Rahul KP së shpejti mund të shihet në ekipin kombëtar të Indisë, duke pasur parasysh shfaqjet e tij yjore për Kerala Blasters …

Listoni anësorët më të mirë në Indi tani dhe Rahul KP do të paraqitet në të.

Anësori Malajali, i cili vjen nga Thrissur, është vetëm 20 vjeç, por po pretendon të njihet si lojtarët më të mirë indianë në Kerala Blasters këtë sezon.

Futbollisti Botëror U-17 2017, i cili shënoi një gol në tre startime sezonin e kaluar, tashmë ka tre gola në nëntë starte pas 15 raundeve të Superligës Indiane 2020-21 (ISL). Dhe Kerala Blasters kanë përfituar jashtëzakonisht shumë nga aftësitë e tij në të tretën e fundit.

Kibu Vicuna e ka përdorur atë kryesisht si një lojtar i djathtë dhe disa herë si sulmues. Ajo që e bën Rahul të ndryshëm nga anësorët e tjerë Indianë është sa i drejtpërdrejtë është ai kur sulmon shënuesin e tij. Ai nuk ka asnjë shqetësim për të marrë mbrojtës të plotë dhe të vrapojë në mbrojtje prapa për të kapur topa nga mesfusha. Sapo të jetë në fund të pasimit përfundimtar, ai jo vetëm që ka një goditje të fuqishme në arsenalin e tij, por gjithashtu mund të tejkalojë shumicën e mbrojtësve në kampionat dhe të dërgojë me kokë në shenjë.

Dy nga tre golat e tij këtë sezon kanë ardhur kundër rivalit të Blasters, Bengaluru. Dhe në të dy rastet, ai mundi portierin ndërkombëtar të Indisë Gurpreet Singh Sandhu në shtyllën e tij të afërt me goditje të fuqishme nga ana e djathtë e kutisë që la portierin me shumë pak kohë për të reaguar.

Goditjet e tij treguan jo vetëm aftësinë e tij për të përfunduar lëvizjet por edhe besimin e tij për të marrë një goditje nga ajo pjesë e fushës ndërsa shumë anësorë të tjerë, në pozicionin e tij, do të ishin tunduar të merrnin një ose dy prekje shtesë përpara se të bënin një goditje.

Rahul KP, Kerala Blasters vs FC Goa

Për golin e tij të tretë, ai bëri një vrapim të zgjuar drejt shtyllës së largët dhe i kaloi të gjithë brenda kutisë për të shënuar në një gol barazimi për ekipin e tij kundër FC Goa. Ai aktualisht është lojtari i dytë më i ri pas Rahim Aliut, që shënoi të paktën dy gola këtë sezon, pasi kishte shënuar golin e tij të dytë kur ishte 20 vjeç dhe 310 ditë i vjetër.

Vetëm Lallianzuala Chhangte dhe Sunil Chhetri, të dy kanë luajtur katër ndeshje më shumë sesa Rahul, kanë pasur më shumë goditje në shënjestër këtë sezon sesa sulmuesit e Blasters. Rahul ka pasur 12 goditje në shenjë në 13 ndeshje, krahasuar me 13 të Chhetri nga 17 dhe Chhangte me 14 nga 17.

Rahul KP gjithashtu ka diferencën e dytë më të mirë midis lojtarëve indianë ndërmjet golave ​​të pritur (1.76) dhe golave ​​realë të shënuar (tre) këtë sezon. (Vlera +1,24 xG).

Ai gjithashtu ka provuar se është shumë lojtar i ekipit dhe është lidhur shumë mirë me lojtarët e Jordan Murray dhe Facundo Pereyra këtë sezon. Sulmi është rritur gjithashtu nga këmbët e shpejta dhe hapat e pastër që ai i shton krahët sa herë që është në top.

Ai është gjithashtu një nga lojtarët që kanë përfituar nga përvoja e tyre për të luajtur jashtë vendit me ekipin India U-17 dhe gjithashtu duke shijuar minuta të rregullta të ekipit të parë me Indian Arrows në I-League. Në 13 paraqitjet e Rahul për Blasters këtë sezon, atij i është dashur të zëvendësohet vetëm dy herë. Ai është një lojtar që ka nivelet e energjisë për të vazhduar të vrapojë për 90 minuta.

Ndihmës traineri i Kerala Blasters, Ishfaq Ahmed, i cili e ka parë Rahulin të stërvitet nga lagje të afërta, tashmë i ka bërë thirrje lojtarit që të zgjidhet për ekipin kombëtar. Ai kishte thënë, “Ne jemi një nga ekipet që po luajmë me një sulmues indian. Kjo tregon se si trajnerët janë të sigurt edhe në sulmuesit indianë, si p.sh. se si Rahul po e kap mundësinë e tij me të dy duart.

“Nëse trajneri i ekipit kombëtar (Stimac) po shikon, unë mendoj se Rahul mund të jetë atje. Ai ka shpejtësi dhe forcë. Edhe pse duket sikur nuk është shumë i gjatë, ai mund të tejkalojë çdo mbrojtës në kampionat. Unë mendoj se ai është një perspektivë e mirë për ekipin kombëtar të të moshuarve “.

Lojtari gjithashtu ka vendosur një tavan të lartë për veten e tij dhe kishte thënë kohët e fundit se ai dëshiron të jetë më i miri në vend dhe të thyejë rekordet e Sunil Chhetri.

“Unë dua të jem më i miri në vend dhe dua të punoj shumë për të, pa marrë parasysh çfarë. Lojtarët që kanë krijuar histori, ata janë gjithashtu njerëzorë. Për shembull, nëse Sunil Chhetri ka shënuar kaq shumë gola për vendin – Unë dua ta thyej atë rekord. Unë dua ta mbaj si një sfidë për veten time. Nëse i mbaj pritjet e mia të ulëta, atëherë nuk do të arrij askund. “

“Nëse i mbaj pritjet e mia të larta dhe punoj shumë për të, do të nxjerr diçka nga kjo. Puna e vështirë kurrë nuk shkon dëm. Unë dua të jem lojtari më i mirë në Indi dhe do të bëj gjithçka që duhet”, i kishte thënë ai të TV AIFF.

Rahul duket se ka një kokë të përbërë në shpatullat e tij që do ta ndihmojë atë në ndjekjen e tij për një rol të rregullt me ​​ekipin kombëtar indian. Ai kohët e fundit nënshkroi një kontratë me Blasters deri në vitin 2025 dhe kjo paralajmëron mirë për karrierën e lojtarit. Dhe në Thrissurkaaran anësor, i Të verdhat kanë një talent të shkëlqyeshëm të ri në krahët.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu