Arsenali i bëri shtatë ndeshje në kampionat radhazi pa një fitore pasi ra në humbjen 2-1 nga Everton.

Me Pierre-Emerick Aubameyang të munguar në një dëmtim viçi, Eddie Nketiah u thirr për të drejtuar vijën e frontit të Topçinjve.

Sidoqoftë, shanset në fillimin e hershëm ishin të vështira Everton mori një mbytje të hershme në posedim.

Everton po prodhonte pak në rrugën e kërcënimeve të prekshme me zotërimin e tyre, derisa Michael Keane mori gjërat në duart e tij.

Gjysma e qendrës u amplifikua e pashkelur thellë në Arsenal gjysma para se të lëshonte një makinë të rrëmbyeshme prej 30 oborresh që fluturonte me të shpejtë pas postës.

Kjo goditje paralajmëruese bëri pak për ta zgjuar Arsenalin, dhe momente më vonë ata mbetën prapa.

Alex Iwobi përplasi një krosim drejt Dominic Calvert-Lewin, përpjekja me kokë e të cilit dukej e destinuar të binte e gjerë derisa një devijim i rastësishëm nga Rob Holding të devijonte përpjekjen drejt qëllimit.

Bernd Leno u la i bllokuar ndërsa frontmani i formës u largua me rrota për të festuar autogolin.

Kokat e Arsenalit nuk u zhytën pavarësisht se mbetën prapa edhe një herë, dhe vizitorët shpejt fituan një penallti pas një pune të mprehtë nga Ainsley Maitland-Niles.

Njeriu i gjithanshëm i gjerë goditi përpara To Davies përpara se të goditej ndërsa burri i Everton u përpoq të pastronte linjat e tij.

Me mungesën e Aubameyang, detyra ra për Nicolas Pepe i cili me qetësi dërgoi goditjen e shënuar për të bërë 1-1.

Ndërsa gjysma e kohës i afrohej, Calvert-Lewin i gjallë e detyroi Leno në një pritje super akrobatike për të parandaluar goditjen e tij me këmbë të dobëta që fluturonte në këndin e sipërm.

Një qoshe rezultoi dhe lajmi i keq për Arsenalin vazhdoi ndërsa Yerry Mina i shpëtoi përpjekjes së dobët të Nicolas Pepe për të shënuar me kokë në shtyllën e afërt.

Arsenali doli me një forcë të re për të filluar pjesën e dytë. Bukayo Saka dhe Kieran Tierney filluan të kombinohen mirë nga e majta, dhe ishte nga ajo krah që erdhi shansi i tyre i parë i madh.

Jordan Pickford përplasi një krosim me topin që i ra David Luiz, i cili kishte dalë përpara.

Goditja e brazilianit devijoi Abdoulaye Doucoure në traversë, për të lehtësuar pengesën e Anglisë.

Një bllokim relativ atëherë mori kontrollin e ndeshjes. Everton ishte i kënaqur duke luajtur me kujdes ndërsa Arsenal vazhdoi të mungonte në epërsinë e tretë.

Gabriel Martinelli dhe Alexandre Lacazette u prezantuan nga pankina ndërsa Mikel Arteta me dëshpërim hyri në kërkim të një shkëndija, por ishin nikoqirët që arritën të shënonin golin tjetër të lojës.

Një ngacmim i Gylfi Sigurdsson me një gjuajtje të lirë u godit në mënyrë të pjesshme ndërsa Keane u afrua afër kokës me kokë nga një distancë e afërt.

Alex Iwobi për pak sa nuk dha një goditje fatale në ekipin e tij të dikurshëm, por përpjekja e tij e devijuar pas një goditje nga këndi fërshëlleu në mënyrë të acaruar.

Pavarësisht situatës së tyre të rrezikshme, skuadra e Artetës përpunoi shumë pak deri në një grindje të dëshpëruar në minutën e fundit, duke përfunduar në një humbje 2-1 në Goodison Park pasi presioni vazhdon të rritet mbi Mikel Arteta.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu