Menaxheri i Everton Carlo Ancelotti thotë se mbrojtësi i majtë francez Lucas Digne do të nënshkruajë kontratën e tij të re në Goodison Park javën e ardhshme.

Digne ka qenë në bisedime mbi një marrëveshje të re, e cila do të zgjasë kushtet e tij verën e vitit 2023, për disa kohë.

Megjithatë, 27-vjeçari pësoi një dëmtim dëmtues të kyçit në nëntor, e cila ndaloi përparimin në negociata.

Si të tilla, ato bisedime kanë vazhduar që nga ajo kohë kthimi i tij në palestër në janar. Duke folur në konferencën e fundit për shtyp të së Premtes, Ancelotti dha një tjetër azhurnim premtues mbi situatën.

“Unë nuk jam aty, por e di, mendoj javën e ardhshme, ata ranë dakord,” u tha italiani gazetarëve (përmes Liverpool Echo)

“Unë mendoj se javën e ardhshme ai do të nënshkruajë zyrtarisht një kontratë të re.”

Ndërsa Digne është vendosur për të ardhmen e tij në Everton, mbetet pasiguria se si Toffees do të arrijnë pa Dominic Calvert-Lewin.

Përfaqësuesi anglez ishte kthyer në formë me gola kundër Leeds dhe Tottenham. Sidoqoftë, ai hasi një problem në kërcell në fitorja 5-4 e Kupës së FA ndaj Spurs.

Si i tillë, Ancelotti tha që nënshkrimi i afatit të janarit, Joshua King mund të zërë vendin e tij në përplasjen e së Dielës me Fulham.

Ancelotti lë të kuptohet për rolin e Mbretit

Viktor Lindelof, Joshua King

“Unë mendoj se Joshua King mund të luajë në atë pozicion, por edhe si një anësor,” tha Ancelotti (përmes Liverpool Echo)

“Sigurisht, pa Calvert-Lewin ekziston mundësia për ta vendosur atë në XI të parë. Sigurisht që është një mundësi e fortë.

“Gjendja e tij fizike është e mirë dhe përshtatja e tij me ekipin po funksionon mirë.”

Ancelotti gjithashtu tha se ai shpresonte që braziliani Richarlison të ketë lëkundur magjinë e tij të fundit të formës së dobët.

Sulmuesi shënoi dy herë kundër Spurs, duke shfaqur një paraqitje të fortë.

“Unë mendoj se mund të themi se ai është kthyer”, tha menaxheri i tij. “Ai kishte shumë probleme në pjesën e parë të sezonit, por pas performancës kundër Tottenham mund të themi se ai është kthyer.

“Isshtë e kënaqshme sepse të gjithë e dinë se ai është një lojtar me të vërtetë i rëndësishëm për ne.”

LEXO MË SHUMË: Gjigandët e Serie A bashkohen me Everton, Barcelona në ndjekje të portierit të LaLiga

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu