Arsenali prodhoi performancën e tyre më të mirë sulmuese të sezonit deri më tani për t’i bërë ato tri fitore në kërcim dhe për t’i dhënë West Brom një humbje me rezultat 4-0.

Të gëzuar nga kthimi i tyre i fundit në formë, Arsenal fluturoi nga kurthet dhe e detyroi në formë Sam Johnstone të shpëtonte herët.

Topi theu Hector Bellerin që po sulmonte në buzë të kutisë, por përkundër fuqisë së goditjes së tij, Johnstone shpëtoi me këmbë për të ruajtur bllokimin.

Bukayo Saka atëherë provoi fatin e tij nga një pozicion i ngjashëm, por goditja e tij nuk kishte fuqinë e duhur me këmbën e tij më të dobët për të trazuar West Brom portier.

Ndikimi i të riut në lojë po rritej për minutë, dhe këmbët e tij të shpejta shpejt krijuan shansin më të mirë të lojës deri më tani.

Kryqi i tij ngacmues në postën e largët tundoi Pierre-Emerick Aubameyang. Reprezentuesi Gabon u largua drejt topit, por kontakti i tij ishte i lehtë ndërsa topi fluturonte keq.

Baggies kërcënoi të ndëshkonte vizitorët për gabimet e tyre të afërta kur Matt Phillips u afrua, por ishte Arsenali ai që përfundimisht bëri përparimin.

Kieran Tierney e la Darnell Furlong në pluhurin e tij para se të priste brenda dhe të bënte një përpjekje të lezetshme përtej dorës së zgjatur të Johnstone.

Ishte një gol që do të kishte impulse garuese, por u arrit menjëherë në krye kur Arsenal shënoi një gol me të vërtetë ekip të shkëlqyer disa minuta më vonë.

Ndërveprimi i frikshëm midis Alexandre Lacazette, Emile Smith-Rowe dhe Saka la vijën e prapme të West Brom në gjashtë e shtatë.

Smith-Rowe përfundimisht e mori topin pas disa pasimeve për herë të parë, para se ta vendoste në një pjatë për Saka nga shtëpia nga një goditje e lehtë.

Bora vazhdoi të mbulonte fushën gjatë pjesës së parë, por shpirtrat e West Brom nuk u tërhoqën nga kushtet e ndërlikuara të lojës pasi vendosën topin në rrjetë pas vetëm 90 sekondash.

Matheus Pereira goditi shtyllën para se Callum Robinson të kthente në shtëpi topin e kërcimit. Flamuri u ngrit me vonesë për offside të Pereira, megjithatë, duke siguruar që rezultatet të mbeteshin 2-0.

Shpresat e zbehta të West Brom për një rikthim u shuan më pas në një periudhë mbrojtjeje vërtet të tmerrshme.

Prekja e dobët e Semi Ajayi i dha Lacazette posedimin përpara se francezi të ushqejë Saka në të djathtë. Krosi i tij u godit me volejboll në shtyllën e tij nga Ajayi, para se Lacazette të hiqte topin një top të lirë sekonda më vonë.

Tre shpejt u bënë katër ndërsa Lacazette i pashënuar shënoi të dytin pas një krosimi të saktë të Tierney.

Aubameyang humbi një shans të shpejtë për të bërë pesë, pasi përpjekja e gabuar e Willian e kapi atë jashtë kutisë. Shanse të mëtejshme erdhën dhe shkuan për frontmanin, por dukej se ishte e destinuar të mos ishte nata e tij pavarësisht se West Brom po përpiqej të përmbajë rezultatin.

Sidoqoftë, nuk kishte rëndësi, pasi të tre pikët u siguruan përfundimisht për t’i bërë ato tri fitore të njëpasnjëshme për njerëzit e Mikel Arteta.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu