Mbrojtësi i Chelsea Antonio Rudiger ka zbuluar se ai pësoi abuzim racor ‘të madh’ pas pas shkarkimit të Frank Lampard, por beson se kompanitë e mediave sociale nuk do të bëjnë ndonjë ndryshim për të trajtuar këtë çështje.

27-vjeçari është fajësuar nga disa pjesë të bazës blu për largimin e ish-trajnerit të tyre, por ai i hodhi poshtë këto thashetheme si të pakuptimta.

Antonio Rudiger
Rudiger pësoi një barre abuzimi racor në internet | Julian Finney / Getty Images

Sidoqoftë, Rudiger mori një breshëri abuzimi racor pasi Lampard u shkarkua, si direkt ashtu edhe indirekt në Twitter dhe Instagram. Chelsea po heton çështjen dhe do të dorëzojë çdo provë në polici.

Dhe, duke folur në faqen e internetit të klubit, mbrojtësi gjerman ka sugjeruar që atëherë që ndërmarrjet e mediave sociale ‘nuk interesohen vërtet’ për lehtësinë në të cilën publiku mund të hedhë fyerje nënçmuese ndaj njerëzve në qendër të vëmendjes.

“Të jem shumë i sinqertë, unë nuk di për të gjitha këto gjëra në rrjetet sociale, por mendoj se sa më shumë njerëz që bëjnë llogari, ata fitojnë para nga ato,” tha Rudiger.

Antonio Rudiger, Frank Lampard
Rudiger besohet se ka pësuar një marrëdhënie të dobët me Lampard | Richard Heathcote / Getty Images

“Kështu që unë personalisht, mendoj se ata nuk interesohen vërtet sepse siç e dini paratë kanë fuqi, kështu që pjesa tjetër nuk ka rëndësi, kështu që është e vështirë të thuash nëse njerëzit do të bëjnë një ndryshim në këtë gjë.”

Rudiger e përshkroi nivelin e racizmit që ai përjetoi si ‘të madh’ dhe pretendoi se ndërgjegjja e tij është e pastër për shkarkimin e Lampard, pavarësisht sugjerimeve që qëndrimi i tij çoi në shkatërrimin e legjendës së Chelsea.

“Ndërgjegjja ime është e pastër. Unë e di që nuk bëra gjithë ato marrëzira. Unë jam i hapur për çdo trajner të ri pasi isha i hapur edhe për z. Lampard.

Antonio Ruediger
Yjet e Premier League marrin gju kundër diskriminimit | Pishinë / Getty Images

“Unë nuk mund t’i kontrolloj emocionet e njerëzve, por njerëzit duhet të jenë qenie njerëzore. Unë nuk postova asgjë, por abuzimi racor ishte i pamasë. Kjo më bën më të fortë sepse e di kush jam dhe mund të shikoj në pasqyrë dhe të buzëqesh.

“Sigurisht nëse lëndon, por në këtë rast unë thjesht e bllokoj sepse e di që nuk kam bërë asgjë”.

Ndërkombëtarja gjermane ka filluar të pesë Të Chelsea-t ndeshjet më të fundit, dhe ai ka bërë përshtypje nën trajnerin e ri Thomas Tuchel.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu