20-vjeçari Isaac Angking u dha debutimi i tij për Porto Riko në fillim të kësaj jave, në një miqësore kundër Republikës Dominikane.

Mbështetësit e lojtarëve të natyralizuar ose të trashëgimisë së përzier në ekipin kombëtar të Malajzisë mund ta konsiderojnë këtë zhvillim të fundit paksa shqetësues.

Më 20 janar, Isaac Angking, mesfushori Porto Rikan me trashëgiminë Malajziane bëri debutimin e tij për ekipin e të rriturve Porto Riko.

Uragani Blu ka luajtur të mërkurën jashtë Republikës Dominikane, e para në dy nga ndeshjet e tyre miqësore të janarit, duke u përgatitur për ndeshjet e tyre kualifikuese të Kupës së Botës më vonë në Mars.

Skuadra e Angking doli fituese në këtë takim, me një gol të penalltisë nga Sidney Rivera në kohën e lëndimit në pjesën e parë, goli i vetëm i shënuar në ndeshje. Paraqitja debutuese e Anking ndërkohë hyri në minutën e 80-të.

Lojtari i cili u lëshua së fundmi nga skuadra e Major League Soccer New Anglia Revolucioni do të ketë një shans për të bërë paraqitjen e tij të dytë ndërkombëtare këtë të Premte, kur Porto Riko përballet me Guatemalën, përsëri jashtë shtëpisë.

Në Mars, Porto Riko do të luajë dy ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës; e para kundër Saint Kitts dhe Nevis më 24, dhe pastaj kundër Trinidad dhe Tobago katër ditë më vonë.

20-vjeçari thuhet se gjithashtu ka të drejtë për Malajzi pasi nëna e tij vjen nga Sarawak. Për më tepër, ai gjithashtu ka përfaqësuar Shtetet e Bashkuara në nivele të vogla.

Sidoqoftë, tifozët që duan ta shohin atë të veshur bardhezi në Malajzi duhet të lehtësohen kur të dinë se dalja e tij në Porto Riko këtë javë nuk e ka konsideruar atë ende të papërshtatshëm për Malajzinë.

Duke gjykuar nga ndryshimet në rregulloret e pranimit të ekipit kombëtar të FIFA-s të njoftuar në fund të vitit të kaluar, Angking ende mund të përfaqësojë Malajzinë në të ardhmen për shkak të një numri arsyesh; ai nuk është akoma 21 vjeç, ndeshjet e Porto Rikos këtë javë nuk janë ndeshje të Kupës së Botës ose turneut përfundimtar të konfederatës dhe ai nuk do të ketë luajtur tre ndeshje për kombin e Karaibeve ende këtë javë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu