RB Leipzig ka konfirmuar se ata kanë nënshkruar me mbrojtësin e majtë Angelino nga Manchester City në mënyrë të përhershme.

24-vjeçari u bashkua me Leipzig në huazim në janar 2020, me palën gjermane duke rënë dakord për një detyrim për të nënshkruar Angelino përgjithmonë nëse ai do të paraqitej në një numër të caktuar lojërash në fushatën 2020/21.

Sipas Daily Mail, marrëveshja ishte që Leipzig do të duhej të nënshkruante Angelino nëse ai do të luante në më shumë se 12 ndeshje në të gjitha garat, pesë prej të cilave duhej të vinin në gjysmën e dytë të sezonit gjerman. Fitorja e së premtes 2-1 ndaj Augsburg ishte paraqitja e tij e pestë e gjysmës së dytë të fushatës dhe e 29-ta e tij që nga fillimi i sezonit.

Leipzig mori të tyre faqja zyrtare në internet menjëherë pas ndeshjes për të konfirmuar se ata kishin marrë mundësinë e tyre për të nënshkruar me Angelino përgjithmonë, në një marrëveshje me vlerë të raportuar 16 milion.

Si pjesë e marrëveshjes, Qyteti kuptohet që kanë një klauzolë blerjeje për Angelino me vlerë diku afër vlerës 35 milion £.

FBL-EUR-C1-LEIPZIG-MAN UTD
Angelino ka qenë i jashtëzakonshëm për Leipzig | ANNEGRET HILSE / Getty Images

“Angelino është një lojtar jashtëzakonisht i mirë, i cili është shumë i rëndësishëm për lojën tonë”, tha menaxheri Julian Nagelsmann. “Ai ka luajtur një rol të rëndësishëm për ne që nga fillimi dhe – edhe pse ai tashmë është zhvilluar jashtëzakonisht mirë dhe shpejt – ka shumë më tepër në të.

“Ai dëshiron të sigurojë që po zhvillohet vazhdimisht, gjithmonë duke punuar në gjëra të reja dhe kjo është jashtëzakonisht mbresëlënëse.”

Drejtori sportiv Markus Krosche shtoi: “Anxhelit i duhej pak kohë për t’u mësuar me lojën tonë dhe e gjeti rrugën e tij përreth stilit tonë të lojës që nga fillimi. Ai gjithashtu kontribuoi në arritjen e qëllimeve tona në Liga e Kampioneve niveli Ai ka qenë një hit me ne. Prandaj jemi shumë të lumtur që ai do të vazhdojë të veshë fanellën e RB Leipzig “.

Julian Nagelsmann
Nagelsmann është i kënaqur për të mbajtur Angelino përreth | Pishinë / Getty Images

Në 29 paraqitjet e tij këtë sezon, Angelino ka shënuar një tetë gola mbresëlënës dhe 11 asistime në të gjitha garat, dhe ai në fakt ulet në krye të të dy listave të shënimeve dhe asistimeve të Leipzig këtë vit. Jo keq për një mbrojtës të majtë.

Ai largohet përgjithmonë nga City për herë të dytë në karrierën e tij, pasi ishte shitur së pari te PSV Eindhoven në 2018 para se të kthehej 12 muaj më vonë.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqeni atëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu