Carlo Ancelotti ka sugjeruar për herë të parë se ai mund të ketë një përfundim të top-katër me Everton në sytë e tij pas fitores së tyre të ngushtë 1-0 në West Brom.

Një grevë në minutën e 65-të nga Richarlison fitoi ditën për vizitorët. Por, nikoqirët mbetën të mallkuar fatin e tyre pasi shënuan atë që menduan se ishte një barazues i kohës së ndalimit. Sidoqoftë, Mbaye Greva e Diagne u shënua jashtë loje. Ky vendim u mbështet më pas nga VAR – por vetëm nga marzhet më të larta.

Duke reflektuar në lojë, Ancelotti e di që skuadra e tij kishte nevojë për shumë zhurmë për të kryer punën.

“Ishte vërtet e vështirë, vërtet e vështirë, por Premier League është kështu. West Brom ka shumë forcë, luftë, topa të gjatë dhe shumë shpirt. Ne kishim nevojë të ishim gati dhe ishim të gatshëm, ”i tha ai BBC.

“Në mbrojtje ne jemi të fortë dhe kemi cilësi në sete dhe në kundërsulm.”

I pyetur nëse përfundimi i top-katër ishte një synim realist, Ancelotti la të kuptojë për herë të parë se skuadra e tij po ëndërronte të mëdha.

“Ne jemi duke bërë mirë dhe tani jemi në luftë në krye të tabelës. Sezoni është ende i gjatë, por ne jemi atje dhe të kënaqur që jemi atje.

“Unë do të doja të them se sezoni ka qenë një fantastik në fund të sezonit.”


Jepni kanaleve tona të mediave sociale një ndjekje – ne jemi në Facebook, Cicëroj dhe Instagram


Sigurdsson bën shaka me barazimin e pa lejuar të West Brom

Ndryshimi i Evertonit, Sigurdsson ndjeu që Ancelotti mori vend në taktikat e tij dhe thotë se ata kanë një shans për katër të mirë.

“Dua të them, ne jemi padyshim të sigurt. Këto janë disa rezultate të mira me radhë tani për ne, “i tha ai Sky Sports.

“Por është shumë e ngushtë në krye dhe poshtë në mes të tryezës. Duhet të vazhdojmë, të punojmë shumë dhe duhet të arratiseni tani për pesë ose gjashtë javët e ardhshme.

“Nëse e bëni këtë, ka një shans shumë të mirë.

“Padyshim që ishte një lojë e vështirë, ne e dinim se ata do të mbronin thellë dhe do të mbronin mirë,” shtoi ai.

Richarlison shënon golin e Evertonit në West Brom

“Ne kishim një ide se mund të ishte një pjesë e caktuar që mund të fitonte ndeshjen, dhe ishte e rëndësishme për të marrë golin në fund.

“Allan që do të vinte ishte ndoshta për të marrë topin dhe për të na futur në lojë, të ulemi atje dhe të na diktojë të shkojmë përpara – dhe pastaj ndoshta mua që të krijoj ose të shënoj një gol sepse ishte 0-0.

“Unë mendoj se Carlo bëri mirë dhe unë mora ndihmën kështu që jam i lumtur”.

Everton mbijetoi një frikë të vonë pasi West Brom mendoi se ata kishin barazuar përmes Mbaye Diagne.

Sidoqoftë, këmbët e sulmuesit u treguan më vonë të ishin jashtë loje ndërsa vendimi shkoi për VAR, duke siguruar një fitore të rëndësishme për Blutë.

Sidoqoftë, Sigurdsson nuk u shqetësua, duke bërë shaka: “Kurrë në dyshim, mendoja se ishte një vijë e mirë! Keano ishte i sigurt se ishte jashtë loje, kështu që unë i besoj atij. ”

LEXO MË SHUMË: Starlet afrikane skautuese Everton dikur ishte lidhur me Liverpool dhe Barcelona

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu