Menaxheri i Everton Carlo Ancelotti insiston që lojtarët e tij do të vazhdojnë të festojnë golat me njëri-tjetrin derisa Premier League t’i urdhërojë ata të ndalen.

Hasshtë rritur vëzhgimi i futbollit në dritën e niveleve të rritjes së infeksionit Covid-19 në të gjithë vendin.

Klubeve u është thënë të forcojnë protokollet brenda stadit dhe terreneve të trajnimit. Sidoqoftë, ende ka pasur pyetje të ngritura pas skenave në FA Cup gjatë fundjavës.

Festimet e ekipeve masive në fushë dhe në dhomat e zhveshjes u dëshmuan mes bën thirrje për një pushim në sezon. Ancelotti thotë se ata po bëjnë gjithçka nga libri dhe nuk kishte asgjë për të parandaluar lojtarët e tij që të shijonin gola.

“Sinqerisht, nuk ka asnjë rregull që thotë se nuk ju lejohet të festoni,” tha ai. “Ne jemi me të vërtetë të rreptë për të ndjekur rregullat që Premier League ka vendosur, për të ndjekur protokollet, dhe nëse Premier League thotë që ju nuk duhet të festoni, ju nuk duhet të përqafoheni, ne nuk do të shkojmë për të festuar. ”

Me gjuhën e tij të vendosur në faqe, taktikani italian sugjeroi një mënyrë tjetër për t’u marrë me këtë çështje.

“Apo ne nuk shënojmë gola dhe kjo do të ishte më mirë, jo? Nëse nuk shënon një gol, nuk ke pse të festosh, ”shtoi ai.

Nuk ka rëndësi për të qeshur

Ancelotti mund të mos jetë duke qeshur aq shumë me Wolves të Martën, pasi është pa golashënuesin kryesor Dominik Calvert-Lewin. Njeriu 23-vjeçar nga Anglia është shënuesi kryesor i klubit për disa distanca, me 14 në të gjitha garat.

Por ai ka një problem të kërdhokullës që e ka përjashtuar atë nga udhëtimi në Molineux. Shoku tjetër Richarlison gjithashtu do të duhet të provojë aftësinë e tij në trajnim.

Kjo i lë Ancelottit mundësinë që të duhet të luajë përsëri Cenk Tosun. Ndërkombëtar i Turqisë shënoi golin e tij të parë për klubin që nga nëntori i vitit 2019 kundër Rotherham të Shtunën.

James Rodriguez është golashënuesi i dytë më i lartë i klubit në Premier League me vetëm tre me Richarlison dhe Gylfi Sigurdsson duke shënuar dy herë. Dy qendërmbrojtës, Michael Keane dhe Yerry Mina (të dy dy), kanë tejkaluar çdo lojtar tjetër.

James Rodriguez, Dominic Calvert-Lewin, Richarlison

Ancelotti tashmë po shikon mënyra për të përballuar pa Calvert-Lewin në radhë.

“Pa një lojtar të rëndësishëm si Dominic ne duhet të jemi në gjendje ta zëvendësojmë atë në një mënyrë tjetër,” shtoi ai. “Ne duhet t’i përshtatemi kësaj. “Sigurisht që do të jemi më pak të rrezikshëm në krosime, por ndoshta mund të jemi më të rrezikshëm me pasimin përfundimtar.”

LEXO MË SHUMË: Everton merret hua për Bournemouth

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu