Carlo Ancelotti tha se nuk ishte penduar për humbjen ndaj Manchester United në Carabao Cup, por pranoi që Everton mund të kishte sulmuar më shumë.

Ancelotti ka mbikëqyrur disa përparime të qëndrueshme në Everton këtë sezon. Sidoqoftë, ai e humbi mundësinë për t’i drejtuar ata më tej në një garë kupa.

Everton pësoi dy gola vonë ndaj sulmuesve të Manchester United Edinson Cavani dhe Anthony Martial. Kjo do të thotë që Toffees braktisin Carabao Cup në fazën çerekfinale.

Sidoqoftë, Ancelotti mendon se rezultati mund të ketë qenë i ndryshëm.

“Ne bëmë sa duhet për të fituar,” i tha ai Sky Sports. “Performancë e mirë.

“Ne kishim nevojë për të mbrojtur gjë që bëmë mirë, por më shumë në pjesën e dytë. Ne patëm një fillim të vështirë por pas 20 minutash loja ishte nën kontroll.

Ai vazhdoi: “Ne nuk kemi luajtur mjaft futboll sulmues por na është dashur të mbrohemi dhe deri në 20 minutat e fundit e kemi bërë atë mirë.

“Ata kishin më shumë kontroll, cilësi më të mirë, kështu që loja ishte për të mbrojtur mirë, gjë që ne bëmë. Kishim disa mundësi në kundërsulm por kjo ishte loja që planifikuam.

“Ne e lamë pozicionin në mesfushë shumë të hapur dhe pas kësaj cilësia e Cavani tregoi dhe shënoi një gol fantastik.”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Kishte ankesa se Cavani nuk duhej të ishte në fushë pas një përplasjeje me Yerry Mina në pjesën e dytë.

Ancelotti, megjithatë, mohoi çdo mendim mbi incidentin.

“Unë nuk e di,” tha ai. “Unë nuk e pashë situatën me Yerry Mina.”

Ancelotti shpjegon situatën e Richarlison

Ancelotti duhej ta përfundonte ndeshjen pa Richarlison, i cili u zëvendësua pas një përplasje të rëndë.

Vendimi ishte një masë paraprake, Ancelotti konfirmoi në një azhurnim për gjendjen e tij.

“Trokit në kokën e tij, ai është mirë tani për fat të mirë, por ne do ta shohim në ditët e ardhshme”, tha ai. “Mjeku mori vendimin për ta hequr atë”.

Ndërsa mund të ketë zhgënjim në lidhje me braktisjen e garës, Ancelotti u kërkoi trupave të tij që të zhvendosnin vëmendjen e tyre shpejt në sfidat përpara në Premier League.

“Nëse jeni penduar, ne jemi më të zhgënjyer”, shtoi ai.

“Ne nuk kemi nevojë të pendohemi sepse ekipi u formua mirë, u sakrifikua, punoi shumë dhe po humbëm, por mezi presim ndeshjen tjetër”.

LEXO MË SHUMË: Ancelotti pranon tronditjen në afrimin e fundit nga Fergusoni i madh i Man Utd

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu