Menaxheri i Everton, Carlo Ancelotti ka zgjedhur disa tendenca shqetësuese që mund të ndikojnë në shanset e skuadrës së tij për të përfunduar në katër të parët.

Toffee kanë shijuar një sezon të qëndrueshëm dhe janë të shtatët në renditje. Ata kanë 40 pikë dhe janë pesë më shumë se West Ham United, i vendosur në vendin e katërt, me dy ndeshje në dorë me Hammers.

Por ekziston një ndjenjë që gjërat mund të kishin qenë edhe më mirë. Bosi është i shqetësuar nga forma e tyre ndaj pjesës së poshtme të Premier League.

Ata kanë siguruar më shumë pikë kundër ekipeve të ‘Big Six’ sesa kanë kundër atyre që filloi fundjavën 15 ose më poshtë. Merseysiders kanë 14 nga tetë ndeshje kundër gjashtë më të mirëve dhe 13 nga tetë kur përballen me dritat më të vogla.

Duke filluar me vizitën e së hënës në Southampton, ata kanë një vrapim i cili përmban ndeshje kundër West Brom, Burnley, Crystal Palace dhe Brighton. E vetmja skuadër në pjesën e parë që do të luajnë në atë periudhë është Chelsea.

Marsi dhe fillimi i prillit do të kenë një ndikim të madh në ëndrrat e tyre në Ligën e Kampionëve. Dhe italiani ka zbuluar shqetësimet e tij.

“Nëse duhet të them atë që ka ndodhur deri më tani duhet të them se duhet të shqetësohem sepse do të luajmë kundër ekipeve në pjesën e poshtme ku kemi pasur më shumë probleme”, tha Ancelotti.

“Ne duhet të jemi në gjendje të zgjidhim këto lloj problemesh. Jam i bindur që është një kampionat me të vërtetë konkurrues, një kampionat me të vërtetë i vështirë.

ish-shefi i Real Madridit vlerësoi rezultatet e ekipeve angleze në Evropë, por beson se ka forcë në të gjithë ligën.

“Duhet të keni parasysh gjithashtu që ekipet në pjesën e poshtme po bëjnë mirë gjithashtu,” shtoi ai. “Të luash kundër Fulham, të luash kundër Burnley, nuk është aspak e lehtë dhe të luash kundër Southampton nuk është e lehtë”.

Asnjë komoditet në shtëpi

Një aspekt tjetër zhgënjyes i fushatës ka qenë forma shtëpiake e Evertonit. Ata kanë fituar vetëm katër nga 12 ndeshjet në Goodison Park, duke marrë një pikë nga 15 të fundit në dispozicion.

Kjo është gjithashtu diçka që do të duhet të ndryshojë nëse katër të parët do të bëhen realitet. Dhe 61-vjeçari ka teoritë e tij se çfarë do të duhet të bëjnë.

Dominic Calvert-Lewin, Richarlison Everton v Tottenham

“Mendimi që kam është se larg jemi më të përqendruar në mbrojtje, bëjmë më pak gabime,” vazhdoi ai. “Të fitosh jashtë është kaq e rëndësishme, kështu që je më i përqendruar në mbrojtje, shmang problemet – në shtëpi ndoshta po mendojmë se loja është më e lehtë dhe nuk jemi në gjendje ta mbajmë larg përqendrimin që kemi.

“Në mbrojtje ne duhet të jemi më të përqendruar kur jemi në shtëpi sepse të paktën nëse jeni në gjendje të mbani ndeshjen 0-0 ndeshjet që kemi humbur kundër Newcastle, Fulham, West Ham dhe Leeds do të kishim edhe katër pikë dhe katër më shumë pikë do të ngjiteshin shumë në tryezë.

“Nëse duam të luftojmë për pozicionin evropian, duhet të përmirësojmë drejtimin tonë në Goodison.”

LEXO MË SHUMË: Njeriu kryesor e ndjen Ligën e Kampionëve në sy

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu