si luajmë futboll, mënyra se si fitojmë lojëra. Jam mirënjohës që punoj nën të, ”shtoi ai. “Unë kam vetëm gjëra shumë, shumë pozitive për të thënë për të. Dhe mendoj se ju mund ta shihni ekipin që pëlqen të luajë nën të ”.

Ish-trajneri i Manchester United dhe Real Madrid mund të jetë një shifër e diskutueshme ndonjëherë. Ai është kritikuar për sulmet ndaj lojtarëve të tij në publik në të kaluarën, por duket më i qetë ndaj Spurs.

Isshtë një stil që Alderweireld e shijon dhe mbrojtësi është i vendosur që loja e tij është përmirësuar si rezultat.

“Ai më jep besimin për të luajtur lojën time,” shtoi belgun. “Nëse ai nuk flet me mua, unë e di që po luaj mirë, kështu që mjafton.”

LEXO MË SHUMË: Spurs vendosi të ndërpresë marrëveshjen e mesfushorit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu