Carlo Ancelotti ka zbuluar se ai refuzoi një qasje nga legjenda e Manchester United Sir Alex Ferguson për marrjen e detyrës në Old Trafford në 2013.

Bosi aktual i Everton, Ancelotti ka filluar të vulosë shenjën e tij në klub me disa nënshkrime të mëdha. Me të vërtetë, tofat kanë pasur një fushatë solide deri më tani, duke fituar tre ndeshjet e fundit në Premier League.

Sidoqoftë, ata janë duke u udhëhequr nga një menaxher i cili ka pasur një karrierë të shkëlqyer në këtë sport. Në fakt, Ancelotti është një nga tre menaxherët që ka fituar Ligën e Kampionëve tri herë.

AC Milan, Chelsea dhe Real Madrid janë ndër klubet në CV-në e tij.

Megjithatë, italiani ka zbuluar se ai mund të kishte bërë kalimin në Djajtë e Kuq në 2013. Ndërsa Ferguson u largua, Ancelotti kishte rënë dakord për marrëveshjen e tij me Madridin.

Duke kujtuar afrimin nga Ferguson, ai tha: “Ju doni të dini nga unë ?!”

“Mund të them se unë ende mbaj një marrëdhënie fantastike me Sir Alex dhe u takuam kur ai vendosi [retire].

“Por unë isha afër Real Madridit, dhe kështu e vlerësoj faktin që në atë kohë ai foli me mua. Dhe kjo është ajo, asnjë mundësi tjetër [to manage United]”

Ferguson përfundoi duke emëruar David Moyes si pasardhësin e tij në një kontratë gjashtë-vjeçare. Sidoqoftë, shoku i tij Skocez nuk arriti të zgjaste një sezon të plotë.

Që nga ajo kohë, Louis van Gaal dhe Jose Mourinho kanë zënë vendin e nxehtë në Old Trafford por nuk mund të shijojnë sukses të madh.

Cfare ka me shume, Ole Gunnar Solskjaer është dy vjet në mandatin e tij dhe është ende për të fituar një trofe.

Ancelotti përshëndet respektin për United

Sidoqoftë, rekordi i Solskjaer mund të ndryshojë këtë sezon, me Djajtë e Kuq ende në Kupën Carabao.

Ata përballen me Everton në çerekfinale të Mërkurën dhe Ancelotti ka thënë se ai ende ka respekt të madh për kundërshtarët e tij.

“Po sigurisht që Manchester United është një klub fantastik, një ekip fantastik që luftova kundër tyre shumë herë kur Sir Alex ishte atje, kur unë isha në Chelsea,” tha ai.

“Unë kam shumë respekt për këtë ekip, për këtë klub, është një klub historik në botën e futbollit si Milani, si Real Madrid, shumë respekt.”

United mundi Everton 3-1 në aksionin e Premier League kur të dy palët u takuan muajin e kaluar.

LEXO MË SHUMË: Real Madrid pohon dominimin ndaj Man Utd, Liverpool me marrëveshje të ngushtë

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu