Shtë e qartë për të gjithë për të parë kur shikojnë Manchester United këtë sezon që ata kanë nevojë të dëshpëruar për një sulmues të ri për të udhëhequr linjën e tyre sulmuese.

Edinson Cavani është 34 vjeç me një kontratë që skadon këtë verë, edhe pse United ka mundësi ta zgjasë atë me një vit, ndërsa Anthony Martial me sa duket ka marrë një vit pushim nga shënimi i golave.

Kjo i ka parë Djajtë e Kuq të lidhur me një bollëk lojtarësh sulmues, përfshirë edhe përfaqësuesin portugez Andre Silva. Sulmuesi i Eintracht Frankfurt aktualisht është vetëm pas Robert Lewandowski në garën për Kicker-Torjägerkanone, pasi ka shënuar 18 gola në 20 ndeshje deri më tani këtë sezon.

Silva ka qenë një sezon i shkëlqyeshëm në Frankfurt këtë vit
Silva ka qenë një sezon i shkëlqyeshëm në Frankfurt këtë vit | Alex Grimm / Getty Images

Raportet sugjerojnë se 25-vjeçari mund të jetë në dispozicion për rreth 30 milion € dhe me Ole Gunnar Solskjaer të etur për të forcuar skuadrën e tij në pozicione të shumta këtë verë, një opsion më i lirë mund ta ndihmojë klubin ta bëjë atë.

Megjithë atë që u tha sidoqoftë, Silva do të ishte një nënshkrim që qelbet nga një hendek i ndalur.

Pavarësisht formës së tij të shkëlqyeshme gjatë 18 muajve të fundit, karriera e tij nuk ka qenë e gjitha dritat e ndritshme dhe fluturat. Pasi shkëlqeu te Porto, një lëvizje e madhe parash në AC Milan pritej të ishte katalizatori për një karrierë që në një moment e bëri atë të reklamohej si përgjigja e Portugalisë për golat pas Ronaldos.

Pas vetëm dhjetë golash në 41 ndeshje për klubin, me vetëm dy në Serie A, ai u lejua të largohej nga San Siro dhe u bashkua me Sevilla si huazim për një vit.

Silva luftoi keq në Serie A me AC Milan
Silva luftoi keq në Serie A me AC Milan | Marco Luzzani / Getty Images

Shpresohej që në La Liga ai të ishte në gjendje të kthehej në rrugën e duhur, por ai shënoi 11 gola në 40 ndeshje për ekipin spanjoll përpara se klubi të vendoste kundër kthimit të tij të përhershëm. Pastaj erdhi lëvizja në Frankfurt, ku ai ka arritur të kthehet në rrugën e duhur.

Një njeri i lëvizshëm në shënjestër, Silva ka një fizik fantastik dhe përdor mirë trupin dhe forcën e tij kur lufton me mbrojtësit e opozitës. Ai ka një ritëm të mirë, është një përfundues i mirë me të dy këmbët brenda kutisë dhe mund të garojë edhe nga ajri. Një paketë totale, kështu që nënshkrimi ka kuptim apo jo? Gabim

Magjitë e tij si sulmuesi numër një në një klub që nuk quhet Porto e kanë parë atë duke luftuar në të kaluarën. Kur krahasoni atributet e tij me ato tashmë në United, ato ndoshta nuk përputhen në të njëjtën mënyrë si ato kur i shikoni vetë.

Ai nuk është një përfundues më i mirë se Martial, Cavani apo edhe Mason Greenwood, lëvizja e tij nuk është më e mprehtë, ai nuk është aq i shpejtë dhe në përgjithësi nuk është një futbollist më i mirë se secili prej tyre. Ndërsa versioni aktual i Martial nuk është përfundimisht në standard, ne kemi parë në të kaluarën që ai është më se i aftë për më shumë se ato që po tregon tani.

Anthony Martial ka qenë i dobët këtë sezon, por paraqitjet e tij më parë kanë treguar se ai ka marrë nivelin e kërkuar nëse është e nevojshme
Anthony Martial ka qenë i dobët këtë sezon, por paraqitjet e tij më parë kanë treguar se ai ka marrë nivelin e kërkuar nëse është e nevojshme | Pishinë / Getty Images

Nëse nënshkrimi nuk është një azhurnim i rëndësishëm i opsioneve aktuale, nuk ka shumë kuptim për ta bërë atë. United ka nevojë për një sulmues të nivelit të lartë, jo për dikë që është një emër i ri, por mund të luajë në të njëjtin nivel të opsioneve aktuale.

Nëse një sulmues i lartë si Erling Haaland është i paarritshëm këtë sezon, shumica e tifozëve të United do të shohin më shumë se marrëveshja e Cavani të zgjatet për një vit me shpresën se Martial mund të arrijë nivelin e tij të mëparshëm ose që Greenwood të rritet në pjatën në rolin e tij të preferuar të sulmuesit qendror .

Silva është një sulmues i mirë që po kalon një karrierë të mirë në Evropë, por tani është në nivelin e duhur. Bundesliga është një terren shumëzimi për rekorde të shkëlqyera të golave ​​për sulmuesit, kështu që lër Silva të qëndrojë atje dhe të lë përshtypje.

Nëse nuk është sulmues nga sirtari kryesor, United duhet të kalojë. Silva përfshirë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu