Arsenali po mban skeda për starletin e Brighton dhe Hove Albion, Tariq Lamptey ndërsa po përgatiten për interesim në mbrojtësin e djathtë Hector Bellerin nga Barcelona.

Bellerin ka kohë që është informuar për t’u kthyer në Camp Nou në një moment, dhe se zjarri u ringjall kohët e fundit kur doli një raport që sugjeronte që kandidati për president i Barcelonës Joan Laporta e ka bërë Bellerin një nga synimet e tij kryesore nëse ai fiton zgjedhjet e janarit.

Hektor Bellerin
Bellerin është lidhur me një transferim te Barcelona | Catherine Ivill / Getty Images

Madje është përfolur se Bellerin tashmë i ka dhënë dritën jeshile bashkimit Barcelona nëse Laporta merr kontrollin, dhe sipas Pasqyra, Arsenal po fillojnë të marrin në konsideratë alternativat e mundshme.

Një lojtar që është parë nga skautët është Lamptey, shfaqjet energjike të të cilit i kanë bërë atij vlerësime të mira që kur u largua Chelsea ne janar.

Të dyja Manchester City dhe Bajerni i Mynihut gjithashtu kanë ndjekur nga afër Lamptey, me 20-vjeçarin që pritet të jetë subjekt i interesit serioz në tregun e transferimeve verën e ardhshme.

Tariq Lamptey
Lamptey ka impresionuar skautët | Naomi Baker / Getty Images

Brighton pritet të provojnë dhe të lidhin Lamptey me një kontratë të re në të ardhmen e afërt për t’u përpjekur t’u japin atyre sa më shumë levë në negociata që të jetë e mundur. Menaxheri Graham Potter nuk e ka fshehur dëshirën e tij për të parë të riun anglez të lulëzojë në një yll në AMEX Stadium dhe shpreson të shohë Lamptey të ardhmen e tij në klub së shpejti.

Arsenali nuk pritet të lëvizë për Lamptey ndërsa Bellerin mbetet në klub. Mikel Arteta është një tifoz i madh i Spanjollit dhe nuk dëshiron ta humbasë atë, por ekziston një vetëdije që betejat e tanishme të Topçinjve mund ta bëjnë të vështirë mbajtjen e lojtarëve kur thirrje të tilla si Barcelona.

Bellerin tashmë ka përjashtuar largimin nga Emirates Stadium në janar dhe është i gatshëm të qëndrojë dhe të ndihmojë Arsenalin t’i japë fund formës së tyre të ndërlikuar.

Mikel Arteta
Arteta do të preferonte të mbante Bellerin | Pishinë / Getty Images

Ai ishte frymëzues në fitoren mahnitëse të së Shtunës 3-1 ndaj Chelsea, gjë që e ka lënë Artetën edhe më të vendosur për ta mbajtur Bellerin.

Sidoqoftë, me raporte që sugjerojnë se Barcelona është duke përgatitur një ofertë prej 22 milion £ për maturantin 25-vjeçar në La Masia, duket sikur Arteta dhe Arsenal janë të etur për të siguruar që ata të mos bien në sy nëse Bellerin largohet.

Për më shumë ngaTom Gott, ndiqni atë nëCicëroj!

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu