I riu i Atalanta, Amad Diallo pritet të bashkohet me Manchester United këtë muaj siç ishte planifikuar, pavarësisht se klubi italian ishte i gatshëm ta mbante atë për pjesën e mbetur të sezonit.

United njoftoi një marrëveshje 37 milion £ për 18-vjeçarin në ditën e afatit të afatit të vonuar të transferimit të verës në tetor, me Ivorian që do të bëjë kalimin në vitin e ri në varësi të marrjes së një leje pune.

Anësori që atëherë ka mbledhur pasaportën e tij italiane, duke e lejuar atë të bëjë lëvizjen në Old Trafford, por ardhja e tij në janar u hodh në dyshim pasi menaxheri aktual Gian Piero Gasperini zbuluar në një konferencë shtypi më herët të Shtunën se ishte i etur ta mbante njeriun e tij.

“Shtë e qartë se ai është një Manchester United lojtar tani, por ai mund të qëndrojë ende këtu për disa muaj, “tha Gasperini (përmes Sky Sport Italia) “Më pëlqen shumë, ai është vetëm 18. Do të doja që ai të qëndronte deri në qershor, padyshim që varet nga klubi i tij”.

Gasperini pranoi se ai dëshiron ta mbajë njeriun e gjerë – pavarësisht se ai luajti vetëm për 35 minuta të futbollit të ekipit të parë këtë sezon – si zbutje për situatën në vazhdim përreth legjendës së klubit Papu Gomez, i cili në thelb është ngrirë nga skuadra në pritje të një largohuni nga Atalanta në fund të sezonit.

Gian Piero Gasperini
Gasperini bëri një aluzion të pacipë në një konferencë shtypi | Jonathan Moscrop / Getty Images

Sidoqoftë, duket se shefi i Man Utd, Ole Gunnar Solskjaer e ka vendosur kibosh çdo përpjekje për ta mbajtur Diallo në Bergamo, me mësuesin e fejesës Fabrizio Romano duke postuar në Twitter: “Amad Diallo është vendosur të bashkohet me Manchester United në janar dhe jo në qershor, pavarësisht se Atalanta përpiqet ta mbajë atë në huazim deri në fund të sezonit.

“Diallo nuk do të jetë pjesë e ekipit të Atalanta për ndeshjen tjetër kundër Sassuolo. Solskjaer e dëshiron atë tani.”

Lajmi vjen si befasi, me Solskjaer duke thënë të Premten se ai ishte ‘i ngazëllyer’ për ardhjen e adoleshentit.

“[With] Amad kemi pasur të gjitha dokumentet, ose jemi duke pritur për të gjitha dokumentet. Unë nuk mund të shoh ndonjë pengesë në të vërtetë, ”tha ai (përmes United’s faqja zyrtare në internet) “Shpresojmë që jo shumë gjatë ai të jetë me ne.

“Unë jam shumë i ngazëllyer për sjelljen e tij. Unë mendoj se ai ka treguar disa herë cilësitë e tij. Sigurisht që ai duhet të mësojë të luajë në Angli, ky është një nivel tjetër i futbollit. Ne do t’i japim kohë të zhvillohet dhe të shprehet “.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu