Marcos Alonso ishte në shënjestër gjatë kthimit të tij në ekipin e Chelsea pasi Thomas Tuchel regjistroi fitoren e tij të parë si shefi i Blues pas një suksesi në shtëpi 2-0 ndaj një skuadre pa dhëmbë të Burnley.

Ekipi vendas dominoi gjatë gjithë kohës dhe fitoi me mirësjellje nga goditjet nga kapiteni Cesar Azpilicueta dhe Alonso i kthyer në të dyja pjesët.

Clarets ishin të mjerë si një forcë sulmuese dhe u desh deri në minutën e fundit të kohës së ndalimit për të pasur përpjekjen e tyre të vetme në gol në lojë.

Alonso bëri paraqitjen e tij të parë në Chelsea që nga shtatori ndërsa Tuchel mori drejtimin e ndeshjes së tij të dytë në krye të Blues.

Ylli i Spanjës hyri në krahun e majtë të mbrojtjes ndërsa shefi i ri Tuchel riktheu Mason Mount në fillimin e tij XI.

Alonso kishte rënë në favor të Frank Lampard, me paraqitjen e tij të fundit nën ish-menaxherin e Blues që erdhi kur ai u zëvendësua në pjesën e parë në barazimin 3-3 në West Brom më 26 shtator.

Mateo Kovacic dhe Jorginho përsëri formuan një çift të thellë në mesfushë, ndërsa Timo Werner u ul pas Tammy Abraham përpara.

Sean Dyche çiftëzoi Matej Vydra me Chris Wood përpara për Clarets, me Jack Cork duke filluar në mesfushë.

Ekipi vendas dominoi në periudhën e hapjes, duke rivendosur 10 prova në gol – me katër prej tyre në shënjestër.

Sidoqoftë, atyre iu desh të prisnin deri në minutën e 40-të para se të kalonin në avantazh.

Topi i zgjuar i kundërt i Callum Hudson-Odoi në kuti u lut Azpilicueta do të ketë një çarje, dhe kapitenin e Blues dha një fund të shkëlqyeshëm për të kërkuar golin e parë të Chelsea nën menaxherin e ri Tuchel.

Cesar Azpilicueta TEAMtalk

Gjermani bëri një ndryshim në pushim, duke sjellë Christian Pulisic për Abraham që të forconte mesfushën e tij.

Dhe Blutë vazhduan të dominonin ndërsa Timo Werner testoi Nick Pope përpara se Antonio Rudiger të gjuante një përpjekje të gjerë.

Një kënd i rrallë i Burnley çoi në sulmin e ardhshëm të Chelsea ndërsa përpjekja e devijuar e Hudson-Odoi goditi në dru pas një ndërprerje të shpejtë.

Kana e Clarets plotësisht e zbrazët

Clarets, të cilët nuk kishin asnjë gjuajtje të vetme në portë deri në orën e orës, u detyruan të ndryshonin kur njeriu i rrezikut Chris Wood u detyrua të largohej – Johann Gudmundsson vjen në lojë.

Duhet të përfundojë ndeshja në minutën e 17: të kur Hudson-Odoi sulmoi nga e djathta përpara se të gjente Pulisic, i cili duhej të shënonte, por e kishte prishur përpjekjen e tij të gjerë.

Papa duhej të ishte përsëri vigjilent për të mbajtur një përpjekje të Reece James me këmbët e tij ndërsa trafiku i njëanshëm vazhdonte.

Pikët përfundimisht u mbyllën në minutën e 83-të falë një goditje të shkëlqyeshme nga Alonso që kthehej.

Pulisic gjeti spanjollin në zonë, me Alonso që kontrollonte gjoksin e tij, duke rrotulluar dhe goditur një goditje të ashpër përpara Papës.

Fitorja ishte e para e Chelsea në shtëpi që para Krishtlindjeve, ndërsa ringjallja mini e Burnley erdhi në një fund të papritur pasi ata regjistruan vetëm një përpjekje në shënjestër në lojë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu