Menaxheri i West Brom, Sam Allardyce pranon se ai dëshiron të sjellë një sulmues të ri këtë muaj dhe do të hidhej në shansin e nënshkrimit të Christian Benteke të Crystal Palace.

Baggies janë në telashe të thella, të ulur në vendin e 19-të në tabelën e Premier League, gjashtë pikë nga siguria. Allardyce zëvendësoi Slaven Bilic dhe u ngarkua me detyrën e duke tërhequr një akt tjetër shpëtimi.

Ai ka identifikuar fushat që kërkojnë forcim dhe është e qartë se ai ka nevojë për ndihmë përpara. Albion ka shënuar vetëm 15 gola në top-fluturim këtë term dhe, në kombinim me 43 pranime, kjo tregon telashe.

Aftësia e ish shefit të Anglisë për të rekrutoni lojtarë që mund të kenë ndikim është i njohur mirë. Ai e ka bërë atë në klube të tjera dhe ka kohë deri në fund të janarit për të punuar magjinë e tij në Hawthorns.

Allardyce ka punuar me të Benteke ndërsa ishte në krye të Pallatit dhe do të dëshironte një ribashkim me yllin e Belgjikës.

“Nuk jam i sigurt nëse i krishteri është në dispozicion,” tha ai. “Nëse ata do të vijnë tek unë dhe do të thonë se ai ishte në dispozicion I. Unë nuk jam i sigurt se çështja është për momentin.

“Nëse ai është në dispozicion, unë do të interesohesha, të gjithë e dinë që jam i interesuar për një frontman.”

Benteke është në gjashtë muajt e fundit të marrëveshjes me Eagles. Ai ka qenë me veshjen e Londrës jugore që kur u largua nga Liverpool në verën e vitit 2016.

Por sulmuesi i lindur në Zaire nuk ka treguar kurrë në të vërtetë formën që i dha atij vlerësime gjatë tre viteve me Aston Villa. Ai shënoi 42 gola në ligë nga 89 paraqitje për Villans por ka vetëm 24 nga 120 dalje për skuadrën e Roy Hodgson.

Ish-sulmuesi i Genk ka shënuar tre gola nga 13 paraqitje të Pallatit në 2020-21. Ardhja e Jean-Philippe Mateta në huazim nga Mainz do të thotë se ai tani mund të luftojë për kohën e lojës gjatë pjesës tjetër të sezonit.

Por raportet pretendojnë se frontmeni shumë i udhëtuar nuk është i etur të largohet nga rrethina e tij aktuale për një skrap nga rënia.

Anësor në rrugë

Nënshkrimi i Benteke duket se është një goditje e gjatë, por a njeri i gjerë me agjent të lirë mund të jetë në rrugën e tij. Lojtari në fjalë është Ahmed Musa, i cili u largua nga veshja e Arabisë Saudite Al Nassr në tetor të vitit të kaluar.

Christian Benteke Crystal Palace TEAMtalk

Ai ka qenë i palidhur që nga ajo kohë dhe thuhet se pritet t’i nënshtrohet një mjeku West Brom këtë javë. Nigeriani dikur ishte në librat e Leicester City por nuk arriti të ndikonte shumë.

Ai që atëherë ka deklaruar dëshirën e tij për të provuar veten në Angli – dhe kjo mund të jetë me Baggies.

LEXO MË SHUMË: Marrëveshja Snodgrass nën vëzhgim

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu