Sulmuesi brazilian është në rrugën e duhur për sezonin e tij të katërt radhazi me të paktën 30 startime në Premier League

Menaxheri i Everton, Carlo Ancelotti ka parashikuar një rrugë drejt yllit për Richarlison, i cili do të përpiqet të avancojë serinë e tij të shënimit në tre ndeshje për Toffees të enjten në West Brom.

Ancelotti ka punuar me shumë nga lojtarët më të mirë të Evropës gjatë karrierës së tij si trajner dhe e sheh shkathtësinë sulmuese të Brazilit si të krahasueshme me atë talent elitar.

Por shefi ka theksuar se Richarlison duhet të pastrojë aftësitë e tij teknike për të qëndruar mbi sulmuesit e tjerë në kontinent.

Çfarë ka thënë Ancelotti për Richarlison?

“Richarlison është një sulmues modern, një sulmues i plotë, sepse ai punon me të vërtetë shumë,” u tha Ancelotti gazetarëve këtë javë.

“Statistikat e tij fizike janë me të vërtetë të larta, si një mesfushor – por ai ka shpejtësi dhe është me të vërtetë klinik.

“Ai është fantastik me kokë dhe klinik para portierit dhe lëvizja e tij pa top është vërtet e mirë.

“Mendoj se ai mund të jetë një nga sulmuesit më të mirë në Evropë. Jam i sigurt që mundet sepse i ka të gjitha këto lloj cilësish dhe nuk ka një pozicion specifik në fushë. Ai është me të vërtetë i kompletuar.

“Aty ku ai duhet të përmirësohet është me aftësinë e tij teknike, dhe ai mund të përmirësojë, duke kontrolluar topin dhe këtë dhe atë, por lëvizja e tij pa top është me të vërtetë e lartë dhe pozicionimi i tij në kutinë është i një standardi të lartë.

“Niveli i tij do të rritet në Ligën e Kampionëve [if we qualify]. Do të ishte një përvojë fantastike “.

Forma e fundit e Richarlison

Muaji i kaluar ishte një nga më të mirët në karrierën e 23-vjeçarit. Ai shënoi pesë herë në të gjitha garat në shkurt dhe ka shënuar në secilën prej tre paraqitjeve të tij të fundit në kampionat.

Kjo e çon atë në 11 gola në të gjitha garat këtë sezon.

Në lojë për Everton

Toffees do të hidhen në vendin e tretë në Premier League me një fitore ndaj West Brom të Enjten dhe do të zhvillojnë një lojë në dorë të tre klubeve që mbeten klube mbi ta.

Leximi më tejSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu