Sipas një raporti West Brom është një nga skuadrat e interesuara për mesfushorin e Arsenalit Ainsley Maitland-Niles.

Kohët e fundit doli se Maitland-Niles po kërkon të largohet nga Arsenali në huazim për pjesën tjetër të sezonit. Ai ka bërë 11 paraqitje në Premier League deri më tani këtë sezon, por vetëm pesë prej tyre kanë qenë startues.

Me vendin e tij në skuadrën e Anglisë për Euro 2020 në rrezik, ai do të ishte i hapur për të luajtur diku tjetër për pjesën e mbetur të sezonit.

Maitland-Niles ishte një shënjestër e Wolves në afatin kalimtar të verës. Pasqyrë la të kuptohet se ata ende mund të kishin një interes.

Sidoqoftë, një klub tjetër i Midlands duket se ka bërë një lëvizje më të fortë. Sipas Atletikës, West Brom ka bërë një qasje për 23-vjeçarin.

Sam Allardyce është në kërkim të përforcimeve që mund të ndihmojnë në betejën e tyre kundër rënies. Aktualisht ato janë shtatë pika nga siguria.

Maitland-Niles është afër krye të listës së tyre të dëshirave, pretendon raporti. Megjithatë, Atletikës paralajmërojnë se Arsenali heziton ta dërgojë atë tek Hawthorns.

Arsenali është i vetëdijshëm se përfshirja në një betejë për rënie nuk do të ishte ideale për Maitland-Niles. Për më tepër, West Brom luan një stil shumë të ndryshëm të futbollit.

Reprezentuesi anglez me pesë kapak shihet ende si dikush me të ardhme afatgjatë në Emirates Stadium. Prandaj, çdo lëvizje tjetër duhet të ndjekë strategjinë e tyre për zhvillimin e tij.

Me këtë në mendje, Arsenali madje mund të dërgojë Maitland-Niles te një rival direkt nëse kjo do të përfitonte më shumë nga përparimi i tij.


Abonohuni falas në gazetën ditore të TEAMtalk


Raporti nga Atletikës shton se një klub pa emër aktualisht në katër të parët në Premier League gjithashtu ka treguar një interes. Kjo do të nënkuptojë Manchester City, Manchester United, Leicester ose Liverpool.

Pretendohet se Arsenali do të ishte më i prirur për të dërguar Maitland-Niles në një klub të atij niveli, edhe pse ata po garojnë edhe për një vend Evropian.

Arteta e shqetësuar për Maitland-Niles

Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta ka pranuar se po kërkojnë një zgjidhje për Maitland-Niles. Sidoqoftë, kjo mund të jetë në Emirates.

I pyetur në lidhje me situatën e tij, ai tha: “Po, është shqetësim kur përfshihet edhe futboll ndërkombëtar dhe shansi për ta arritur atë mundësi.

“Unë e kuptoj që Ainsley dëshiron më shumë minuta dhe ajo që duhet të bëjë është të luftojë, të stërvitet dhe të sfidojë shokët e tij të skuadrës dhe të na tregojë se ai mund të jetë një nga startuesit tanë.”

Sido që të jetë, është e qartë se i diplomuari i akademisë duhet të gjejë një mënyrë për të dalë më shumë në fushë.

LEXO MË SHUMË: Arteta pretendon se starleta e Arsenalit Bukayo Saka ka cilësi të pazakonta drejtuese

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu