Shënjestra e raportuar e Chelsea Jonas Hofmann thotë se një klub i interesuar “ka pyetur” tashmë për disponueshmërinë e tij këtë verë.

28-vjeçari, i cili luajti për shefin e ri të Blues Thomas Tuchel në Borussia Dortmund, ka hedhur një aluzion të madh se ai mund të vendoset të ndjekë trajnerin gjerman në Stamford Bridge.

Muajin e kaluar Dielli, përmes Bild, pretendoi që Tuchel dëshironte të ribashkohej me sulmuesin e Borussia Monchengladbach.

Hofmann është kontraktuar deri në 2023 dhe vlerësohet rreth 14 milion £, thotë gazeta. Dhe pa asnjë klauzolë blerjeje në marrëveshjen e tij, Tuchel thuhet se Chelsea shpreson që të arrijë një ujdi.

Dhe kjo perspektivë duket e vërtetë pasi Hofmann pranoi të fliste me një palë të interesuar.

“Në thelb, unë ndihem mirë me Borussia; Unë gjithmonë e kam theksuar atë, “i tha ndërkombëtarja gjermane Ruhr Nachrichten, cituar nga Dëshmitari Sportiv.

“Mund të ndodhë që një ose klubi tjetër të ketë shprehur interesin e tij.

“Sidoqoftë, për mua, fokusi absolut është të kem një sezon të suksesshëm me Borussia dhe t’i përkushtohem plotësisht suksesit. Unë e vë situatën time personale nën të. ”

Pastaj pyeti drejtpërdrejt në lidhje me kontaktin me Chelsea, ai shtoi: “Unë mendoj se është e qartë që klubet e tjera do t’ju vërejnë nëse performoni mirë. Prandaj, është e mundur që njëri ose tjetri të ketë kërkuar tashmë. ”

Hofmann, i cili u nis për në Monchengladbach vetëm tetë muaj pasi arriti Tuchel Nordrhein-Westfalen, ka shënoi shtatë gola dhe shtoi 11 asistime në të gjitha garat nga një rol i krahut të djathtë.

Tottenham thuhet se ishte gati të bënte një ofertë fitimprurëse për të provuar dhe zbarkuar Hofmann dy vjet më parë.

Një raport në Bild pretendoi që Spurs janë të gatshëm të katërfishojnë pagën aktuale të Hofmann në një përpjekje për ta joshur atë në Londrën veriore. Thuhet se Spurs po kërkonte një mbështetje për Christian Eriksen në atë kohë, por një marrëveshje nuk ndodhi kurrë.

Ziyech të hapë rrugën për Hofmann?

Ndërkohë, Chelsea mund të ketë një vendim për të marrë në lidhje me nënshkrimin e verës me Hakim Ziyech, pasi Atletico Madrid thuhet se dëshiron ta tërheqë atë larg Stamford Bridge.

Ziyech ishte një nga shumë lojtarët që Chelsea kaloi shumë në vitin 2020. Mesfushori sulmues kishte shkëlqyer me Ajax dhe dukej sikur ai do të bënte një ndikim të menjëhershëm në Londër.

Sidoqoftë, nuk ka qenë kështu. Ziyech nuk ka shënuar për Chelsea që nga tetori dhe ka vetëm dy gola në emrin e tij për klubin.

Që nga emërimi i Tuchel si menaxher, Ziyech ka filluar vetëm dy ndeshje të Premier League. Ka çuar në disa raporte që përfaqësuesi i Marokut është i pakënaqur me situatën e tij në Chelsea.

Për shembull, kohët e fundit u pohua se dyshja e La Liga Barcelona dhe Real Madrid do të ishin të vëmendshëm ndaj situatës së tij. Por atyre duket se u është bashkuar një nga rivalët e tyre spanjollë.

Sipas Fichajes.net, Atletico Madrid janë të interesuar për Ziyech. Dhe mund të ndodhë që Tuchel ka një zëvendësim në Hofmann.

LEXO MË SHUMË…

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu