Carlo Ancelotti ka pranuar se edhe ai nuk mund të kishte parashikuar fillimin e fortë të sezonit të Everton, por është i bindur se ai është në klubin e duhur.

Ancelotti festoi një vit që nga ndeshja e tij e parë në krye të Everton me një fitore 1-0 – e njëjta rezultat që ai i udhëhoqi ata kundër Burnley një vit më parë – mbi Sheffield United.

Ancelotti po mbikëqyr një sezon të suksesshëm për të Everton, i cili u zhvendos i dyti në tabelë si rezultat.

Ata duhej të ishin të durueshëm ndaj Sheffield United, duke pritur deri në minutën e 80-të para se Gylfi Sigurdsson të shënonte golin vendimtar.

Në të vërtetë, Ancelotti vlerësoi cilësitë e tyre mbrojtëse nga herët në lojë para se të theksonte rëndësinë e fitores.

“Ne kemi mbrojtur mirë, por gjithashtu nuk kemi luajtur aq mirë me topin. Por në mbrojtje ne ishim të fortë dhe të përqendruar, ”tha ai për BBC Sport. “Këto tre pika janë shumë të rëndësishme për ne.

“Kur vura Andre Gomes, e vendosa Gylfi Sigurdsson pak mbrapa, por ai gjeti zgjidhjen.

“Kjo skuadër ka shumë shpirt dhe kjo është mirë – unë jam vërtet i kënaqur që i menaxhoj këta lojtarë.

“Unë jam vërtet i kënaqur sepse gjeta klubin e duhur, një klub të bukur, një klub familjar. Unë jetoj në një zonë të këndshme, kështu që pas një viti mund të them se isha me fat. ”


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Në një intervistë të veçantë, ai sugjeroi që Everton të ketë ambicie të reja pas përfundimit të tyre të fortë në 2020.

“Ne jemi vërtet të kënaqur që jemi të dytët,” tha ai. “Ne nuk e prisnim atë në fillim të sezonit, por ne jemi atje dhe duam të qëndrojmë atje.

“Skuadra që kemi është e mirë. Kemi shumë lojtarë të rëndësishëm. Me këta lojtarë përsëri, ne mund të kemi një sezon vërtet të mirë; ne nuk duhet të mendojmë për afatin kalimtar të janarit.

“Ne jemi atje, ne jemi të kënaqur që jemi atje, por nuk kemi shumë kohë për të menduar për këtë – ne kemi një lojë tjetër brenda dy ditësh, ne shtyjmë.”

Wilder mohon çështjen e motivimit të Sheff Utd

Sa për kundërshtarët e tyre, situata nuk mund të ishte më e ndryshme. Blades janë në fund të tabelës pasi nuk kanë arritur të fitojnë asnjë nga 15 ndeshjet e tyre të para në këtë sezon.

Menaxheri Chris Wilder pranoi se të gjithë po përpiqen të merren me formën e tyre. Sidoqoftë, ai mohoi që ata të kenë një problem me motivimin.

“Obviousshtë padyshim një periudhë e vështirë për të gjithë në këtë klub futbolli,” i tha ai BT Sport. “Isshtë një lojë tjetër kundër një skuadre të lartë që ka qenë afër dhe ne mendojmë se duhet të kishim marrë diçka.

“Kur kemi pasur mundësinë të hapemi dhe të tregojmë pak me cilësi, ne nuk e kemi bërë atë. Kjo ka qenë historia e sezonit – duke mos treguar cilësinë që kemi treguar sezonin e kaluar.

“Lidhur me motivimin, unë do ta paketoj nëse duhet të motivoj lojtarët. Nuk ka asnjë çështje me motivimin, por është cilësia. Nuk mund ta vendos atë cilësi në to.

“Unë nuk mund ta luaj ndeshjen për ta, nuk po i përplas nën autobus por ata duhet të tregojnë cilësinë.

“Do të kruaj përsëri kokën, do të provoj diçka për të parë nëse ka diçka ndryshe. Në Premier League duhet të prodhosh për të marrë çdo lloj rezultati.

“Nëse do të tregonim ndonjë cilësi në kohërat e mëdha brenda dhe jashtë posedimit, nuk do të ishim askund afër pikave në të cilat ndodhemi por jemi.”

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu