E marta në mbrëmje shënoi vendin e 16-të në vendin e 15-të në Premier League.

Në këtë pikë të sezonit, nuk është tronditëse të shohësh Brighton afër zonës së rënies. Për të gjithë durimin dhe elegancën e tyre në top, pak prej saj shënohet me kërcënim të mirëfilltë për shënimin e golave. Kur ata pranojnë vonë gjatë një momenti keq gjykimi, siç bënë në West Ham që kishin udhëhequr dy herë në lojë, nuk është saktësisht e habitshme.

Forma e Arsenalit, megjithatë, ka qenë befasuese dhe tronditëse. Vrapimi gjatë nëntorit dhe dhjetorit ka bërë që tifozët të grisin flokët e tyre, me disa të zgjedhur që do të mbesin pa emër duke sharë dhe duke u lodhur me gjithë kohezionin e një lopë që përpiqet t’i shpjegojë një udhëtar kur treni tjetër në një stacion është për shkak të mbërrijnë, gjatë gjithë kohës duke bërtitur ‘ARTETA OUT’.

Por e marta mbrëma ofroi disa rrëfime të tjera intriguese para ndeshjes. Një rivalitet i çuditshëm është shfaqur midis Brighton dhe Arsenal, duke i dhënë një avantazh të shijshëm një ndeshje tashmë jashtëzakonisht të rëndësishme për perspektivat e të dy palëve.

Pulëbardhat kishin marrë 11 pikë nga gjashtë ndeshjet e tyre të Premier League kundër Gunners përpara ndeshjes së mesjavës, duke bërë dyfishin ndaj veriut të Londrës sezonin e kaluar. Neal Maupay shënoi në të dy ndeshjet dhe ishte zuzari i pantomimës në Amex në qershor, duke u përplasur me Bernd Leno dhe duke bërë që portieri të hiqej me bare përpara se të shënonte fituesin në minutën e 95-të.

Matteo Guendouzi, Neal Maupay
Maupay dhe Guendouzi erdhën në goditje në qershor | Richard Heathcote / Getty Images

Ish-ylli i Brentford gjithashtu plagosi Matteo Guendouzi deri në pikën ku dyshja goditi pas ndeshjes. Guendouzi nuk luajti përsëri për Arsenalin gjatë fazave të mbylljes së sezonit 2019/20 dhe u huazua te Hertha BSC në tetor.

Në letër, e 16-ta kundrejt e 15-ta nuk është kurrë një për t’u kërkuar. Ndoshta në fund të Ndeshjes së Ditës nëse ende nuk keni rënë në gjumë.

Por me Arsenalforma e dobët – disi e adresuar nga fitorja e tyre 3-1 ndaj Chelsea në Boxing Day – dhe Brightonështë një rekord çuditërisht i shkëlqyeshëm kundër tyre, e marta mbrëma nuk ishte një pajisje e paharrueshme. Ose të paktën ky ishte mendimi fillestar para ndeshjes.

Skuadrat janë befasuar nga rotacioni i periudhës festive – Brighton duke rreshtuar pa një sulmues të njohur me fillimet e sezonit të parë të ligës dorëzuar Bernardo, Alexis Mac Allister dhe Davy Propper dhe Arsenal duke ofruar talent të rinj si Emile Smith Rowe, Gabriel Martinelli dhe Bukayo Saka mundësi për të siguruar përsëri aftësinë Pierre-Emerick Aubameyang me shanse përpara.

Pavarësisht ndryshimeve të bëra nga Graham Potter, ishin Pulëbardhat ata që bënë përparimin e parë, duke mbajtur topin në zotërim dhe duke siguruar shanse për Alireza Jahanbakhsh dhe Dan Burn. Në vend të kësaj, Topçinjtë u ulën dhe shikuan të kundërshtuan me ritmin që Martinelli, Saka dhe Aubameyang ofruan të gjithë në pushim.

Sekuencat hapëse të pjesës së parë u mbushën me të dy ekipet që ndiheshin të ndara, megjithëse prania e Aubameyang në një rol qendror i bëri Gunners të ndiheshin më kërcënues, edhe nëse ata shpesh nuk arrinin të zgjidhnin vrapimet premtuese që ai dhe shokët e tij sulmues ishin duke e bërë

Ne e dimë që Arsenali është në gjendje të keqe dhe sigurisht që është shumë më mirë të shohësh treshen rinore pas Aubameyang sesa skuadrat si Willian ose Nicolas Pepe, por kërcënimi nuk ishte aty. Ata ishin rezultat tetë në një në pjesën e parë, dhe kishin pak fat kundër tyre do të kishin qenë duke shkuar poshtë tunelit një gol më poshtë.

Yves Bissouma ishte lojtari i vetëm që nga ajo periudhë e hapjes, duke parë vazhdimisht i sigurt në top dhe duke ngritur topin gjithçka të lirshme.

Një ndryshim në qasje panë që Arsenali mori më shumë topin në pjesën e dytë, dhe loja e tyre e shpejtë dhe e shpejtë i pa ata të shpërbleheshin kur Saka la Dan Burn për të vdekur dhe zëvendësoi Alexandre Lacazette, i cili u kthye në shtyllën për të pestin e tij Premier League goli i sezonit.

Me Arsenalin që pohonte veten e tyre më shumë, Brighton u fut përsëri në guaskën e tyre. Të luante pa më shumë sulmues për më shumë se një orë gjithmonë do ta zbuste ofendimin e tyre dhe ulja e një goli do të thoshte që Maupay u prezantua për 25 minutat e fundit.

Fatkeqësisht për nikoqirët, kërcënimi sulmues i të cilëve ishte kryesisht i kufizuar për shkak të mungesës së lëvizjes përpara, ai nuk mund të bënte ndryshimin.

Shtë një rivalitet i çuditshëm, veçanërisht për atë që ka lindur në një kohë kur nuk ka tifozë për të parë shkëndijat duke fluturuar, por kjo ishte një çështje më e qetë se përplasja e qershorit. Arsenali mbajti kokën pas një periudhe të dobët të hapjes për t’u kthyer më të fortë dhe për të fituar përmes goditjes së Lacazette.

Punë e bërë për Mikel Arteta dhe Arsenal, të cilët ngjiten në vendin e 13-të. Brighton, megjithatë, janë ngecur në vendin e 17 pas fitores së Burnley ndaj Sheffield United, dhe me asnjë fitore që nga nëntori dhe pa një golashënues të rregullt, rënia po duket një perspektivë ogurzezë.

Për më shumë nga Jude Summefield, ndiqni atë në Cicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu