Bosi i Everton Carlo Ancelotti identifikoi një aspekt të veçantë të futbollit që skuadra e tij ka punuar veçanërisht shumë, ndërsa Dominic Calvert-Lewin zbuloi dobësinë e Arsenalit që ata shfrytëzuan.

Everton u ngjit në vendin e dytë në tabelën e Premier League për të mbajtur tifozët që ëndërrojnë për kualifikimin në Ligën e Kampionëve.

Një autogol nga Rob Holding hapi rezultatin përpara se një penallti e Nicolas Pepe të tërhiqte prapa nikoqirët.

Por nga një pjesë e caktuar, Yerry Mina tundi me kokë në atë që do të vazhdojë të jetë qëllimi vendimtar i lojës.

RAPORTI I PLOT I NDESHJES: Arsenali në rënie të lirë, pasi Everton jep goditjen e fundit të çekanit Arteta

Duke folur për BBC pas ndeshjes, Ancelotti foli për punën që është bërë për ta bërë anën e tij kaq të rrezikshme nga shfaqjet e vendosura.

“Ne kemi bërë shumë mirë (në) ndeshjet e fundit,” tha italiani. “Shfaqje të shkëlqyera (dhe) rezultate fantastike. Ne treguam më shumë qëndrueshmëri.

“Këtë sezon kemi filluar mirë, atëherë kemi pasur një moment të vështirë, por tani jam vërtet i kënaqur.

“Ne kemi lojtarë fantastikë në sete, ne shënojmë shumë gola. Ne punojmë për këtë sepse jemi shumë të rrezikshëm.

“Jemi të kënaqur; pozicioni në tabelë është vërtet i mirë. Por siç thashë javën e kaluar nuk është fundi i sezonit, ne duhet të vazhdojmë të luftojmë.

“Por ishte një performancë e lartë dhe e lartë sot.”

Calvert-Lewin zbulon dobësinë e Arsenalit

Calvert.Lewin_.Mina_.Everton.TEAMtalk

Calvert-Lewin nuk regjistroi emrin e tij në fletën e shënimit, por luajti një rol jetësor në autogolin e Rob Holding.

Qendërsulmuesi në formë ishte mbi hënë me ekranin luftues të ekipit të tij dhe gjithashtu zbuloi se ata synuan qëllimisht një dobësi të perceptuar të Arsenalit për të mbrojtur postën e afërt.

“Ka vetëm 2,000 prej tyre brenda [fans] por ju mund të dëgjoni se ata janë të lumtur, ”tha ai. “Ne i kemi gërmuar një burri, nuk kemi panik dhe kemi marrë shanset tona.

“Yerry Mina është një kërcënim masiv në ajër, nëse dorëzimi bëhet me paratë që ai do të shënojë. Ne shënjestruam postën afër, aty është dobësia e tyre dhe ne morëm një qëllim prej tij.

“Ka shumë për të ardhur nga unë, unë jam duke mësuar zanatin tim. Dua të jem i qëndrueshëm javë pas jave. ”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu