Sam Allardyce i ka kërkuar West Brom të zhvillojë një “mentalitet rrethimi” kur ata bëjnë udhëtimin e frikshëm për t’u ndeshur me Liverpool në Anfield të Dielën.

Albion shkon në garë kundër kampionëve dhe drejtuesve të Premier League të shtrirë në vendin e 19-të në tabelë. Ata kanë vetëm një fitore, kundër Sheffield United muajin e kaluar, dhe shtatë pikë për emrin e tyre.

Reds të Jurgen Klopp kanë fituar të shtatë ndeshjet e tyre në kampionatin vendas këtë sezon. Në të vërtetë, ata nuk kanë humbur që kur Crystal Palace – i menaxhuar në atë kohë nga Allardyce – i mundi ata 2-1 në Prill 2017.

66-vjeçari ishte emëroi shefin e Baggies javën e kaluar dhe e di që ai ka një koncert të fortë në duar.

Sidoqoftë, ai shikoi për të kanalizuar a famëlar taktik me anët nën Jose Mourinho ndërsa përgatiten për përplasjen.

“Tifozët e West Brom do të kenë ca shpresë, shpresoj”, Alardica tha. “Sigurisht që po. Por pjesa tjetër e botës së futbollit do të thoshte se kjo do të jetë një lojë e lehtë për Liverpool.

“Pra, le të kemi një mentalitet rrethimi. Le të shkojmë atje dhe të themi ‘e drejtë, ne do t’ju tregojmë, ne do të shkojmë jashtë dhe ta bëjmë jetën jashtëzakonisht të vështirë për ju. Ne do të bëjmë më të mirën tonë për t’u përpjekur të marrim një rezultat “.

Ai shtoi: “Le të përpiqemi sa më mirë që të mundemi. Unë nuk jam duke thënë se ka të ngjarë të fitojmë me atë rekord (Liverpooli ka në shtëpi në kampionat), por ne mund të marrim një rezultat.

“Nëse do të kishim për mrekulli një fitore kundër Liverpool në Anfield, e cila mund të ndodhë në çdo kohë në këtë kampionat, do të ishte një arritje e mrekullueshme nga lojtarët.”

Ndeshja e fundit e West Brom jashtë ishte një barazim 1-1 në Manchester City që dëshmoi se ishte finalen e Slaven Bilic në krye, përpara se pasardhësi i tij Allardyce të mbikëqyrte një humbje 3-0 në shtëpi ndaj Aston Villa fundjavën e kaluar.

Allardyce pranon që marrja në skuadër si Liverpool është diçka që ai i ka humbur në kohën e tij larg menaxherit që nga largimi nga Everton në 2018.

Por ai gjithashtu tha: “Do të kisha dashur që të kisha ardhur më vonë kur të dija më shumë për lojtarët dhe çfarë ata mund dhe nuk mund të bëjnë. Ashtë pak herët për mua që kam marrë të drejtë mes tyre dhe të di saktësisht se çfarë janë dhe për çfarë janë të aftë. ”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Allardyce konsideron kapitenin e ri West Brom

Baggies hyjnë në garë pa kapitenin Jake Livermore, mesfushori që filloi një pezullim prej tre ndeshjesh pasi u përjashtua kundër Villa, ndërsa Kyle Bartley është ndër ata që nuk janë në dispozicion për shkak të dëmtimit.

Dhe Allardyce tha: “Ne do të duhet të mendojmë vërtet se kush do të jetë kapiten për Liverpool dhe të pyesim nëse ndihen rehat me të.

“Nëse ata nuk e bëjnë, mos e merrni, sepse ne nuk mund të lejojmë askënd të jetë jashtë lojës së tyre. Kjo është në çdo ndeshje, mos e ki parasysh ndeshjen e Liverpool ”.

Allardyce u pyet më pas nëse ai mendonte se lidershipi ishte diçka e një arti të humbur.

“Polemika rreth kësaj është se ne e kemi nxitur atë prej tyre,” tha ai.

“Unë e kuptova që në ditët e para, duke kërkuar përsëri tek ata për mua, isha aq i përqendruar në përpjekjen për t’i treguar secilit individ çdo gjë të vetme që duhet të bëjë. Në fund të fundit, ju po ua hiqni mundësinë atyre që të mendojnë vetë.

“Ne kemi marrë shumë procese vendimmarrëse larg lojtarëve. Nuk ka asgjë më të mirë për mua sesa lojtarët në fushë që marrin përgjegjësinë për veprimet e tyre. ”

Allardyce gjithashtu ka folur për afatin kalimtar të transferimit. Ai pranon se dëshiron të përpiqet të gjejë “ndoshta më shumë se një, ose ndoshta më shumë se dy” lojtarë të rinj.

“Do të duhet të presim dhe të shohim”, shtoi ai për këtë temë.

Ai shtoi: “Financat do të jenë të ngushta, unë e kuptoj atë. Por në atë periudhë ne mund të jemi në gjendje të bëjmë pak tregti. “

LEXO MË SHUMË: Allardyce nuk tregon asnjë simpati pasi ai e emëron Arsenalin si rivalin e rënies

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu